Koszyk 0
Opis:
Fabryka oficerów jest książką w pełni oddającą największe okropności nazizmu i wojny! Ma formę dziennika prowadzonego przez kadeta z pewnej akademii wojskowej (prawdopodobnie tej, w której Kirst w latach 1943-1945 wykładał). Miejscem akcji jest więc szkoła wychowująca i kształcąca w trybie przyspieszonym oficerów do służby na froncie. Takie "maszynki" kierujące śmiercionośnym ogniem strzelców. Opisana historia podobno wydarzyła się naprawdę podczas 16. kursu dla oficerów ... który trwał od 10 stycznia do 31 marca 1944 r. w Szkole Wojennej w Wildingen nad Menem. Jak zwykle Kirst do opisu dołączył wyciągi z akt sądu wojennego, listy, życiorysy. Powieść stwarza więc nieodparte wrażenie autentyczności i potwierdza prawdziwość zdarzeń, choć nazwiska zostały z pewnością zmienione. Wszystko miało służyć "straconemu pokoleniu" (za które i Kirst się uważa!) ku pamięci, a młodzieży ku przestrodze, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło! W sumie - książka jest jednym wielkim oskarżeniem i napiętnowaniem nazizmu, III Rzeszy i wojny. Oskarżeniem systemu, któremu autor również (jak wielu innych Niemców) w młodości gorliwie służył. Powieść ukazuje bardzo gorzką prawdę o słabości ludzkiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Hans Helmut Kirst
  • 2011
  • 920
  • 195
  • 125
  • 978-831112030-3
  • 9788311120303
  • ZA4LQ

Recenzje czytelników

O ludziach złych czasów.

Ocena:
Data:
Ta, pełna mylnych tropów, humoru i podskórnie sączącego się dramatyzmu, powieść rozpoczyna się świetnie skonstruowaną, tragikomiczną scenką na pogrzebie pewnego podporucznika, rozwija jako pełnoprawna komedia intryg i pomyłek, by – za sprawą zmiany narratorów i gęstej plątaniny wiodących do emocjonującego finału wątków – przeobrazić się w, lekko wprawdzie podane, ale nie tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać, oskarżenie.

Hans Hellmut Kirst to bardzo wyrazista persona literacka ... Naznaczony przeszłością żołnierza III Rzeszy - którą to przeszłość umiejętnie przekuł na literaturę - krytyk filmowy, społecznik, pacyfista. Przez światek literacki zakwalifikowany jako twórca literatury popularnej (którą w istocie z powodzeniem tworzył), oprócz lekkiej ręki posiadał dar opisywania rzeczywistości, ale przede wszystkim precyzyjnego obrazowania ludzi, jako jednostek czynnie bądź biernie ową rzeczywistość kreujących.

Akcja tej jednej z jego najbardziej znanych powieści toczy się w pewnej szkole oficerskiej, w środowisku żołnierzy Wehrmachtu, wśród może nie wyłącznie fanatycznych nazistów, ale wśród tych, którzy umierają z hasłem „wszystko dla Niemiec” na ustach. Jest burzliwy rok 1944, gdzieś tam trwa krwawa wojna, której finał nie dla wszystkich jeszcze wydaje się być oczywisty, tymczasem we wspomnianej szkole oficerów trwa masowe szkolenie przyszłych kadr niezwyciężonego Wehrmachtu. Kurs jest przyspieszony i podyktowany przez rzeczywistość wojenną, a od adeptów uczelni oczekuje się głównie przyswojenia umiejętności bezmyślnego wykonywania rozkazów. Powieść właściwą otwiera tajemnicza śmierć jednego z wykładowców szkoły. Rozpoczyna się śledztwo, odsłaniają się zaskakujące wątki tej opowieści, pojawia się wreszcie cała galeria arcyciekawych postaci.
To właśnie bogaty zbiór solidnie skrojonych typów ludzkich stanowi nie tylko o atrakcyjności fabuły, ale też dźwiga na sobie przyciężki obraz, który się zza fabuły wyłania: niemal kompletny przekrój społeczny hitlerowskich Niemiec – pokolenia żołnierzy Hitlera, których życie, czasem wbrew woli, ale często z wyraźną aprobatą wplecione zostało w krwawe wydarzenia połowy ubiegłego stulecia. Tutaj mamy podane to z pomysłem: każdy z bohaterów tej opowieści staje się jej narratorem i w interludiach przywołuje swoje wspomnienia z czasów poprzedzających jego pobyt w szkole.
W całej tej galerii postaci jest kolorowa panorama typów ludzkich, rozpoznawalnych w rzeczywistości hitlerowskich Niemiec, ale także na pewno dziś i w ogóle w każdej epoce i pod każdą szerokością geograficzną – typów, których małostkowość, tchórzostwo, cynizm, czy też swoiste pojmowanie haseł takich, jak „honor” i „naród”, stworzyło grunt do powstania w latach trzydziestych dwudziestego wieku tego, co znamy aż za dobrze z podręczników historii.
Autor wyraźnie precyzuje, że pisze „ku przestrodze”, ale czy jest to rzeczywiście książka oskarżycielska? Jakkolwiek by owo oskarżenie rozumieć – tak. Autor oskarża nie system, nie ideologię totalitarną, mimo iż akcja powieści dzieje się wyłącznie w środowisku, w systemie politycznym i w szeregach służb, które w sposób nie pozostawiający wątpliwości są z owym systemem tożsame. Ale powieść w swej wymowie oskarża ludzi, i tylko ludzi – głupich, tchórzliwych zakłamanych, bezwzględnych karierowiczów, cichych, potencjalnych zbrodniarzy i krótkowzrocznych ideologów bez cienia refleksji w swoim działaniu. Takich, którzy tkwią utaplani w swe małe gierki i każda przynosząca im zyski okoliczność jest w stanie usprawiedliwić ich małe i większe kompromisy z własnym sumieniem. Jest to jednak też książka o garstce sprawiedliwych, którzy zawsze znajdą się nawet w najgorszych dla kondycji człowieka czasach.

W „Fabryce…” nie uświadczymy rozdmuchanej historii, pastwienia się nad demonami faszyzmu i ich ofiarami. Nie ma też taniego, bo dyktowanego z wygranej pozycji, moralizatorstwa. Powieść zawiera wszystkie niezbędne elementy, które czynią z niej fascynującą lekturę. Fabuła jest gęsta, zdarzenia odbijają się między postaciami, a one same – postaci – przewijają się na kartach z lekkością charakteryzującą dzieła najlepszych prozaików. Wszystko to nie pozbawione pewnej lotności opowiadania, która, w zestawieniu z wagą tematu, wypada nad wyraz korzystnie, i książka Kirsta z pewnością będzie rozrywką i swoistą nauką dla kolejnych pokoleń czytelników, coraz bardziej oddalonych od koszmaru II wojny światowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Genialna!

Ocena:
Autor:
Data:
I nic więcej nie trzeba chyba dodawać. Do tych, którzy nie lubią klimatów wojennych/wojskowych apeluję - przełamcie się i spróbujcie Kirsta. Na pewno nie będziecie żałować.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena