Koszyk 0
Opis:
Nie ma w polskiej poezji drugiej takiej autorki jak Halina Poświatowska. Nie ma kobiety, która o upragnionej miłości pisałaby w tak wyjątkowy sposób. Dla niej podjęła rozpaczliwą walkę o życie. Przegrała, ale pozostawiła po sobie bezcenne świadectwo własnych zmagań. Na Elementarz… składają się wiersze, listy i fragmenty prozy, które tworzą razem poruszają ... cy przewodnik po najgłębszych zakamarkach duszy poetki. Zebrane w tej książce teksty pozwalają dojrzeć również mniej znane oblicze Poświatowskiej: ironiczne, mroczne i dalekie od ckliwego stereotypu Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Halina Poświatowska
  • 2015
  • 208
  • 212
  • 151
  • 9788308-05530-4
  • 9788308055304
  • ZCLDV

Recenzje czytelników

Halina Poświatowska - miłość, śmierć i wiersze. Kilka zdań o "Elementarzu"

Ocena:
Autor:
Data:
Miłość i śmierć rządzą literaturą od wieków, niezależnie czy pisana jest ona papirusem pod budowaną piramidą, piórem w klasztornej bibliotece przy dziecięcej kołysce czy na szpitalnym łóżku. O miłości i śmierci powstało wiele tekstów. O miłości i śmierci (często na szpitalnym łóżku) pisała Halina Poświatowska, piękna brunetka o mglistym spojrzeniu, delikatnym uśmiechu i... ciężko chorym sercu. A pisała tak, że czytając jej poezję chce się "tylko stać i wyć z zachwytu do chmur" ... - cytując ją samą. Gdyby żyła, 9 maja obchodziłaby 80. urodziny. Gdybyście chcieli poznać bliżej jej twórczość, sięgnijcie po "Elementarz dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków".

"Czy wszystko pozostanie tak samo, kiedy mnie już nie będzie? Czy książki odwykną od dotyku moich rąk, czy suknie zapomną o zapachu mojego ciała? A ludzie? Przez chwile będą mówić o mnie, będą dziwić się mojej śmierci - zapomną. (...) Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce. Na ziemi nie ma pustych miejsc."

Te słowa to fragment prozy Haliny Poświatowskiej. Pisała je będąc przekonana o nieuchronnie zbliżającej się śmierci, z którą zresztą była oswojona od dzieciństwa, kiedy to zimą 1945 roku jako 9-letnia dziewczynka wraz z rodziną przez kilka dni ukrywała się w piwnicy (zachorowała wtedy na anginę, bakterie spowodowały zapalenie stawów i wadę serca). Ja czytam je w "Elementarzu Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków" wydanym przez Wydawnictwo Literackie z okazji 80. urodzin poetki przypadających na 9 maja. To samo wydawnictwo w drugiej połowie lat 90. XX wieku wydało czterotomowe dzieła zebrane Poświatowskiej. "Elementarz" jest zbiorem wierszy i fragmentów prozy, opublikowanych właśnie w "Dziełach" Poświatowskiej.

Halina Poświatowska żyła zaledwie 32 lata, ale jej poezja, także ta wczesna, jest bardzo dojrzała, przemyślana, poważna, a nie tylko ckliwa, jak często ją opisywano i jak dalej się to powtarza. Poświatowska nie miała dzieciństwa jak jej rówieśnicy - ze względu na poważną wadę serca nie mogła biegać czy bawić się jak inne dzieci. Wiele czasu spędzała w szpitalnych czy sanatoryjnych łóżkach. Mając 17 lat wyszła za mąż, by po dwóch latach zostać wdową. Dzięki operacji w USA w końcu mogła zacząć normalnie żyć: podróżować i studiować. Operacja przedłużyła jej życie o 10 lat i cud ten Poświatowska wykorzystała.

Choroba i specyficzny tryb życia musiały wpłynąć na twórczość poetki. Toteż jej poezja jest mroczna, momentami ciężka, ale też nie pozbawiona ironii i sarkazmu - i właśnie takie wiersze oraz fragmenty prozy można znaleźć w "Elementarzu dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków", które pozwalają spojrzeć na jej twórczość z innej niż dotychczas strony.
est w "Elementarzu" wspaniała "Wenus", wiersz tak wymownie oddający erotyzm Wenus, że czytelnik może "tylko stać i wyć z zachwytu do chmur" dla kunsztu Poświatowskiej. Jest "Koniugacja" trwająca zaledwie chwilę wobec wieczności, ale i popularny "Wiersz o miłości", w którym miłość sypie się płatkami róż. Wśród wielu wierszy do mnie najbardziej przemawiały te, które dotyczyły sercowych rozterek samej poetki. Sercowych w sensie dosłownym: są wiersze, w których wręcz słychać głośne bicie chorego serca Haliny Poświatowskiej.


"Elementarz" składa się z kilku rozdziałów, w których znajdują się wiersze znane i popularne, ale też twórczość mniej znana, do której nie sięga się w szkołach czy na studiach humanistycznych. Utwory pogrupowane są tematycznie-symbolicznie, począwszy od pochwały piękna i młodości, potem miłości, tęsknoty, przyjaźni, by przejść w wiersze, w których dominuje przemijanie i "pytania naiwne, dręczące".
"Elementarz" ukazujący się tuż przed rocznicą 80. urodzin Poświatowskiej jest okazją, by przypomnieć sobie twórczość poetki. Jego estetyczne wydanie utrzymane w smacznej dla oka, delikatnej malinowo-kremowej kolorystyce może być pięknym prezentem dla bliskiej osoby. Albo dla samego siebie:-)
Na pełną recenzję zapraszam na mój blog: http://www.booksandbabies.pl/2015/05/halina-poswiatowska-miosc-smierc-i.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Warte poznania

Ocena:
Autor:
Data:
,,Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków" zawiera wiersze, listy i fragmenty prozy biograficznej przedwcześnie zmarłej poetki. Pomimo ciężkiej choroby serca nie poddawała się i starała się jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. Widoczne to jest w wierszach, gdzie miłość przeplata się ze świadomością zbliżającej się śmierci. W 1958 roku poetka przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych ... a po niej podjęła studia w prestiżowym college'u dla dziewcząt Smith College, które ukończyła o rok wcześniej niż zakładał program, a w dodatku nie znając początkowo języka angielskiego. Była tam jednak bardzo samotna i pomimo otrzymania stypendium na studia doktoranckie w Stanford University w Kalifornii powróciła do Polski.


,,Elementarz..." podzielony jest na kilka części i znajdują się w nim wiersze o miłości, erotyki, wiersze filozoficzne i opisujące piękno przyrody oraz dzieła sztuki, o samotności i tęsknocie, a także fragmenty listów do przyjaciela, rodziny. Zafascynowana słowami tworzy nie tylko liryczne, ale też żywiołowe wiersze, które pokazują, że nie była ckliwą kobietką.


,,jest cała ziemia samotności

i tylko jedna grudka Twojego uśmiechu


jest całe morze samotności

twoja tkliwość nad nim jak zagubiony ptak


jest całe niebo samotności

i tylko jeden w nim anioł

o skrzydłach nieważkich jak twoje słowa"


,,Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków" jest bardzo ładnie wydany w twardych okładkach z piękną grafiką. Doskonale nadaje się na prezent dla wrażliwej duszy. Warto poznawać poezję z głębi serca. Polecam:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena