Koszyk 0
Opis:
MUZYKA, SZACUNEK, PRAWDA...Niepokorny, zadziorny, uparty, konsekwentny, niezależny – taki jest zespół Farben Lehre i taki jest jego lider, Wojciech Wojda. Historia Farben Lehre nie jest usłana różami – wiedzie od prób w garażu przy trzydziestostopniowym mrozie, wyrzucania z kolejnych sal prób oraz niechęci środowiska i mediów, poprzez zwycięstwo na festiwalu w Jarocinie, aż ... po spektakularny występ podczas Przystanku Woodstock dla kilkuset‑tysięcznej, szalejącej pod sceną publiczności. Bez pokory to szczera opowieść o polskiej scenie muzycznej i jej kulisach, a także o ciemnych i jasnych stronach grania w zespole rockowym.Historia, która jest nie tylko muzyką, ale także sposobem na życie...Po 30 latach działalności Wojciech Wojda wciąż wierzy w swoje młodzieńcze ideały, wyznaje cenne zasady uczciwości, lojalności i braterstwa. Dlatego idzie pod prąd i nie waha się wypowiadać swoich, często kontrowersyjnych, poglądów. Bez pokory to fascynujący obraz charyzmatycznego, pełnego energii wokalisty i autora bezkompromisowych tekstów oraz jego buntu wobec świata. Książka przedstawia też przeobrażenia Wojdy-muzyka w Wojdę-menedżera, który dba nie tylko o interesy własnego zespołu, ale również aktywnie wspiera innych artystów.Podziwiam Wojtka Wojdę za wytrwałość w kreowaniu takiej, a nie innej idei.Kazik StaszewskiWojtek jest zawsze oddany sprawie. To taka nieuleczalna fala romantyzmu. Do dziś obaj pozostajemy dzikimi dzieciakami z dzikim entuzjazmem. Kuba WojewódzkiSą wiarygodni w tym, co robią. Nie ma ich w mediach, a mimo to na ich koncerty przychodzą tłumy. Tomek DornTo taki niezatapialny statek, grupa ludzi, którzy czują muzykę.Jurek OwsiakMam szacunek dla kogoś, kto dotknął lekkiego dna i wyszedł na prostą. Prawdziwy band musi przeżyć wszystko, za tym  idzie sukces. Muniek StaszczykPodoba mi się ich bunt. Mody się zmieniają, a oni robią swoje.Michał JelonekKoniec lat 80. to czas mojego dojrzewania w liceum – Jagiellonce – i okres, kiedy rodzi się Farben Lehre i daje w szkole pierwszy koncert. To wtedy powstał zespół bez pokory, który podbił muzyczną scenę kraju. Nie wyobrażam sobie Płocka bez Farben Lehre. Znamy ich piosenki, teraz możemy poznać historię zespołu. Wystarczający to powód, by sięgnąć po książkę.Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Leszek Gnoiński, Kamil Wicik, Wojciech Wojda
  • 2015
  • 1
  • 358
  • 213
  • 151
  • 9788379242429
  • 9788379242429
  • ZCK3A

Recenzje czytelników

Z PRZEKORY

Ocena:
Autor:
Data:
Farben Lehre to zespół, który jest z nami już od trzydziestu lat. Na koncie mają 13 albumów studyjnych i rzeszę oddanych fanów, pomimo iż funkcjonują poza głównym nurtem. Wierni sobie, wierni temu, co robią od trzech dekad, teraz doczekali się w końcu swojej biografii napisanej przez dziennikarza Radia Gdańsk, Kamila Wicika oraz cenionego dziennikarza muzycznego, Leszka Gnoińskiego a także samego Wojciecha Wojdę. Z trwającej osiem lat pracy zrodziła się książka, która zachwyca szczegółowością ... szczerością i wielką siłą płynącą z jej kart.

Losy Farbenów, wbrew nazwie oznaczającej przecież naukę o kolorach, nie były ani trochę kolorowe. Najpierw szara rzeczywistość PRL-u, potem próby odnalezienia się na scenie w nowych realiach, kiedy to ruch punkowy nie potrafił przebić się do głównego nurtu, popadając w radykalizm, którego Wojda chciał uniknąć. Problemy osobiste, problemy z branżą. Brak kolorów w samym życiu nadrabiali zdecydowanie kolorowym, imprezowym stylem życia. I upartością, która pomimo najczęściej krytykujących ich głosów ludzi z muzyką na stałe związanych, popychała ich do przodu i walki o swoje. Udało się i są z nami, jaką jednak drogę musieli przejść i jaką cenę za to zapłacić, przeczytajcie sami. Jeśli lubicie zespół, nie pożałujecie – książka jest po prostu rewelacyjna!

Drugą stronę „Bez pokory” stanowi możliwość wglądu w realia rynku muzycznego i jego zmian w Polsce od wczesnych lat 80, kulis festiwali, ciekawostek o innych zespołach, których los zetknął na przestrzeni lat z Farbenami, i wiele innych kwestii. Dla fascynatów muzyki w ogóle to nie lada gratka, szczególnie, że biografia napisana została lekko, a przy tym najbardziej wyczerpująco jak się tylko dało. Bez koloryzowania, bez ubarwiania, bez przemilczeń. Autor jak i lider zespołu nie kryją momentów niewygodnych, zaś obszerny zbiór wypowiedzi środowiska muzycznego o Farben Lehre (mamy tu m.in. słowa Kazika, Grabaża, Muńka, ale także i Kuby Wojewódzkiego czy Jerzego Owsiaka) zawiera nie tylko pochwały, ale także i krytykę tego, co w zespole jest nie tak. Całość podparto zaś dyskografią FL, indeksem i mapką płockich lokacji i wydarzeń powiązanych z Farbenami.

Na koniec został jeszcze deser, a mianowicie płytka cd z 5 piosenkami zespołu, która mnie po prostu zachwyciła. Ile razy ją przesłuchałem, trudno orzec, słucham jej nawet teraz, pisząc te słowa. Farbeni towarzyszą mi bowiem od lat, kiedy to jako rozwijający swój gust muzyczny licealista, usłyszałem w nieistniejącym dziś Radiu Bis „Terrorystan”. Później trochę o FL zapomniałem, przypomnieli mi jednak o sobie urzekającym kawałkiem „Anioły i Demony”, a biografia świetnie się w moment ten wpasowała. Biografia wydana naprawdę znakomicie – dla SQN to standard, ale trudno jest go zignorować – i pięknie prezentująca się na półce.

Dlatego też polecam ją całym sercem, a wydawnictwu Sine Qua Non składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bez pokory, z uporem i sukcesem.

Ocena:
Autor:
Data:


” Oni tu są, już nadchodzą…” – śpiewa zespół w piosence „Obcy”. Farben Lehre to zespół, który najczęściej kształtuje każdego człowieka urodzonego przed rokiem 97′. W tej książce czytamy o problemach jakie miał zespół nim w ogóle zaistniał na scenie muzycznej. Próby w garażach przy trzydziestostopniowych mrozach, wyrzucanie z kolejnych sal prób ,aż po niechęć mediów i środowiska muzycznego. Jednak upór ... wytrwałość i bycie konsekwentnym uratowało zespół i doprowadziło ich do występu na festiwalu w Jarocinie i do wygranej na festiwalu Woodstock. Wojciech Wojda po 30 latach działalności, nadal wierzy w młodzieńcze ideały, wyznaje cenne zasady uczciwości, lojalności i braterstwa. Dlatego idzie pod prąd i nie boi się mówić o swoich, często kontrowersyjnych, poglądach. Prawdziwa, szczera i nieraz brutalna historia zespołu.

Kogo nie ukształtował zespół Farben Lehre? Podobnie jak Pidżama Porno czy Strachy na Lachy i Kult to zespół , który najczęściej jest czynnikiem kształtującym obecnych ludzi, którzy słuchają metalu, rocka czy nawet muzyki poważnej? Na przykładzie swoim ( i nie tylko – dobrze czasem mieć dwóch starszych braci ) wiem, że tak jest. Swego czasu słuchałam tego zespołu wręcz nałogowo i znałam wszystkie teksty na pamięć ( większość nadal znam ). W sumie gdyby nie Farben Lehre nie słuchałabym teraz większości zespołów ,które teraz uwielbiam. Jeśli o samą książkę chodzi, po jej lekturze zrozumiecie, dlaczego Farben Lehre po osiągnięciu sukcesu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów punkowych w Polsce.

Dlatego jeśli interesuje was co ukształtowało chłopaków z Farben Lehre, albo co musieli przejść by w końcu stać się tym kim są, bez wahania sięgnijcie po tą książkę. Nie dość, że zawiera wiele istotnych faktów z historii zespołu, to jeszcze dowiecie się jak mroczne potrafi być zaplecze muzycznego showbiznesu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena