Koszyk 0
Opis:
Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2013! Czternaście opowiadań jednej z najwybitniejszych pisarek.   Nieoczekiwane spotkanie kochanków z odległej przeszłości, romans bogatej kobiety z mężem innej, rozpacz mężczyzny, którego żona jest nieuleczalnie chora... Drogie życie to historie związków i namiętności, opowiadania o sekretach dzielących nawet najbliższych sobie ludzi, zapiski pokrętnych ścieżek losu, kpiącego z naszych marzeń i oczekiwań ... To także bardzo osobiste wspomnienia autorki, przywołującej dom w Wingham, rodziców, młodszą siostrę, młodzieńcze rozterki, lęki i obsesje. Alice Munro, jedna z najważniejszych autorek opowiadań swojego pokolenia, tworzy historie, które są gęste i bogate niczym powieści: skupia całe życie na kilkunastu stronicach, ukazując przemiany, którym podlega miłość... Michiko Kakutani "The New York Times" Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alice Munro
  • 2013
  • 410
  • 205
  • 128
  • 978-83-08-05285-3
  • 9788308052853
  • ZB8NM

Recenzje czytelników

Zanurzenie w siebie

Ocena:
Autor:
Data:
Książka wysublimowana, wysmakowana. Nieistotne szczegóły okazują się mieć zasadniczy wpływ na los bohaterów, a właściwie bohaterek.
Czyta się z dużą przyjemnością, chociaż nie bez wywołania lekkiej melancholii.
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Ostatnie dzieło noblistki

Ocena:
Autor:
Data:
Drogie życie jest najnowszą i zarazem ostatnią książką tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla — Alice Munro. Pisarka oznajmiła, że tym zbiorem czternastu opowiadań kończy swoją przygodę z pisarstwem, czym wprawiła fanów jej prozy w niemałą konsternację. O Drogim życiu mówi, że jest:

,, pierwszą i ostatnią i najbliższą rzeczą, jaką mam do powiedzenia o moim własnym życiu."

A to zapewne również dlatego ... że kanadyjska pisarka dołączyła do tych dziesięciu historii cztery utwory literackie będące niejako opowieściami autobiograficznymi. Dlaczego użyłam słowa ,,niejako"? Otóż Munro tłumaczy, że prawdziwe są w nich emocje, uczucia, niekoniecznie natomiast fakty... Intrygujące. Dla pisarki Drogie życie jest książką szczególnie bliską:


,, Wierzę, że te wspomnienia, pojawiające się w takiej formie po raz pierwszy i po raz ostatni — najbardziej mi bliskie — najwierniej oddają to, co chciałabym powiedzieć o sobie i swoim życiu."

W zbiorze zawarte są następujące opowiadania: Dotrzeć do Japonii; Amundsen; Wyjechać z Maverley; Żwir; Domowe zacisze; Duma; Corrie; Pociąg; Nieopodal jeziora; Dolly. To historie, które opowiadają m.in. o spotkaniach po latach zakochanych w sobie niegdyś ludziach, o cierpieniu spowodowanym śmiertelną chorobą ukochanej osoby, o miłości niepełnosprawnej, bogatej kobiety do żonatego mężczyzny, o skomplikowanej miłości młodej nauczycielki i jej pracodawcy. I nie jest ważne, ze historie te rozgrywają się w odległych dla nas czasach, w czasach II wojny światowej, a potem w drugiej połowie XX wieku. Jej opowieści są aktualne i mam wrażenie, że zawsze będą.

Ostatnia książka Alice Munro jest moim pierwszym zetknięciem z jej twórczością. Jakiś czas temu bardzo chciałam i oczywiście nadal chcę przeczytać książkę pt. Za kogo ty się uważasz?, która została doceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich. Drogie życie przeciwnie — jednych rozczarowuje innych zachwyca. Warto o tym wspomnieć, ponieważ recenzenci zwracają uwagę, że książka ta nieco odbiega poziomem od poprzednich utworów, mówią, że nie warto zaczynać tej niesamowitej przygody z twórczością Munro od tegoż właśnie dzieła, bo nie ma ono takiego uroku jak wcześniejsze książki noblistki. Nie mogę tego w tym momencie ocenić, natomiast jedno jest pewne — pisarka ma niesamowity styl pisania, który jest bardzo obrazowy, wciągający, nostalgiczny, powiedziałabym nawet, że Munro oczarowuje czytelnika. Do tej pory słyszałam, jak nazywano ją mistrzynią krótkiej formy, jednak dopiero kiedy zapoznałam się z jej utworami, przekonałam się, że na kilkunastu stronach potrafi stworzyć bogatą w treść historię, która właściwie przypomina powieść.

Mogę natomiast podzielić się swoimi przemyśleniami o bohaterkach Drugiego życia, które walczą o swoją niezależność, manifestują ją, są przekonane, że tylko one są paniami swojego życia, wyzwalają się z łańcuchów moralności, odrzucają religijność, poddają się żądzom. Niekoniecznie podoba mi się taki sposób kreowania postaci literackiej, bo czuję, że narzuca mi się pewien schemat myślenia. Pozostaje niesmak, kiedy główna bohaterka jedzie pociągiem, by spotkać się z miłością swojego życia, a w pociągu tym chwilę wcześniej przeżyła przelotny romans, który w żaden sposób nie wywołuje w niej wyrzutów sumienia. Poza tym mamy do czynienia z nierównym poziomem artystycznym opowiadań: jedne są świetne, ale są też takie, które można uznać nieco słabsze.
Mimo wszystko opowieści zostają w głowie, zmuszają do refleksji, uczą dostrzegania mijającej chwili i wykorzystania swojego czasu na Ziemi najlepiej jak się tylko potrafi, bo życie jest zbyt wartościowe i zbyt ważne, by zmarnować swoją szansę na szczęście.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena