Koszyk 0
Opis:
Kobieta potrzebuje mężczyzny, nie chłopca… Światem Michała rządzą pieniądze i piękne kobiety. Rozchwytywany fotograf, przebojowy student informatyki i model. Jeden telefon sprawia, że Michał musi natychmiast dojrzeć: porzucić swoje dotychczasowe, studenckie życie, wyprowadzić się z dużego miasta i przenieść w rodzinne strony, by zaopiekować się młodszym bratem. Zuzanna ... nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka, jest sąsiadką Michała i opiekunką jego młodszego brata. Kompletnie nie pasuje do jego wyobrażenia atrakcyjnej kobiety. Z czasem jednak chłopak zaczyna dostrzegać jej niezwykłe włosy oraz porcelanową cerę. Zuzanna zaczyna go fascynować. Okazuje się jednak, że samo uczucie nie wystarczy, aby zbudować trwałą relację. Wzruszająca, pełna życiowych prawd opowieść o tym, że nic w życiu nie jest dane raz na zawsze, że życie, śmierć, dorastanie i dojrzewanie jest często bolesnym procesem, na który nie ma mądrej recepty.Olga Bończyk Dziewczynę z porcelany przeczytałam jednym tchem. Jest tak skonstruowana, że chce się do końca poznać tę historię. Idealna kobieca książka do pociągu, na niedzielny poranek, dla oderwania i zanurzenia się w innym świecie. Wciąga, wzrusza i zaskakuje.Anna Kerth. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Olejnik
  • 2015
  • 320
  • 212
  • 143
  • 978837976-265-1
  • 9788379762651
  • ZCL5C

Recenzje czytelników

Trudna sztuka dorastania

Ocena:
Autor:
Data:
Życie Michała płynie spokojnie i beztrosko. Studia, praca modela i zarazem fotografa, niezobowiązujący związek z jedną kobietą, przygodny seks z fotografowanymi modelkami... Całe to życie pryska jak bańka mydlana, kiedy rodzice chłopaka giną w wypadku samochodowym, a on musi otoczyć opieką kilkuletniego braciszka. Michał wraca do rodzinnego domu i usiłuje jakoś wszystko zorganizować. Nie jest łatwo, ale może liczyć na pomoc Zuzanny, sąsiadki i opiekunki małego Tomka. Zuzanna jest nauczycielką ... rozwódką i bardzo tajemniczą kobietą. Między nią a Michałem nawiązuje się sympatia, pojawia się wzajemna fascynacja, aż w końcu kiełkuje uczucie. Szybko okazuje się jednak, że to nie wystarczy, by zbudować trwały i solidny związek, szczególnie że na przeszkodzie przyszłości staje czasem przeszłość...

Mówi się, że miłość nie zna wieku, ale czy rzeczywiście? Jak wiele w damsko-męskich relacjach zależy od ludzkiej dojrzałości i spojrzenia na pewne sprawy? Jak niewiele trzeba, by utracić czyjeś zaufanie i jak wiele potrafi zniszczyć zazdrość i duma? Odpowiedzi na te i inne życiowe pytania zostały ukryte na kartach powieści Agnieszki Olejnik. Dziewczyna z porcelany kusi subtelnym i delikatnym tytułem, zachwyca prostą a zarazem kobiecą okładką, ale kryje w sobie historię, którą można by określić jednym krótkim stwierdzeniem: samo życie!

Powieść Agnieszki Olejnik to plątanina skomplikowanych ludzkich scenariuszy, które układają się w zawiłe losy bohaterów i ich bliskich. Każdy scenariusz pociąga za sobą konsekwencje i decyzje, jakie wywrą wpływ na życie Michała i Zuzanny. Wydarzenia, które mogłyby stanowić tło barwnej i emocjonującej telenoweli, zostały wpisane w szarą prozę polskiego życia. Codzienne problemy, śmierć, choroba, zdrada. Czytelnik odkrywa je stopniowo, choć nietrudno domyślić się, co przyniesie ciąg dalszy opowieści. Nie to jest jednak najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwają się relacje międzyludzkie, cała gama uczuć i emocji, nie zawsze pozytywnych. Sprawiają one, że powieść czyta się z zapartym tchem, pragnąc poznać pobudki i kolejne posunięcia bohaterów.

Dziewczyna z porcelany jest na swój sposób opowieścią o miłości, ale jest to miłość pozbawiona lukru, doprawiona goryczą i wymagającą. Czego wymaga? Dojrzałości. Mądrego spojrzenia na otaczający nas świat i to, co niesie los. Powieść Agnieszki Olejnik udowadnia, że z chwilą ukończenia osiemnastego roku życia wcale nie stajemy się dorośli. Dorosłość zdobywamy wraz z życiowym doświadczeniem i mądrością, a to jak szybko nam się to uda, w dużym stopniu zależy od nas samych.

Napisana prostym i przystępnym językiem książka, która opowiada o miłości, ale ani odrobinę nie jest romansem. Historia opowiedziana męskim głosem, który momentami przybiera ton obrażonego, impulsywnego chłopczyka. Realna, prawdziwa, momentami bolesna, momentami zagmatwana, świetna i dla relaksu i dla refleksji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"DZIEWCZYNA Z PORCELANY" - AGNIESZKA OLEJNIK

Ocena:
Autor:
Data:
Delikatna, krucha i jak z bajki - taka jest właśnie dziewczyna na okładce książki, której recenzję będziecie mogli za chwilę przeczytać. Wiecie już, że w ostatnim czasie coraz częściej sięgam po powieści polskich autorów. Tym razem również się skusiłam. Do przeczytania tej pozycji zachęciła mnie zarówno jej okładka jak i niezwykle interesujący opis. Jednak czy to wystarczy, żeby skraść moje serce? Zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie ...

Dobrze wiemy jak krucha i delikatna jest porcelana, jednak poza tym jest również bardzo cenna. Czasami naprawdę niewiele wystarczy, aby ją uszkodzić i stracić. Niestety najczęściej tak jest, że doceniamy coś dopiero gdy to stracimy... Przeszłość to coś co nas określa i buduje teraźniejszość. Pozwala nam na zbudowanie własnej osobowości. Czy można przez całe życie zachowywać się jak mały chłopiec? Kiedy tak naprawdę trzeba dorosnąć?

Michał czerpie z życia studenckiego wszystko co możliwe. Dziewczyny, seks, imprezy - to wszystko dla niego jest tylko codziennością. Pracuje jako model oraz fotograf, dzięki czemu może rozwijać również swoje pasje. Pewnego dnia jeden telefon wywraca jego całe życie do góry nogami. Michał porzuca całe swoje dotychczasowe życie i wraca do rodzinnego miasteczka, aby opiekować się młodszym bratem. Na miejscu poznaje Zuzannę - sąsiadkę, która już wcześniej pomagała przy opiece nad Tomkiem. Do niedawna jeszcze w jego życiu słowo "miłość" nie miało większego znaczenia, ale jak będzie teraz? Czy Michał wydorośleje i zrozumie lekcję, którą przyszykował dla niego los?

Nasz główny bohater - Michał, ma dwadzieścia cztery lata, a życie wymaga od niego ogromnej zmiany. Musi dorosnąć z dnia na dzień. Pomimo, że życie nastolatka ma już dawno za sobą dużo wygodniej było mu pozostać przy takim zachowaniu. Teraz musi zostać mężczyzną, który wie co to odpowiedzialność. Autorka przedstawia nam dokładnie jego życie oraz relacje z rodzicami.

Agnieszka Olejnik używa prostego, a zarazem delikatnego języka, który bardzo dobrze obrazuje nam wszystkie wydarzenia. Dziewczyna z porcelany jest napisana w sposób, który pozwala nam się zrelaksować, odprężyć, a czytanie przychodzi nam z niezwykłą łatwością. Michał to prawdziwy kobieciarz i flirciarz, który wiedzie beztroskie życie. Podczas poznawania tej powieści śledzimy jego wewnętrzną przemianę, którą autorka naprawdę świetnie ukazała. Agnieszka Olejnik stworzyła realistyczny portret psychologiczny tej postaci i za to jestem jej ogromnie wdzięczna.

Dziewczyna z porcelany nie jest powieścią akcji. Mamy tutaj do czynienia z obrazem ludzkich uczuć, a autorka skupia się na przekazaniu czytelnikowi jak największej liczby szczegółów. Nie tworzy jednak wyidealizowanego świata - pokazuje prawdziwe problemy, dylematy oraz szkołę jaką życie zafundowało bohaterom. To wszystko w zupełności wystarcza, aby nazwać tę powieść intrygującą oraz pełną wielu emocji.

Podsumowując - ta pozycja to niezwykle zachwycająca lektura o konsekwencji ludzkich wyborów. To powieść nie tylko dla kobiet, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo trafnych spostrzeżeń dotyczących relacji międzyludzkich, odpowiedzialności za siebie i bliskich oraz o dojrzewaniu nie tylko do miłości. Gorąco zachęcam Was do lektury i mam nadzieję, że historia opowiedziana przez autorkę zachwyci Was równie mocno jak mnie osobiście.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena