Koszyk 0
Opis:
"Drugi pocałunek Gity Danon" Miljenka Jergovicia, laureata m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus", łączy lekki, gawędziarski ton z dotkliwym doświadczeniem życia na Bałkanach w XX wieku oraz okresem ostatniej bałkańskiej wojny. Czytelnik spogląda tu na dalszą i bliższą przeszłość, powraca do czasów współczesnych a także wkracza w ś ... wiat legend i historycznej fikcji. W opowiadaniach obecny jest melodramatyczny ton, mocno zakorzeniony w popkulturze, jak i w ustnej tradycji Słowian z południowej Europy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Miljenko Jergović
  • 2016
  • 1
  • 168
  • 225
  • 160
  • *, 9788365125-20-0
  • 9788365125200
  • ZD678

Recenzje czytelników

Bałkańskie opowieści

Ocena:
Autor:
Data:
Bałkany to niesamowicie barwny i intrygujący region. Połączenie wielu różnych kultur dało jedną – tak wielobarwną. Wpływy zarówno słowiańskie jak i muzułmańskie są tam obecne do dzisiaj. Kilka lat temu miałam okazję być w Bośni i czułam się tam jak gdybym cofnęła się przynajmniej o 30 lat. Zupełnie inny klimat, zupełnie inne zwyczaje. Nawet będąc w Grecji, w małych miejscowościach czuć jeszcze pozostałości tamtego czasu. To niesamowite przeżycie ... Drugi pocałunek Gity Danon przypomniał mi jak wiele jeszcze jest do odkrycia i udowodnił, ze ta mieszanka kultur ma w sobie cos na tyle magicznego, ze chętnie się do tego wraca i o tym pamięta.

Ta książka to zbiór opowiadań tak charakterystycznych dla tamtego społeczeństwa. Krótkie, ale treściwe. Często z morałem, którego moglibyśmy się nie spodziewać. To krótki przegląd nie tylko legend czy opowieści przekazywanych z pokolenie na pokolenie, ale tez świadectwo tego, jak ciężko żyło i żyje się ludziom w tamtym rejonie. Niestabilność polityczna, zawirowania kulturowe, burzliwa historia – to wszystko zostawiło swój widoczny ślad nie tylko w tamtych krajach, ale i w myśleniu ludzi.

Czułam się jak siedząc z moja babcia słuchałam wszystkich opowieści jak wyglądało życie w czasie wojny i tuz po niej. Jakie zwyczaje, jak ludzie radzili sobie w takiej sytuacji, jakie maja wspomnienia i jak ich to ukształtowało. To pouczające i ciekawe, bo tego nie ma w książkach historycznych. To cos, co uzupełnia suche fakty i dzięki temu kształtuje nas, nowe pokolenie. Uczy szanować historie, ale tez patrzeć głębiej, rozumieć więcej.

Cieszę się, ze ta książka jest w formie opowiadać. Krótkie, pozwalają mi się całkowicie skupić i w pełni poczuć to, co autor chciał przekazać swoim czytelnikom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena