Koszyk 0
Opis:
Patrząc na historię kobiet w Europie od czasów średniowiecznych, wydaje się, że rola przedstawicielek płci pięknej w dziejach była znikoma. Tymczasem, pomimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn, kobiety mocno zaznaczyły swoją obecność na kartach historii wielu europejskich państw. Pośrednio lub bezpośrednio zmieniały dzieje Europy, jak chociażby Klotylda, za sprawą której Chlodwig przyjął chrześcijaństwo, czy nasza rodzima Dobrawa ... która wprowadziła nasz kraj w krąg chrześcijańskiej Europy. Niektóre doradzały przywódcom świeckim i kościelnym, ciesząc się wielkim autorytetem moralnym, inne, jak chociażby Agnes Sorel, skłaniały władców do podjęcia działań przeciwko najeźdźcom, korzystając z tego, czym tak hojnie obdarzyła ich Matka Natura - urody, wrodzonego wdzięku i seksapilu. Okazuje się, że nawet te, które przeszły do historii jako bezwzględne władczynie nie zapominały o tym, że są kobietami i potrafiły namiętnie kochać. Przykładem jest tu chociażby Eleonora Akwitańska, która walnie przyczyniła się do rozpętania wojny stuletniej, czy chociażby Katarzyna Wielka, której zauroczeniu koronę zawdzięczał nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski. Nawet babka Europy, królowa Wiktoria, w powszechnej świadomości funkcjonująca jako nobliwa, starsza pani w nieco śmiesznych strojach, bynajmniej nie stroniła od rozkoszy łoża i to do późnego wieku? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Iwona Kienzler
  • 2014
  • 310
  • 205
  • 145
  • 978-83-11-13150-7
  • 9788311131507
  • ZBDXF

Recenzje czytelników

Pięknie o płci pięknej..

Ocena:
Autor:
Data:
Zafascynowana historią oraz zachęcona atrakcyjną ceną książki szybko ściągnęłam ją z półki sklepowej i popędziłam do domu, by zatopić się w lekturze. Do tej pory na moim regale znajdowały się głównie dzieła poświęcone postaciom historycznym lub opowiadania, których akcja osadzona została w czasach między starożytnością a epoką wiktoriańską, tak więc w świeżo zakupionej książce spodziewałam się ujrzeć dobrze znane mi już wcześniej osobowości ... Bardzo pozytywnie jednak zostałam zaskoczona obecnością innych, mniej znanych, lecz jakże barwnych postaci. Pragnę również na wstępie zaznaczyć, że nie jest to kolejny nudny i sztywny podręcznik naszpikowany suchymi faktami, datami i napisany skomplikowanym językiem niezrozumiałym dla przeciętnego czytelnika.

W świecie od wieków zdominowanym przez mężczyzn, kobiety miały bardzo niewiele okazji do wykazania się, a i tak tylko o nielicznych z nich mówi się dziś na lekcjach historii. "Za każdym wielkim mężczyzną stoi jeszcze większa kobieta", a o tych kobietach, które nie kryły się za ich plecami, lecz władały otwarcie pisze Iwona Kienzler.
Lekkie pióro autorki pozwala czytelnikowi zanurzyć się w historii w sposób przyjemny i bezbolesny, pozwala się wręcz odprężyć, co przy książkach historycznych dla zwykłego laika jest niemal nieosiągalne. Barwne postacie przedstawione w powyższym dziele zostały ukazane nie jako królowe, władczynie, lecz jako kobiety z krwi i kości, bliskie tym, jakie znamy dzisiaj, mające takie same, ludzkie pragnienia, a przede wszystkim - uczucia. Pisarka częstuje nas różnymi szczegółami z życia wybranych bohaterek koncentrując się na ich romansach, mężczyznach, których kochały i cenach jakie musiały za ową miłość zapłacić. Pikanterii opisanym historiom dodaje świadomość, że wtedy miłość nie była pisana wszystkim, a już na pewno nie kobietom, które odgrywały ważną rolę w polityce. Losy wybranych bohaterek zostały ukazane bardzo ciekawie i z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że na tyle zachęcająco, by czytelnik zapragnął zgłębić historie tych, oraz innych kobiet i czasów w jakich żyły.

Książkę polecam każdemu, kto jeszcze jej nie przeczytał, nie tylko kobietom, choć pewnie im bardziej przypadnie ona do gustu, będąc im po prostu bliższą. Przyjemna i pouczająca lektura, która dzięki kunsztowi pisarskiemu autorki pozwala zanurzyć się całkowicie w głębokich wodach historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena