Koszyk 0
Opis:
Świetnie napisana, brutalna i jednocześnie zabawna, niezwykle oryginalna i inteligentna powieść pełna odniesień do popkultury. Opowieść o losach kobiety w świecie, w którym pierwszorzędną rolę odgrywają pozory i o prawdziwie pierwotnym, niemalże dzikim instynkcie przeżycia jednostki. Połączenie powieści drogi i pamiętnika prostytutki. Początek lat 90. XX wieku. Violetta, oficjalnie noszą ... ca dumne imię Rosa del Alba, ma piętnaście lat i mieszka w Meksyku z rodzicami, którymi szczerze gardzi za ich graniczącą ze śmiesznością hipokryzję. Po serii śmiałych wybryków, by uniknąć zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym, Violetta ucieka z domu z walizką zawierającą sto tysięcy dolarów. Jej rodzice weszli w posiadanie tej gotówki w niezbyt legalny sposób. Dzięki dużej dozie szczęścia trafia do Nowego Yorku, gdzie przez cztery lata żyje w zawrotnym tempie, nie oszczędzając na niczym, ma wszak pokaźny zapas pieniędzy i spore potrzeby, napędzane dodatkowo białym proszkiem wciąganym do nosa. Gdy pieniądze się kończą, Violetta łata budżet, podrywając zamożnych klientów luksusowych hoteli, łamiąc przy okazji wszelkie możliwe prawa i zasady. Dobra passa kończy się dopiero, kiedy na jej drodze staje podający się za bogatego dziedzica Nefastófeles, który ma podobny pomysł na życie jak Violetta, jest przy tym, na jej nieszczęście, daleko bardziej bezwzględny. Uciekając przed Nefastófelesem i losem, który nagle się od niej odwrócił, Violetta trafia do Meksyku, gdzie desperacko próbuje odbić się od dna. Poznaje Piga, swojego Diabła Stróża. Wie, że sprawy zaszły już tak daleko, że nie pozostaje jej nic innego, jak tylko postawić wszystko na jedną kartę… Diabeł Stróż został w 2003 roku nagrodzony prestiżową nagrodą Alfaguara. Do tej pory w samym Meksyku sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy książki. Na podstawie książki powstaje serial telewizyjny Dark Ranger. „Utrzymana w stylistyce Amores perros oraz I twoją matkę też opowieść o niezwykłej podróży”.Manuel Gutiérrez Aragón, hiszpański scenarzysta  „Violetta to bohaterka, jakiej jeszcze nie widzieliśmy, bezkompromisowa, rockandrollowa, poruszająca się na granicy światów kobiecego i męskiego”. Esmeralda Santiago, peruwiańska pisarka „Cudowna proza, szalona, dynamiczna i pełna humoru”Carmen Posadas, urugwajska pisarka „Niezwykle aktualna i uniwersalna lektura”.José Miguel Oviedo, peruwiański pisarz „Triumf nowej estetyki. Antyrealizm magiczny, zabawna powieść pisana w rytm muzyki Iggiego Popa, Siouxsie i The Banshees”.Alberto Fuguet, chilijski pisarz. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Xavier Velasco
  • 2016
  • 1
  • 470
  • 205
  • 143
  • *, 978837999-545-5
  • 9788379995455
  • ZD42Z

Recenzje czytelników

Diabeł stróż

Ocena:
Autor:
Data:
Początek książki, a jednocześnie koniec historii napisany jest niezwyczajnie. Bardzo przygnębiające opisy i postacie z przeszłości głównej bohaterki wciągają nas w wir dziwnych wydarzeń. Sama książka jest pisana, jakby Rosa per „Violetta” prowadziła swój własny pamiętnik.

Pierwszy jest żałobny śpiew, ale potem już autorka pamiętnika wprowadza powoli nas w swój świat, który nie jest wcale taki ładny i różowy. Wszystko zaczyna się od lat nastoletnich Violetty, sama dziewczyna nie ma ... tak wcale na imię. Jej prawdziwe zostało nadane przy chrzcie i szczerze mówiąc, Rosa del Alba Rosas Valdivia, była pomysłem dziadka.
Z biegiem lat dziewczynka coraz mniej używała swojego prawdziwego imienia i kazała do siebie mówić Violetta. Dziewczyna o dość ładnej urodzie, z potencjałem i zaciętością przypominająca dorosłą już kobietę. Zbuntowana, wieczne robiła na złość ojcu i na przekór matce. Kiedy już osiągnęła wiek piętnasty postanowiła wynieść się z domu i zostać prostytutką. Już nawet wcześniej myślała o tym dziwnym - ale jednocześnie dobrze płatnym zawodzie, lecz nie miała odwagi wynieść się z domu. Teraz żyjąc na własną rękę ma wszystko i nareszcie może robić to co jej samej się podoba.

Przy okazji poznaje również pewnego mężczyznę, któremu wszystko może powiedzieć i jest jej Diabłem Stróżem.

Lecz co się stało, że młoda dwudziestopięcioletnia kobieta tak szybko zakończyła żywot?

Książka, w której znajduje się pamiętnik prostytutki, nie oszukujmy się, nie jest to wcale na początku przyjemne, jak czytamy pierwsze oznaki i sposób myślenia prostytutki. Jednak ma ona też plusy. Historia zabawnie napisana, zaskakuje swoją oryginalnością i nietuzinkowością. Dlaczego? Ponieważ główna bohaterka myśli bardzo trzeźwo i na tyle inteligentnie, że jest w stanie sama o siebie zadbać.

Najbardziej jednak podoba mi się okładka, a szczególnie tatuaż na ramieniu postaci.
Myślę, że ta książka jest chociaż w najmniejszej części cząstką każdej kobiety.

Ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena