Koszyk 0
Opis:
Awanturnicza i zmysłowa powieść największego mistrza literatury brazylijskiej Ciało barwy cynamonu, goździkami pachną włosy… Portowe miasto Ilheus, stojące u progu postępu, plantacje kakaowca, restauracje, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi, walka o władzę oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość ... tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wielu mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji. Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna.  Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów – oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej i nasyconej erotyką historii, zawiera ważne przesłanie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jorge Amado
 • 2015
 • 1
 • 552
 • 218
 • 160
 • 978837988-200-7
 • 9788379882007
 • ZCQR3

Recenzje czytelników

Gabriela, cynamon i goździki

Ocena:
Autor:
Data:
Pisząc wstęp muszę zacytować słowa jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, Korę Jackowską. KOCHAM...KOCHAM...KOCHAM takie wydania książek. Mam bzika na punkcie twardych okładek, a gdy do tego dorzucimy jeszcze piękne zdjęcie.. "Gabriela, goździki i cynamon" z pewnością należy do takiej grupy wydawniczych cudeniek, które cieszą oko czytelnika. Czy historia opisana w powieści autorstwa najpopularniejszego brazylijskiego pisarza, Jorge Amado również mnie zachwyciła? ... Zapraszam do zapoznania się z recenzją :-)

Akcja dzieje się w Ilheus, w jednym z brazylijskich portowych miasteczek, które krok po kroku zaczyna się rozwijać. Główną formą zarobkową są plantacje kawy. Wolny czas mieszkańcy spędzają w restauracjach, kabaretach lub zwyczajnie plotkują na ulicach. Gdy pewnego razu w miasteczku pojawia się tajemnicza Gabriela, zachwycająca swą urodą kobieta wszyscy mężczyźni nie mogą oderwać od niej oczu. W tym gronie znalazł się również Nacib, przystojny Arab i właściciel restauracji. Z czasem między nimi rodzi się uczucie. Jak na Brazylię przystało była to miłość iście gorąca i wypełniona po brzegi namiętnością...

Historia związku Gabrieli i Naciba to nie jedyny temat poruszony przez autora powieści. Książka zawiera w sobie wiele ciekawych wątków, na które warto zwrócić uwagę w trakcie lektury. I w tym miejscu muszę zaznaczyć, że jest ich sporo co może spowodować lekkie pogubienie się w fabule. Do tego dochodzi też spora liczba bohaterów. Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po książkę najlepiej czyta się ją w ciszy i spokoju. Wiem to po sobie. Czytałam ją dość długo, ilość stron też zrobiła swoje.
Wracając do wspomnianych wątków. Mamy tutaj do czynienia z dość trudną problematyką, a mianowicie: co wolno mężczyźnie, a czego nie wolno kobiecie. Męska społeczność Ilheus mogła spokojnie korzystać z uciech odwiedzając domy publiczne. Żona tymczasem zajmowała się domem. Kobiety czują się samotne i niekochane. Gdy tylko któraś z nich dopuściła się zdrady ponosiła karę, która niosła za sobą utratę życia. I nie tylko ona, również jej kochanek. Bo jak to tak, zdradzony mąż to mąż zhańbiony i musi za wszelką cenę odzyskać szacunek. Takie jest prawo Ilheus.
Kolejną kwestią poruszoną przez pisarza były sprawy polityczne. No właśnie, według mnie tej polityki było za dużo. Przyznam się, że w pewnym momencie zostałam znużona do tego stopnia, że tylko przelatywałam fragmenty wzrokiem. Jak to się mówi: co za dużo, to nie zdrowo. Ale na szczęście to jedyny mankament tej powieści.

"Gabriela, cynamon, goździki" to powieść która...pachnie. Nie tylko tytułowym cynamonem i goździkami. Z każdej kartki uwalnia się zapach kawy, który przeplata się z aromatem brazylijskich przypraw. Cała historia rozgrzewa i rozpala zmysły. Gdy w miasteczku pojawia się Gabriela społeczność, która tam zamieszkuje nie przeczuwa, że już nic nie będzie takie samo. Nadszedł czas wyczekiwanych zmian...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pachnąca Brazylią

Ocena:
Autor:
Data:
Jorge Amado, nominowany do Nagrody Nobla, podjął się w "Gabrielii..." trudnego zadania uczynienia głównym bohaterem całej społeczności portowego i tradycyjnego miasta Ilheus.

Rozwój gospogarczy i przemiany obyczajowe miasta spłata się z historią Gabrieli, przybyłej tam z biednych regionów kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

Kiedy dziewczyna zjawia się w Ilheus jest to najszybciej rozwijające się w całej prowincji miasto ... bogacące się dzięki plantacjom kawy i niewolniczej pracy. O taki łakomy kąsek toczy się więc uzasadniona ostra walka polityczna. Jednocześnie Ilheus jest miastem mężczyzn, którzy żony zamykają w domach jak niewolnice wychowujące dzieci i karzą śmiercią za zdradę, a sami zażywają rozkoszy w kabaretach, chwalą się pięknymi i młodymi kochankami, którym urządzają domy i obsypują bogactwami.

Gabriela, jako prosta dziewczyna, nie rozumie zasad dwulicowych mieszkańców Ilheus i z pewnością stałaby się koleją ofiarą tych niesprawiedliwych norm, gdyby nie przemiana miasta, która towarzyszy jej historii.

Jorge Amado podejmuje trudne zadanie wprowadzenia czytelnika do zamkniętej i obyczajowo zepsutej społeczności, tłumacząc wszystko od zasad moralnych po sytuację polityczną. Moim zdaniem znakomicie mu się to udało.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena