Koszyk 0
Opis:
Koedycja z wydawnictwem Agora Ma tylko dziurę w głowie, rozrzucone w sieci ślady swojej przeszłości i jedną noc, żeby wyjaśnić zagadkę zamachu na własne życie. Tej nocy ktoś chce wypuścić na ulice upiory o twarzach zwykłych Polaków, zgasić kilka literackich gwiazd - od Olgi Tokarczuk po Jarosława Marka Rymkiewicza - i rozpętać piekło. Czy przeszkodzą mu w tym duch w wersji 2.0 ... transkrólowa miasta stołecznego, chora na uczciwość policjantka oraz egzorcyzmy à la Guantanamo? Nocna walka dziadów z Halloween i literacka jazda bez hamulców. Romantyzm odzyskuje zęby i zaczyna gryźć! Ta historia nie wydarzyła się naprawdę. Ale wkrótce może się wydarzyć… „To najbardziej zakręcony kryminał, jaki czytałam.”Olga Tokarczuk. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Paweł Goźliński
 • 2015
 • 1
 • 456
 • 215
 • 133
 • 978838049-170-0
 • 9788380491700
 • ZCWKG

Recenzje czytelników

I znów romantyczne ktoś rozdrapał rany...

Ocena:
Autor:
Data:
„Młodości mojej niebo i tortury!
One zwichnęły osadę mych skrzydeł
I wyłamały do góry”
[Gustaw o książkach]

I w taki oto sposób, tworząc klamrę - jakąś, bo nie wiem, czy to klamra kompozycyjna, czy niekompozycyjna - swoje wrażenia z lektury "Dziadów" Pawła Goźlińskiego rozpoczynam cytatem z "Dziadów" - tych pierwszych, mickiewiczowskich; część IV - czyli druga.

Mocno się nagłowię, nim skończę pisać ten wywód, a i język jakiś taki podnioślejszy się stanie ... wieszcząc renesans zasady decorum, i licealnej wiedzy z lekcji języka polskiego.

Ale na poważnie - ostrzegam! Kryminał Pawła Goźlińskiego wciąga: dwa, trzy dni wolnego, i już! Sprawa zagadkowego polowania na współczesnych polskich wieszczów - Twardocha, Tokarczuk i innych - przestała być dla mnie tajemnicą.

Goźliński toposami znanymi z polskiej historii i literatury obowiązkowej, a już szczególnie tej romantycznej, sypie jak z rękawa. Lektura jego "Dziadów" pozwala odgadywać - jedna po drugiej - aluzje do kolejnych dzieł naszych wielkich wieszczów, co bezczelnie łechce mą próżność, i stanowi nagrodę za atencję na lekcjach języka polskiego lepszą niż piątka od samej Pani K.

Okazuje się, że wszyscy jesteśmy skażeni zarazą (?) romantyzmu i narodowego mesjanizmu. Nawet Ci, którzy tak starannie starali się nie zaprzątać sobie "Dziadami", "Panami Tadeuszami" i innymi "Kordianami" głowy. No, to miał Gustaw rację, książki nas zabijają...

(Na marginesie pozwolę sobie wtrącić, że ciekawie o tym pisze w "Sercu Europy" Norman Davies - z tym, że on tak bez ironii.)

A u Goźlińskiego tymczasem zabija ironia, wkręceni w intrygę mającą miejsce w noc dziadów szaleńcy, i zbieżność osób i nazwisk, która z pewnością (nie) jest przypadkowa, tym niemniej, dodaje smaczku książce.

Autor tymczasem stawia nam całkiem niezłą, jako społeczeństwu, diagnozę. Pokazuje, co nas boli, i dlaczego, jeśli nie boli, to robimy tak, by bolało, by znów być "Chrystusem narodów". A wszystko w błyskotliwy, sarkastyczny sposób. Że paszkwil? Cóż... Zależy, z jaką dozą dystansu czytelnik podejdzie do naszych narodowych przywar.

Serdecznie polecam, i nawet nie bardzo mam pomysł, na zakończenie swojej wypowiedzi. Chyba że... Klamra! Tym razem kompozycyjna.

„Ty mnie zabiłeś! Ty mnie nauczyłeś czytać!
W pięknych księgach i pięknym przyrodzeniu czytać!
Ty dla mnie ziemię piekłem zrobiłeś”
[Gustaw o Księdzu]

Tego nam "Dziady" Goźlińskiego na pewno nie zrobią - ziemi naszej polskiej piekłem nie uczynią. Wyjaśnią natomiast na pewno reguły gry, jakie w tym naszym piekiełku panują.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena