Koszyk 0
Opis:
Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego - polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego "Malowanego ptaka"? Ciekawa konstrukcja: narrator (sam Głowacki) próbuje stworzyć scenariusz do filmu o Kosińskim, przemierzając emigrancki Nowy Jork. Niepokojące, błyskotliwe ... w części autobiograficzne. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janusz Głowacki
  • 2010
  • 318
  • 214
  • 130
  • Nowa Proza Polska
  • 978-83-247-21-351
  • 9788324721351
  • Z9213

Recenzje czytelników

sukces murowany

Ocena:
Autor:
Data:
Sukces tej książki był absolutnie przewidywalny. Po świetnym przyjęciu przez czytelników równie świetnej powieści „Z głowy”, nie bardzo wiadomo dlaczego nazwanej autobiografią, przywykliśmy równie wysoko cenić prozatorskie utwory Janusza Głowackiego jak jego dzieła dramaturgiczne. Do tego w przypadku „Good night, Dżerzi” dochodzi niezwykle nośny temat, jakim jest życie, kłamstwo i śmierć Jerzego Kosińskiego, autora „Malowanego ptaka”, powieści będącej po części antypolskim paszkwilem ... który zrobił zawrotną karierę w świecie jako wzorcowy przykład literatury faktu, po czym okazało się, że zgodnego z faktami w tej książce nie ma niczego włącznie z nazwiskiem autora. Ale prawdziwe były niezwykłe, niepokojące fotografie tego „Czarnego ptasiora”, wciąż fascynujące.

Janusz Głowacki chciał napisać sztukę o Kosińskim, następnie scenariusz filmowy, w końcu wyszła mu z tego powieść. Też przewidywalna, co akurat nie jest jej szczególną zaletą. Ale także niezależnie od naszych oczekiwań – a te były ogromne, zważywszy, że temat najnowszej książki Głowackiego znany był od dawna – czego właściwie się spodziewaliśmy? Że pisarz oczyści pamięć o Kosińskim, czego uczynić się nie da, bo większego mistyfikatora od Kosińskiego trudno sobie wyobrazić. Z kolei postawa odwrotna, czyli dobijanie wielkiego łgarza osinowym kołkiem, również była nieprawdopodobna.

Autor „Good night, Dżerzi” zrobił więc to, na co jedynie stać go było w momencie, gdy zdecydował się poświęcić książkę autorowi „Malowanego ptaka” i „Wystarczy być” (ta druga powieść to przeniesiona w inne warunki „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołegi-Mostowicza). Opowiedział historię Kosińskiego, przeplatając ją swoimi losami, a wszystko to rzucając na tło współczesnego Zachodu, z jego coraz większymi paranojami, które Głowackiego niezmiennie ciekawią, irytują i śmieszą, a o których potrafi pisać jak nikt. Ironia była zresztą zawsze największym atutem tego autora i teraz też skorzystał z niej, choć – jak na niego – napisał bardzo „sieriozną” powieść.

Wprawdzie czytelnik znajdzie tu niemało anegdot, ale jednak przeważa w „Good night, Dżerzi” nastrój całkiem poważnej refleksji, pokrytej tylko powłoką komizmu. W scenie w paryskim „Maximie”, producenci fi lmowi namawiają pisarza, by zbił drogie restauracyjne lustra, a wtedy po aresztowaniu i procesie zyska sławę i pieniądze, które umożliwią mu nareszcie napisanie wiekopomnej pracy „o krzywdzie i bólu zdradzonego narodu”. Za tę ostatnią nikt nie da bowiem złamanego grosza. Śmieszne to? Ani trochę. Za to prawdziwe, choć wyostrzone.

Taki jest nasz świat. A gdzie w tym wszystkim podział się Dżerzi? Cóż, był prekursorem literatury, która może być całkowicie bezwartościowa, byle jej autor należycie się wylansował. No i stał się Kosiński swoim własnym designerem. Zebrał niemałe profity, w końcu jednak za to kreowanie samego siebie zapłacił cenę najwyższą z możliwych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Polecam, godna przeczytania. To nie tylko kawałek historii życia człowieka, ale analiza wielu faktów które miały wpływ na to jak żył Jerzy Kosiński.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena