Koszyk 0
Opis:
Od wieków informacja pozostaje nieodłącznym elementem gry politycznej. Politycy, sterując rozpowszechnianiem odpowiednio dobranej treści, starają się wpływać na zachowanie konkurentów, osiągać swoje cele i bronić interesu narodowego. Ale czy instrumentem sprawowania władzy może być też kłamstwo? Na ile jest ono korzystne lub zgubne dla polityków i polityki państw? Czy kłamstwo należy oceniać jako karygodne, czy też jako użyteczne narzędzie dyplomacji ... nieodłączną część demokratycznego stylu życia? Czy jest złamaniem społecznych zasad, czy też moralnym obowiązkiem obrony kraju za społecznym przyzwoleniem? John J. Mearsheimer - amerykański politolog, profesor Uniwersytetu w Chicago, zaliczany do czołowych przedstawicieli nurtu realistycznego w teorii stosunków międzynarodowych. Absolwent Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Współpracował z Brookings Institution, Center for International Affairs na Uniwersytecie Harvarda, Council on Foreign Relations. Autor The Tragedy of Great Power Politics (2001), współautor The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (2007) - książki, która znalazła się na liście bestsellerów "New York Timesa". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John J. Mearsheimer
  • 2012
  • 1
  • 190
  • 205
  • 143
  • Punkt widzenia
  • 978-83-01-16969-5
  • 9788301169695
  • ZAO0S

Recenzje czytelników

Doskonałe dla politologów, dziennikarzy i pasjonatów polityki

Ocena:
Data:
Stwierdzenie „politycy kłamią” jest chyba jednym z najpoważniejszych i jednocześnie najpowszechniejszych zarzutów, jakie stawia się władzom w każdym państwie, niezależnie od systemu. Z tego powodu pytanie „dlaczego?” mogło zostać postawione w dowolnym kraju. Istotne i znamienne jest jednak, że tematu tego podjął się amerykański politolog John J. Mearsheimer, ekspert od polityki zagranicznej USA, którego dzieło „U.S ... Foreign Policy” znalazło się w 2007 roku na liście bestsellerów New York Times’a.
Fakt, że akurat Amerykanin pochyla się nad tematyką kłamstwa w polityce jest istotne z kilku powodów. Przede wszystkim USA jako wciąż jedyne supermocarstwo ma na system międzynarodowy wyjątkowy wpływ. Po drugie po rozpoczęciu II wojny w Iraku administracja Busha przyznała się w końcu, że oparła swoją inwazję na kłamstwie. Donośny skutek politycznego oszustwa jest zatem widoczny jak na dłoni.
Autor oparł strukturę książki na prostym planie, co zwiększa jej przejrzystość i pozwala łatwo odnaleźć się w gąszczu poruszanych zagadnień. Na początku definiuje kłamstwo i określa jakie jego rodzaje pojawiają się w stosunkach międzynarodowych, czemu służą i w jakich sytuacjach dotychczas były stosowane. Pomimo zajmowania się tematyką moralności nie poświęca czasu na wywody etyczne czy wartościowanie kłamstwa. Przedstawia je jako narzędzie w rękach każdego decydenta w stosunkach międzynarodowych. Następnie analizuje w jakich momentach i które rodzaje tych narzędzi były wykorzystywane. Wreszcie wyciąga wnioski, ukazując paletę kłamstw i fałszu, z której korzystają lub mogą korzystać współcześni decydenci polityczni.
Najciekawszym wnioskiem jakie wyciąga autor ze swoich badań jest to, że o ile politycy niezwykle często okłamują opinię publiczną i swoich wyborców, to jednocześnie unikają kłamstwa w stosunkach z innymi państwami. Słowem, decydenci polityczni nie okłamują przedstawicieli innych państw. Wiąże się to z anarchistycznym systemem międzynarodowym gdzie fałsz może skutecznie zniszczyć jakiekolwiek podstawy funkcjonowania społeczności międzynarodowej. Państwa muszą sobie ufać, gdyż inaczej relacje między nimi byłyby niemożliwe. Notoryczny kłamca spotkałby się zatem z ostracyzmem uniemożliwiającym mu normalne funkcjonowanie. Znacznie częstsze są natomiast zatajania, koloryzowanie czy pomijanie istotnych faktów, które nie będąc jednoznacznym kłamstwem pozwalają część niewygodnych faktów uczynić mniej widocznymi.
Autor swoje wywody udowadnia badaniami historii stosunków międzynarodowych i chociaż przypadków kłamstwa w relacjach między państwami jest niewiele, to jednak jego skutki przeważnie bywają bardzo poważne. Weźmy na przykład depeszę emską, która wywołała wojnę francusko – pruską, program Wojen Gwiezdnych za prezydentury Reagana, który doprowadził po części do „przeciążenia się” gospodarki Związku Radzieckiego i oczywiście wspomnianą już inwazję na Irak za prezydentury Busha Juniora.
Graficznie książce nie można wytknąć żadnych niedociągnięć. Dobrej jakości papier i lakierowana granatowa okładka bez zbędnej krzykliwości. Dla pracowników naukowych szczególnie istotna jest bogata bibliografia i dobrze zrobione przypisy w klasycznym, nie oksfordzkim stylu pozwalające łatwo przejść do kolejnych publikacji na ten temat, co pomaga zająć się nim dokładniej.
Jeśli książce Mearsheimera można coś zarzucić pod względem warsztatu, to najbardziej uderza silne skoncentrowanie się na Stanach Zjednoczonych i ich polityce zagranicznej, co jest jednak logiczną konsekwencją pochodzenia autora i przedmiotu jego badań Wyspecjalizowanie sprawia, że nie jest to książka do której będzie się często wracało, jednak dla osób zajmujących się tą tematyką czy analizujących działania i zachowania decydentów politycznych jest to doskonała pozycja precyzyjnie opisująca temat.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena