Koszyk 0
Opis:
Książka, którą pokochali wielbiciele Jane Austen i serialu Downton Abbey. Kiedy w Dumie i uprzedzeniu podaje się jakiś posiłek, został on przygotowany w Longbourn. Kiedy Bennetówny wchodzą do sali balowej w powieści Austen, wysiadają z powozu z niniejszej książki - pisze Jo Baker. O czym rozmawiało się w kuchni Longbourn? Kim był lokaj, który w Dumie i uprzedzeniu przyniósł Jane słynny list? Poznajcie Sarę - sierotę i pokojówkę, której życie zmienia się diametralnie ... kiedy pan Bennet zatrudnia nowego służącego - Jamesa. Jo Baker pokazuje nam to, co Jane Austen wolała przemilczeć. Stworzyła fascynującą i poruszającą opowieść, która wciąga od pierwszej strony. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jo Baker
  • 2014
  • 392
  • 223
  • 143
  • 978-83-7177-975-6
  • 9788371779756
  • ZBLHQ

Recenzje czytelników

Dworek Longbourn JO BAKER

Ocena:
Autor:
Data:
Być może zdobycie tego, czego się pragnęło przez długie lata, wcale nie jest do końca szczęśliwe. Osiągnięty cel może wydawać się inny, niż się spodziewano. Możliwe, że z czasem traci na swojej atrakcyjności i wszystkie jego wady, ignorowane przez długi czas, nagle stają się wyraźne. I nie wiadomo, co z tym zrobić.

Sara jest pierwszą pokojówką w dworku Longbourn, należącym do państwa Bennet. Młoda, o niepospolitej urodzie marzy o tym ... aby jej życie było czymś więcej niż tylko obowiązkiem i pracą dla właścicieli majątku, czymś więcej aniżeli wysiłkiem ponad fizyczne możliwości. Chce żyć pełną piersią, kochać, podróżować, poznawać świat. Jej pragnienie wolności jest tak silne, że nie waha się przed podjęciem próby opuszczenia domu Bennetów, aby spełnić swoje marzenia. Kiedy w dworku pojawia się James Smith, który przychodzi znikąd i jest wyjątkowo tajemniczy, życie Sary zaczyna się zmieniać. Gdzieś w tle rozgrywają się sceny znane z „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen, ale tu najważniejsze jest życie, którego nie udało nam się poznać podczas lektury chyba najbardziej znanej na świecie powieści. Tutaj to gospodyni - pani Hill oraz służący grają pierwsze skrzypce i to na nich skupia się powieść Jo Baker.

W „Dworku Longbourn” romantyzm przenika się z ciężką i niewdzięczną pracą, jaką każdego dnia mieli do wykonania służący w każdym domu należącym do ludzi lepiej urodzonych i bardziej majętnych. Nierzadko ich trud był niedoceniany, a oni sami niezauważani, zupełnie jakby byli tylko kolejnym przedmiotem należącym do właścicieli domu. Jo Baker pokazała, że bez tych ludzi życie w takim oraz podobnym jemu dworkach byłoby zwyczajnie niemożliwe. To na barkach gospodyni spoczywała cała organizacja nie tylko dnia codziennego, ale i przygotowań do przyjęć czy wyjazdów państwa. To ona musiała dopilnować pracę każdej pokojówki, zadbać o posiłek, a i niejednokrotnie być powiernicą wszystkich żali i trosk pani domu. Pokojówki, nie bacząc na odmrożenia czy rany na spękanych dłoniach co tydzień prały, wywabiały plamy z sukien, które tak niefrasobliwie damy brudziły. Biegały z nocnikami, sprzątały i pomagały przy toaletach. Służący, bez względu na pogodę, godzinami oczekiwali przy powozach na powrót swoich gospodarzy z balu.
Całość recenzji http://ksiazkapolapkach.eu/dworek-longbourn-jo-baker/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W starym dworku

Ocena:
Autor:
Data:
Jo Baker udowadnia, że najgłośniejsza powieść Jane Austen nie kończy się w eleganckim, choć niekoniecznie zamożnym saloniku państwa Bennet. Autorka sprawnie ją podejmuje, głównymi aktorami swojej sceny czyniąc tych, których znaczenie w Dumie i Uprzedzeniu pominięto. Tam pierwsze skrzypce grała rodzina Bennetów, piękne panny na wydaniu i eleganccy panowie zabiegający o ich względy. Troską dnia codziennego było odpowiednie zamążpójście dla każdej z pięciu córek ... kolory jedwabnych wstążek i szykowne sukienki. Bohaterowie Jo Baker zmagają się z bardziej przyziemnymi problemami. Rytm ich dnia wyznacza ciężka i mozolna praca, odpoczynek przychodzi rzadko, więc każdą jego chwilę należy do cna wykorzystać. Nie patrząc na pogodę, złe samopoczucie, bolesne rany na dłoniach - dzień po dniu wypełniają swoje obowiązki.

A przecież są takimi samymi ludźmi, jak ich pracodawcy. Różni ich pochodzenie i posiadanie, różni każdy przebyty dzień. Jednak wciąż są ludźmi ulepionymi z takiego samego ciała, tyle że zahartowanego ciężką pracą. Posiadają swoje pragnienia i marzenia. Tak, jak pokojówka Sara, która pokornie spełnia swoje powinności, jednocześnie jednak marzy o innym świecie, oczyma wyobraźni spogląda na ulice wielkiego miasta, pragnie swobody i zmian. Pewnego dnia zmiany nadchodzą, wraz z postacią tajemniczego służącego, Jamesa. Pokojówkę fascynuje przybyły mężczyzna, pragnie poznać jego sekrety i stać się częścią jego życia.

Dworek Longbourn rozbrzmiewa echem powieści Jane Austen, uwielbianej i cenionej przez Jo Baker. Czytelnik ponownie spotka tutaj postaci znane z kart Dumy i uprzedzenia, każdy rozdział powieści rozpocznie cytatem płynącym ze słynnej historii. Wydarzenia tak kluczowe dla powieści Jane Austen są tutaj przedstawione z zupełnie innej perspektywy, widziane jakby z kuchennego okna. Jednak powieść Jo Baker nie może być traktowana wyłącznie w kategorii uzupełnienia Dumy i uprzedzenia, byłoby to dla niej krzywdzące. Dworek Longbourn stanowi wspaniałą oddzielną historię, fascynującą i głęboką, poruszającą struny, pozwalającą poczuć niezwykły klimat XIX wiecznej Anglii. To jedna z tych powieści, do których się wnika, co jest zasługą dobrego pióra autorki i jej talentu do kreślenia realnego tła i wydarzeń. Polecam gorąco!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena