Koszyk 0
Opis:
Wirtuozerska powieść – pierwszy tom sagi rodzinnej – w której pozorna idylla zderza się z tragiczną historią pierwszych lat XX wieku. 27 stycznia 1900 roku, w dniu czterdziestych pierwszych urodzin cesarza Wilhelma II, Isidora Sternberga i jego rodziny nic nie trapi. Żyją szczęśliwie i nie wiedzą o gromadzących się wokół nich burzowych chmurach. Nie minie jednak wiele lat ... gdy na powierzchni harmonijnej sielanki pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się katastrofy… W zamachu ginie Franciszek Ferdynand i wybucha I wojna światowa. Zmienia ona życie Niemców, a w szczególności tych pochodzenia żydowskiego, którzy od nowa porządkują swój świat i rewidują wartości, którymi się dotąd kierowali. Stefanie Zweig otwiera  przed czytelnikiem drzwi do niezwykłego świata. Pozornie bliskiego i dobrze znanego, a jednak odległego – do świata, w którym rozgrywa się niezwykle barwne i ciekawe choć i naznaczone trudnymi wyborami życie bohaterów. Dzięki wyobraźni, dbałości o historyczny szczegół i głębokiemu poczuciu człowieczeństwa ta bestsellerowa autorka przedstawia losy żydowskiej rodziny mieszkającej we Frankfurcie do 1933 roku. Dom przy alei Rothschildów staje się symbolem czasu, który na nowo określił bieg historii Niemiec. Stefanie Zweig (1932–2014) – niemiecka pisarka pochodzenia żydowskiego urodzona w Głubczycach. W 1938 roku w obawie przed nazistowskimi represjami wraz z rodzicami opuściła Wrocław. Dzieciństwo spędziła na kenijskiej farmie. Część jej rodziny, która pozostała w Niemczech, zginęła w obozach zagłady. Przez trzydzieści lat Zweig była redaktorką graficzną w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Jest autorką wielu powieści obyczajowych, z których najsłynniejsza to autobiograficzna Nigdzie w Afryce, która została zekranizowana, a film pod tym samym tytułem otrzymał w 2003 Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stefanie Zweig
  • 2015
  • 1
  • 272
  • 210
  • 135
  • *, 9788364700-41-5
  • 9788364700415
  • ZCLF1

Recenzje czytelników

Melancholijna i wartościowa

Ocena:
Autor:
Data:
Ta książka trochę poleżała na mojej półce. Naczytałam się jej negatywnych opinii i bałam się, że ze mną będzie tak samo. Jakie szczęście, że lubię takie książki i się na nią zdecydowałam.

Stefanie Zweig to niemiecka pisarka żydowskiego pochodzenia. Spod jej pióra wyszło wiele powieści, a ekranizacja jednej z nich otrzymała Oscara.

,,Dom przy alei Rothschildów" to saga rodzinna opowiadająca o rodzinie Sternberg'ów. Betsy i Johann ... młode małżeństwo w 1900 roku wprowadza się do bogatego domu przy alei Rothschildów 9. Mają już syna, wszystko dobrze się zapowiada. Do czasu gdy idyllę przerwie wojna.

Nastrojowa, melancholijna opowieść. Pół książki to właściwie opowieść o zwykłym rodzinnym życiu. Dla wielu osób to właśnie była przeszkoda nie do przejścia. Dla mnie wprost przeciwnie. Opisy domowych czynności, wypadków, które zawsze zdarzają się przy gromadce dzieci, ich posiłki i sprzeczki. Zmieniające się jak w kalejdoskopie pory roku, piękne opisy miasta i przyrody. Na mnie wszystko to działało niezwykle kojąco. Za oknem była wtedy akurat zimniejsza pogoda, chora leżałam w łóżku. Właściwie czasami lubię taki klimat i na jesienne wieczory bym tę książkę poleciła.

Druga część to gwałtowne przerwanie tego małego raju na ziemi przez I wojnę światową. Na początku było spokojnie i dlatego dalsza część wywołała u mnie dużo emocji. Rzadka mogę czytać książki z perspektywy niemieckich rodzin, które przecież też wysyłały na front swoich synów. Do tego szerząca się powoli fala antysemityzmu. Jestem ogromnie ciekawa jakie losy spotkają dalej tę rodzinę. Ja wam polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna, nostalgiczna podróż w czasie

Ocena:
Data:
Dom przy alei Rothschildów Stefanie Zweig, to piękna, pełna nostalgii opowieść o dostatnim życiu mieszczańskiej rodziny na początku dwudziestego wieku w państwie Cesarza Wilhelma II.

Dni mijają tu niespiesznie na codziennych obowiązkach, ułożonych według ustalonych reguł dla rodziny o tym statusie materialnym. Pan domu pracuje na utrzymanie rodziny, jego żona dba o domowe ognisko, a dzieci, bawią się, uczą i psocą. Dobrym duchem domu jest doskonała w swoim fachu kucharka ... która pełni rolę prawej ręki pani domu, ale też czuwa nad swoimi chlebodawcami z pełnym oddaniem.


Dom przy alei Rothschildów, to doskonały portret schyłku okresu belle époque. Sposobu i stylu życia, zapatrywań na sprawy codzienne oraz społeczne. Wszystko o ówczesnym codziennym życiu mieszkańców Cesarstwa Niemieckiego. Nikt się tu nie spieszy. Pomimo życia w mieście, wiele codziennych, domowych rytuałów podporządkowanych jest porom roku. Życie przy alei Rothschildów jest bezpieczne i stabilne.

Chwilami czytając powieść Stefanie Zweig czuje się delikatny wpływ twórczości Tomasza Manna, który jakby niewidzialnymi ruchami, kierował piórem autorki. W powieści czuć podobny duch i styl jak w, zaliczanych dziś do klasyki – Buddenbrookach.

Wiele z toczących się na kartach książki rozważań przypominało mi dylematy pań z towarzystwa, które w tamtym okresie czasu, prowadziły pamiętniki, gdzie zapisywały ważniejsze wydarzenia z życia, bądź ważne dla nich błahostki. Dywagowano o damskich toaletach, przyjęciach, odwiedzonych kurortach, czy manierach i powinnościach panien z dobrych domów. Nie inaczej jest przy alei Rothschildów.


Wszystko zmienia wybuch I Wojny Światowej, która bezpowrotnie zatrzaskuje drzwi do dawnego, spokojnego życia. W rodzinie Sternbergów zmienia się wszystko. Ich życie przestaje być tak spokojne i beztroskie. Sekrety rodzinne wychodzą na jaw, a to dopiero początek kłopotów
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena