Koszyk 0
Opis:
Przejmująca i dosadna – ta znakomita książka przedstawia obraz kontynentu w objęciach chaosu i bezprawia. Ian Kershaw, autor m. in. biografii A. Hitlera Druga wojna światowa wcale nie skończyła się w maju 1945 roku – to, co działo się potem, niewiele miało wspólnego z pokojem. Zrujnowane miasta i wioski, brak instytucji prawa, zabójczy głód i nędza, odkrywanie wojennych koszmarów (wyzwalanie obozów) ... ustalanie nowych granic (brutalne przesiedlenia i wypędzenia) i porządków (prawica kontra komuniści) – wszystko to wyzwalało w ludziach i tak zdeprawowanych przez wojnę najgorsze instynkty. Europą wstrząsały kolejne fale przemocy: bezlitosny odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy, wojny domowe. Taka była rzeczywistość Europejczyków, w której musieli budować nowe życie. Dziki kontynent, obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny. „Lowe ma dobre oko do odkrywania szczegółów i ujawniania manipulacji statystykami, jakich dopuszczały się – a często nadal dopuszczają – różne strony konfliktu. Świetnie ukazuje coś, co można nazwać wojnami w wojnie”. Michael Burleigh, autor książki Trzecia Rzesza: nowe spojrzenie „Niesamowita szczegółowość i wrażliwość na wszelkie wojenne paradoksy”. Literary Review” „Wyczerpująca praca, zadziwiająca książka – ostateczny rachunek tej ogromnej tragedii, jaką była druga wojna światowa”. „Financial Times” Keith Lowe (ur. 1970) jest historykiem i pisarzem, autorem powieści Tunnel Vision i New Free Chocolate Sex oraz książki historycznej o drugiej wojnie światowej Inferno. Za Dziki kontynent otrzymał nagrodę PEN Hessell-Tiltman Prize. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Keith Lowe
 • 2013
 • 1
 • 544
 • 235
 • 160
 • 9788375108200
 • 9788375108200
 • ZB2LO

Recenzje czytelników

Szokująca pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Autor nie tylko obala narosłe w naszej świadomości mity, ale zasiewa ziarno zaintrygowania i niedowierzania. Przyznajcie sami, szczerze, skąd czerpiecie wiedzę o tym, jak wyglądał europejski porządek, jak wyglądał cały kontynent w 1945, czy 1946 roku? Na ogół z filmów ala Czterej pancerni i pies lub podobnych książek. Jednak obraz Europy, wizerunek ludzi jakie tego typu produkcje przedstawiają jest delikatnie ujmując widziany przez bardzo optymistyczne różowe okulary. Alianci ... wojska wyzwalające są dobrzy, Niemcy żli. Brak szarości, brak normalnego człowieka, brak autentycznego wizerunku świata.
Taki wizerunek prezentuje nam Lowe. Opisuje on nie tylko kontynent prawie nie istniejący, braki o których wyżej wspomniałem. Opowiada także o czymś, o czym rzadko się wspomina, bo w ogólnym pojęciu jest bee, jest to nie na miejscu, a po cichu sądzi się, nawet, że było to słuszne. A mianowicie Lowe ze wszystkimi szczegółami opowiada o odwetach ofiar, które dokonywane były na ich prześladowcach, na ich katach. Samosądy, morderstwa w majestacie ówczesnego, nieistniejącego wszak prawa, dokonywane były nie tylko przez więżniów obozów koncentracyjnych, ale także zwyczajnych ludzi. Można to oczywiście tłumaczyć, a nawet usprawiedliwiać latami horroru, jaki ludzie przeżyli w trakcie wojny, szokiem jakim było zetkniecie się holocaustem. Ok, ale jak należy, jak w ogóle można tłumaczyć mordowanie bezbronnych dzieci urodzonych ze związków Niemca (często zagorzałego faszysty) i "normalnej" kobiety? Co te dzieci były winne? Dlaczego je zabijano? Dopuszczając się takich zbrodni, "normalni" z pozoru ludzie (nie faszyści) stawali w jednym szeregu ze znienawidzonymi hitlerowcami. Takie morderstwa (bo tak to trzeba nazwać) najczęściej miały miejsce na północy Europy. Szok? Takich szokujących informacji, wiernie udokumentowanych materiałem źródłowym, znajdziecie w niniejszej pozycji o wiele więcej. Niestety.
Lowe porusza także kwestie: powojennych wysiedleń, czystek etnicznych m.in. na Ukrainie i w Polsce, morderstw, które na powracających z obozów koncentracyjnych Żydach popełniali "normalni" ludzie. Ostatnie rozdziały książki poświęcone są lokalnym wojnom domowym, o których mówi się bardzo mało i rozpowszechnianiu się komunizmu we wschodniej Europie.
Książka oparta jest na bardzo bogatym i dokładnie sprawdzonym materiale źródłowym. Historyk korzysta i powołuje się na notatki, zdjęcia, listy, kroniki, ale przede wszystkim na wspomnienia zarówno ofiar, jak i katów. Tylko zastanówmy się, kto w tej dzikiej, powojennej Europie był katem, a kto ofiarą?!
Lowe nie ocenia ludzi, nie ocenia ani ofiar, ani katów, prześladowców. W niektórych momentach próbuje ich nawet zrozumieć. Ale czy wszystkie zachowania da się zrozumieć, wytłumaczyć? Czy zbrodnia będąca efektem innej zbrodni jest dobra, czy zła?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Warto przeczytać.

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba pierwsza publikacja na polskim rynku obejmująca okres powojenny i wszystkie związane z tym problemy. Chwilami brutalna prawda o "wyzwolicielach" i wyzwalanych. Musimy pogodzić się z myślą, że ani wojna ani okres powojenny nie były jednoznaczne i czarno-białe, tak,jak nam starali się wmówić autorzy pamiętników i opracowań "historycznych". Podzielam zdanie autorki recenzji "Szokująca pozycja" ... z jednym zastrzeżeniem-jeżeli cytuje się Normana Davies'a (pierwszy rozdział, fragment o Powstaniu Warszawskim, gdzie autor pisze o "polskich mężczyznach, kobietach (...) organizujących pułapki na Niemców w Warszawie w sierpniu 1944 roku") to należy to zrobić rzetelnie - albo wcale, a korekta merytoryczna winna była dać przypis! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena