Koszyk 0
Opis:
Autorka poczytnych powieści "Wystarczy chwila" i "Niebywały skandal" niezwykle wciągająco opowiada o miłości, namiętności i zdradzie w swingującym Londynie lat 60. XX wieku. Pochodząca z "dobrego domu" Eliza postanawia, że wbrew tradycji zostanie kobietą niezależną. Jej plany bliskie są spełnienia, kiedy otrzymuje pracę redaktorki działu mody w popularnym czasopiśmie. Przemiany społeczne, przełamywanie obyczajowych stereotypów, nowe trendy w modzie sprzyjają aspiracjom ambitnej dziewczyny ... która staje się częścią artystycznej socjety. Wtedy na jej drodze pojawia się Matt, który mimo robotniczego pochodzenia imponuje Elizie przedsiębiorczością. Czy miłość przezwycięży dzielącą ich przepaść społeczną i różnice poglądów? Czy oboje zdołają spełnić swoje marzenia? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Penny Vincenzi
  • 2014
  • 592
  • 215
  • 135
  • 978-83-7943-644-6
  • 9788379436446
  • ZBHUI

Recenzje czytelników

Decyzja

Ocena:
Autor:
Data:
Lata 60-te XX wieku w Wielkiej Brytanii to rozwój na każdej płaszczyźnie, począwszy od urbanistyki poprzez ekonomię, a kończąc na kulturze i modzie. Właśnie podczas najbardziej intensywnego rozkwitu Eliza Fullerton-Clark,młoda, niezależna kobieta, rozpoczyna swoją przygodę w świecie artystów, pierwszych kolorowych magazynów dotyczących mody i kreatorów stylu, którzy stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki, aby w przyszłości wyznaczać trendy ... Eliza czuje się w tym świecie jak przysłowiowa ryba w wodzie, to jej całe życie, pasja, która ją uskrzydla i nadaje sens jej istnieniu. Niewątpliwy talent, wyczucie smaku oraz ogromne zaangażowanie sprawiają, że bardzo szybko pnie się po szczeblach kariery zostając w rezultacie redaktorką działu mody w „Charismie”, jednym z lepszych czasopism w tamtym okresie. To dość nietypowe, bo przypomnijmy, że w latach 60-tych kobieta pracująca i odnosząca sukcesy zawodowe była nadal w pewnych kręgach źle widziana. Wyzwolone kobiety były w zdecydowanej mniejszości i wśród bardziej konserwatywnych Brytyjczyków budziły oburzenie.
Kiedy spotyka Matta Show, chartzmatycznego i bezkompromisowego przedsiębiorcę wywodzącego się z klasy robotniczej, zakochuje się w nim bez pamięci. Poświęca dla niego to, co kocha najbardziej, czyli swoją pracę. Zamyka się w czterech ścianach domu, który powoli staje się jej złotą klatką, zostaje matką, oddając całą siebie córeczce i upychając gdzieś głęboko na dnie duszy marzenia o wielkiej karierze w świecie mody. Przez jakiś czas udaje jej się czerpać ogromną radość ze swojego obecnego życia, choć wcale nie jest jej lekko, chociażby dlatego, że ukochany jest człowiekiem bardzo stanowczym, mającym tradycyjne poglądy na temat małżeństwa i roli żony w nim. Dość bezwzględnie domaga się od Elizy, aby zapomniała o marzeniach, oczekuje pełnego poświęcenia jemu oraz dziecku, co udaje mu się przez kilka lat z powodzeniem osiągać, gdyż Eliza boi się przeciwstawić. Ale dawne życie nie pozwala o sobie zapomnieć i drąży umysł kobiety coraz bardziej i bardziej.
Splot nieszczęśliwych wypadków powoduje, że Eliza Show postanawia walczyć o siebie i swoje pragnienia. Czy nieustępliwy Matt pogodzi się z, w jego oczach, niesubordynacją żony i będzie walczył o szczęście rodzinne? Jak przyjmie na nowo Elizę świat artystyczny, czy uda jej się pogodzić rolę matki i kobiety pracującej? Czy uda jej się ominąć czyhające na nią pokusy? Równocześnie wraz z historią Elizy i Matta poznajemy losy ich najbliższych, rodziny i przyjaciół, nie mniej ciekawe i tworzące nierozerwalną całość z głównym wątkiem powieści.
Penny Vincenzi ma na swoim koncie niejeden bestseller, pracowała jako dziennikarka, m.in. w „Vouge” czy „Cosmopolitan”, więc doświadczenie zawodowe niewątpliwie bardzo wzbogaciło fabułę powieści. Powieści, którą dosłownie pokochałam od pierwszych stron. Zdarza mi się zachwycać różnymi książkami, ale przyznam, że nie do takiego stopnia. Penny Vincenzi przeniosła mnie do rodzącego się na nowo po wojnie Londynu i zaczarowała. Zatraciłam się w czytaniu tej powieści, w jej klimacie, który jest doskonałym odzwierciedleniem tamtych czasów. Swoją wyjątkowość powieść zawdzięcza niezwykłemu talentowi pisarki do fascynowania czytelnika. Zwroty akcji powodują, że zachłaność na ciąg dalszy rośnie z każdym kolejnym zdaniem. Nie odnalazłam ani jednego momentu w prawie 600 stronicowej powieści, żeby autorka nie była świadoma słów, które chce napisać. Nawet przez chwilę się nie nudziłam, chłonęłam tę opowieść dosłownie całą sobą. Barwne opisy życia w zróżnicowanym klasowo Londynie, rozwój ekonomiczny, ale i doskonale przedstawione emocje targające bohaterami, niejednokrotnie pełne dramatyzmu przeżycia, są tak bardzo realne, że pierwszy raz od bardzo dawna płakałam czytając książkę.
„Decyzja” to wyborna lektura, wciągająca, pasjonująca do ostatniego zdania, osaczająca czytelnika niczym pajęczyna, którą chce się czytać i czytać bez końca. Z prawdziwą przyjemnością sięgnę po inne pozycje pani Vincenzi, bo miano autora bestsellerów jest tu jak najbardziej zasłużone.

http://ksiazkapolapkach.eu/decyzja-penny-vincenzi/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonała lektura, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to trzecia książka Penny Vincenzi, którą miałam okazję przeczytać, a o ile dobrze policzyłam - 14. w dorobku pisarki. Bardzo się z tego cieszę, oznacza to bowiem, że jeszcze dużo świetnych książek tej autorki do czytania przede mną. Vincenzi mimo sporej popularności w innych krajach, u nas jest raczej mało rozpoznawalną, a szkoda. Pisarka jak nikt inny potrafi w fascynujący sposób ukazać panoramę losów kilkorga bohaterów, która rozgrywa się w Anglii na przestrzeni kilku-kilkunastu lat ...
Nie inaczej jest w przypadku niniejszej książki.Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 60. XX wieku,a kończy na początku lat 70. Przez ponad 10 lat towarzyszymy głównym bohaterom, Mattowi, Elzie, Charlesowi i Scarlett oraz ich najbliższym. Losy w/w postaci przeplatają się wzajemnie tworząc niezwykle barwny, tętniący energią kolaż. Londyn lat 60. i początku 70. to czas wielkiego zrywu, boomu, możliwości. Wtedy wystarczyło sięgnąć ręką, a pieniądze na realizację pomysłów znajdowały się od razu. Londyn, jak i życie jakie w mieście prowadzą nasi bohaterowie są fascynujące. Różnorodne związki między nimi, przemiany społeczne w angielskim, z lekka skostniałym społeczeństwie, zmiany obyczajowe, to wszystko dodaj smaku lekturze. Krótkie rozdziały, a właściwie podrozdziały, niczym newsy informacyjne prowadzą nas przez kolejne lata życia bohaterów i burze, które ich nie omijały. Podróżujemy pomiędzy Londynem, Nowym Jorkiem, Mediolanem, posiadłością nad Lago di Como, Paryżem i podlondyńską wielkopańską posiadłością. Bywamy w drogich restauracjach, ale i tanich jadłodajniach czy wojennych okopach, stroimy się na bale, premierę sezonu w La Scali, ale i liczymy każdy pens, żeby wystarczyło pieniędzy na jedzenie dla rodziny. Taka różnorodność oraz niezwykle zręczne pióro Vincenzi, sprawiają, iż od lektury nie sposób się oderwać.Gorąco zachęcam do lektury. Decyzja, to świetna książka nie tylko na lato. To także powieść na każdą inną porę roku, powieść ukazująca, jak jeden krok, jedna decyzja mogą zmienić całe nasze życie, zadecydować o jego dalszym przebiegu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena