Koszyk 0
Opis:
Błyskotliwa książka o tym, co najprostsze i najważniejsze, mistrzowsko zilustrowana przez Maurice'a Sendaka. Twarz jest do robienia min. Świat jest po to, żeby było na czym stać. Naczynia są do zmywania. Trawa jest do koszenia. Nos jest do smarkania. Dzieci są do kochania. Ta książka to niezwykły zbiór definicji. Zaskakująco prostych, błyskotliwych i celnych. Trafiających do przekonania dzieciom i dających do myślenia dorosłym ... A w dodatku zilustrowanych z mistrzowską finezją przez Maurice'a Sendaka. Bo ta książka jest do czytania i oglądania. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ruth Krauss, Maurice Sendak
  • 2014
  • 48
  • 173
  • 138
  • 978-83-63696-57-3
  • 9788363696573
  • ZBKIC
  • 4-6 lat

Recenzje czytelników

Muszla jest do słuchania morza/Dołek jest do kopania – Ruth Krauss/

Ocena:
Autor:
Data:
"Dołek jest do kopania" to niezwykle błyskotliwa perełka z 1952 roku. Wznowiona której podjęło się wydawnictwo Dwie Siostry i decyzja ta była strzałem w dziesiątkę. Ta książka, to ukłon dla dziecięcej, nie znającej ograniczeń wyobraźni. Pochwała odkrywania świata i zmysleń, budujących kreatywną tożsamość. Książka o tym, że każdy ma prawo postrzegać świat po swojemu i indywidualnie odkrywać znaczenia elementów, z których ów świat się składa.

A dlaczego książka jest tak genialna ... Bo jej współtwórcami są dzieci! Dzięki temu świetnie odnajdują się one w kolejnych definicjach, odnajdą swoją perspektywę. Na kolejne strony składają się bowiem proste, krótkie zdania, które w nieraz zaskakujący sposób wyjaśniają naturę rzeczy i sposób w jaki funkcjonuje świat. Oto mój faworyt: "Kolana są po to, żeby okruszki nie spadały na podłogę". Prawda? Prawda. Świetne? Po prostu rewelacja! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? No to, że: "Dzieci są do kochania". To jedno z najważniejszych przekazów tej krótkiej książeczki. Bo dzieci chcą być kochane. I dzieci trzeba kochać, by mogły nieprzerwanie z charakterystyczną sobie ufnością poznawać świat. Kolejne sformułowania są tak oczywiste, że zaszokowani chwytamy się za głowę: Ale jak to? Ja na to nie wpadłam/wpadłem?

Proste biało-czarne ilustracje emanują radością. Aż człowiek się do nich uśmiecha. Zaczyna również dosłownie czuć, jak budzą się uśpione w głowie ulotne wspomnienia z czasów, gdy właśnie w ten sposób, z zachwytem i otwartością, poznawało się świat. Sendak – ilustrator, rozpoczął współpracę z Krauss – o której mówi się, że umiała w książce zawrzeć uśmiech dziecka - w 1948 roku. Wspólnie wydali m.in. "Bears". Sendaka znamy również z książki "Tam, gdzie żyją dzikie stwory", którą po raz pierwszy wydano w 1963 roku. Jak widać twórczość tej dwójki jest wciąż, świeża i aktualna, nadal trafia w sedno i dlatego jest wciąż wznawiana.


Przypuszczam, że odpowiednio zachęcone dziecko, zmotywowane dodatkowo lekturą, samo chętnie podejmie się „gry w definicje”. Dorosły czytelnik, chcą dotrzymać kroku swojej pociesze, będzie musiał zrezygnować z całego bagażu doświadczeń, wiedzy i przyzwyczajeń jakie niesie z sobą dorosłe życie. Otworzyć się - ponownie, na to co najprostsze i najbardziej oczywiste. Książka ta z całą mocą uświadamia nam bowiem, jak schematycznie myślimy i jak trudno przychodzi nam zauważanie istoty zjawisk i rzeczy. Bo do czego jest świat? "Świat jest po to, by było na czym stać". A słońce? "Słońce jest po to, żeby był piękny dzień". Ile czasu zajmie Wam odkrycie w sobie dziecka na nowo? W ramach rozgrzewki zachęcam do zrobienia prostego ćwiczenia. Więc do dzieła i czas start – ile znajdziecie powodów dla których ZEBRA JEST BIAŁA?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dołek

Ocena:
Autor:
Data:
Książeczka świetna. Bardzo oryginalna. Minimalistyczne rysunki a treść pomysłowa i zabawna :)
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena