Koszyk 0
Opis:
Świeckie elementarze mają zastosowanie w podstawowej nauce czytania i pisania: korzysta się z nich tylko na początku edukacji. Elementarz katolika służyć może przez całe życie. Wypowiadane co niedziela w Credo tajemnice wiary obowiązują chrześcijanina na każdym etapie życia. Warto mieć zatem Elementarz cały czas pod ręką. Książka napisana z humorem, choć w istocie poważna ... Autor prezentuje prawdy wiary w sposób pomysłowy i pogłębiony. Czytelnik dowie się z niej między innymi: * Co tak naprawdę wyznaje tzw. niedzielny katolik? * Jak pogodzić wszechmoc Boga z Jego dobrocią? I z istnieniem zła? * Czy warto jeszcze wierzyć w Stworzyciela? * Dlaczego cierpimy z powodu upadku Adama i Ewy? * Na czym polegało dziewicze poczęcie i narodzenie Jezusa? * Co kryje się w tajemniczym sformułowaniu „zstąpił do piekieł”? * Jakie znaczenie ma dla wierzących fakt zmartwychwstania Chrystusa? * Czy Duch Święty musi pozostać „Wielkim Nieznanym”? * Na czym polega Sąd Ostateczny i czym jest życie wieczne? * Czy piekło istnieje? A niebo? Kogo w nich spotkamy? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Sławomir Zatwardnicki
  • 2015
  • 216
  • 212
  • 131
  • 9788364095-91-7
  • 9788364095917
  • ZCQIN

Recenzje czytelników

Elementarz katolika

Ocena:
Autor:
Data:
Czy żeby być dobrym katolikiem wystarczy chodzić w każdą niedzielę do kościoła, pomodlić się wieczorem? Sądzimy, że powinno to Panu Bogu z naszej strony wystarczyć. Skoro nikogo nie zabiliśmy, nie okradliśmy, nie mamy poważniejszych grzechów, to po co się bardziej wysilać, przecież w sumie jesteśmy dobrzy. I chociaż w wielu kwestiach różnimy się od siebie, to większość z nas tak pewnie myśli.

Trochę się w tym gubimy, nie rozumiemy wielu dogmatów Kościoła i prawd wiary ... Trudno nam zrozumieć czego Bóg od nas oczekuje i jak sprostać tym oczekiwaniom. Jak być lepszym człowiekiem i żyć zgodnie z przykazaniami. "Elementarz katolika" jest więc pozycją adresowaną do wszystkich. To zdawałoby się niepozorna, licząca nieco ponad dwieście stron książka. Jednak to w treści, nie w objętości siła tego opracowania autorstwa wałbrzyskiego teologa i publicysty Sławomira Zatwardnickiego.

Credo - wyznanie wiary powtarzamy w każdą niedzielę. Powinniśmy więc znać na wylot każde słowo, znaczenie każdego wersu. Jednak tak nie jest, potrzebujemy wyjaśnienia, przewodnika. Takim właśnie przewodnikiem po wyznaniu wiary jest "Elementarz katolika". Wiele wyjaśniające i ciekawe kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach naszej wiary. Czym jest Duch Święty? Jak wytłumaczyć Boga w trzech Osobach? Dlaczego, i jak w ogóle to możliwe, że Chrystus po Zmartwychwstaniu zstąpił do piekieł. Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w książce Sławomira Zatwardnickiego.

Ale dlaczego mam to czytać? - zapytacie. Odpowiedź jest prosta. By lepiej i w pełni świadomie przeżywać swoją wiarę. Nie klepać regułek, modlitw, powtarzać za ludźmi usłyszanych słów, iść z prądem, ale będąc niesionym przez ślepy tłum lecz z prądem Bożym aby zasłużyć kiedyś na to, co zostało nam obiecane i Objawione. Po to tu jesteśmy, prawda? A jeśli jest coś, co może nam pomóc w obraniu właściwej ścieżki i zrozumieniu pewnych spraw to warto po taką pomoc sięgnąć.

"Elementarz katolika" może być dobrym początkiem odnowy duchowej, zwrócenia się ku Bogu. A to jest w naszym życiu przecież najważniejsze. To pozycja pożyteczna, warta przeczytania i przede wszystkim przemyślenia. Warto mieć "Elementarz" w swojej biblioteczce i często po niego sięgać. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Elementarz katolika

Ocena:
Autor:
Data:
Niektórym mogłoby się wydawać, że wiara to tylko spis reguł, nakazów i zakazów, że w ogóle nie można tego wytłumaczyć tylko twardo wierzyć w to co nakazane. Jeżeli tak myślicie, to jesteście w ogromnym błędzie.
Elementarz katolika to książka, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Wszystko opiera się na tym, że autor tłumaczy czytelnikowi dokładnie i z wszystkimi szczegółami Wyznanie Wiary, które wypowiadamy na każdej Mszy ... Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co mówicie i jakie znaczenie mają słowa które wypowiadacie? Tutaj wszystko to rozłożone na czynniki pierwsze okazuje się zawierać w tak krótkiej modlitwie fundamenty i podstawy wiary katolickiej.
Pewnie pomyślicie teraz, że to książka przy której się zanudzicie. Nic bardziej mylnego. Autor wszystko przedstawia w taki sposób, że nawet nie pomyślicie o tym aby przerwać czytanie. Nie jest sztywnie i drętwo, wręcz przeciwnie. Jest wiele kolokwializmów, komentarzy własnych autora, a przede wszystkim jest to luźne podejście do wiary, lecz uwaga, dzięki takiemu podejściu okazuje się, że nie ma lepszej możliwości i lepszego sposobu aby nam to lepiej wytłumaczyć. Dowiecie się tutaj takich rzeczy nad którymi nigdy się nie zastanawialiście. A co ważne: każdy to zrozumie.
Wygląda to trochę jakbyśmy czytali streszczenie ogromnej lektury. Na marginesach, tak jak w streszczeniu zobaczyć możemy wskazówki mówiące o czym dany akapit będzie i czego możemy się z niego dowiedzieć.
Rysunki, które znajdujemy w książce są przepiękne, chwytające za serce ale zarazem humorystyczne. My jesteśmy na nich przedstawieni jak „człowieczek” z okładki. Nie jest ich też za dużo, można wywnioskować, że po to aby nas za bardzo nie rozpraszać tylko żebyśmy mogli skupić się na tym co autor w danym momencie chce nam przekazać.
Szczególnie polecam osobom które nie lubią książek religijnych, bo uważają że są nudne. Nie oceniajcie tak tej książki, bo ogromnie się pomylicie.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena