Koszyk 0
Opis:
Wcześnie rano w dniu swoich jedenastych urodzin Daria Cato na plaży koło swojego domu w Karolinie Północnej znajduje niewiarygodny dar morza: porzuconego noworodka. Tożsamości maleńkiej dziewczynki nie udaje się odkryć i zostaje ona adoptowana przez rodzinę Darii. Ale jej tajemnice nadal dręczą Darię.Teraz, dwadzieścia lat później, Shelly jest niezwykłą, eteryczną młodą kobietą ... którą Daria nadal ochrania. Kiedy jednak Rory Taylor, przyjaciel Darii z dzieciństwa, a obecnie producent telewizyjny, wraca, by na prośbę Shelly zrobić program o okolicznościach jej przyjścia na świat, w miasteczku Kill Devil Hills zachodzi dziwna zmiana.Im więcej pytań zadaje Rory, tym większy niepokój ogarnia małą społeczność, bo ściśle chronione sekrety i grzechy tamtego lata sprzed wielu lat zaczynają wydobywać się na światło dzienne. Tajemnica dziecka, tego „daru morza”, zostaje fragment po fragmencie ujawniana, a jest to tajemnica, na spotkanie z którą nikt zainteresowany – ani Shelly, ani Daria, ani nawet Rory – nie jest przygotowany. Prawda zawsze zmienia przyszłość.Czy chciałabyś poznać prawdę?Co byś zrobiła?Diane Chamberlain jest południową Jodi Picoult. Mary Alice Monroe, autorka powieści z listy bestsellów „New York Timesa”Chamberlain w swoim ostatnim romantycznym dreszczowcu stosuje przeskoki chronologiczne, które są eleganckie i mają doskonałe tempo... absorbujące. „Publishers Weekly o Before the Storm”Powieść z toczącą się wartko akcją, która bada psychologiczną złożoność rodziny doprowadzonej na skraj wytrzymałości.„Booklist o Secrets She Left Behind”Niezwykle utalentowana pisarka Diane Chamberlain odznacza się prawdziwie mistrzowskim sposobem konstruowania frapujących, wielowątkowych opowieści, bogatych w dramatyzm i uczucie.„RT Book Reviews”Diane Chamberlain jest cudownie utalentowaną pisarką! Każda jej kolejna książka to prawdziwy klejnot.„Literary Times”Chamberlain z wielką zręcznością zgłębia naturę zbrodni serca.„Publishers Weekly”Chamberlain z wielkim talentem prowadzi akcję... Bogata narracja, która zasługuje na ważne miejsce w plażowej torbie.„Kirkus Reviews”W tej powieści, podobnie jak w poprzednich, Chamberlain tworzy wciągającą historię, zaludnioną niezwykłymi bohaterami.„Publishers Weekly”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Diane Chamberlain
  • 2015
  • 1
  • 448
  • 200
  • 130
  • *, 978838069-176-6
  • 9788380691766
  • ZCYQD

Recenzje czytelników

"Dar morza"

Ocena:
Autor:
Data:
Od dłuższego czasu miałam ochotę poznać twórczość Chamberlain, bo słyszałam wiele dobrego o jej książkach, ale zawsze było mi jakoś nie po drodze. W końcu udało się i coś czuję, że pora nadrobić i przeczytać resztę książek autorki.

Daria Cato w wieku jedenastu lat znajduje na plaży noworodka. Jej rodzice postanawiają adoptować dziewczynkę i dać jej na imię Shelly. Gdy dziewczyna dorasta okazuje się, że ma niewielkie uszkodzenia mózgu, które wpływają na jej decyzje i sprawiają ... że potrzebuje opieki. Po śmierci rodziców dziewczyną opiekuje się Daria i od czasu do czasu jej druga siostra Chloe, która wstąpiła do zakonu. Shelly postanawia dowiedzieć się kim była jej biologiczna matka. Pisze list do Rory'ego, który w Los Angeles prowadzi program telewizyjny, gdzie zajmuje się rozwiązywaniem podobnych spraw. Rory bardzo dobrze zna sytuację, ponieważ mieszkał kiedyś w Kill Devil Hills i był sąsiadem rodziny Cato.

Przyznam, że spodziewałam się odrobinę bardziej wstrząsającej historii, było kilka mocnych momentów czy tragedii towarzyszących bohaterom, ale ta główna historia nie była aż tak wstrząsająca. Samo jej wyjaśnienie nie było nawet za bardzo satysfakcjonujące. Niemniej jednak książka mi się podobała, a autorka nawet wyprowadziła mnie w pole. Wydawało mi się, że już wiem kim jest biologiczna matka Shelly i trochę się dziwiłam, że Chamberlain podała to wszystko tak na tacy, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Właściwie ucieszyłam się, bo gdyby było tak, jak myślałam to niestety musiałabym określić książkę jako nudną. Na szczęście tak nie było.

Bohaterowie byli naprawdę dobrze wykreowani. Przeżywali smutki, radości, radzili sobie z problemami, które mogły spotkać każdego człowieka. Chyba po raz setny powtórzę, że uwielbiam w książkach bohaterów, którzy przypominają osoby, które mogłabym spotkać na ulicy, a właśnie tacy byli w książce. Okazało się, że Shelly to bardzo pogodna postać. Oczywiście miała pewne problemy spowodowane uszkodzeniem mózgu, ale nie wydawało mi się, że potrzebowała aż takiej nadopiekuńczości ze strony Darii. Jeszcze bardziej mnie ucieszyło, że Shelly też tak myślała, co zaowocowało ciekawym zwrotem zdarzeń.

Książka nie opowiada jedynie o dziewczynie, która chce się dowiedzieć kim jest jej biologiczna matka i dlaczego ją zostawiła. Powieść właściwie przepełniona jest bólem czy to spowodowanym rozstaniem, żałobą czy bezradnością i traumą. Jest to również powieść dająca nadzieję na to, że może jednak wszystko się ułoży, że można odnowić relacje, które wydają się stracone, a te, które są jedynie przyjaźnią przerodzą się w coś głębszego.

Dar morza czyta się bardzo szybko, może właśnie ze względu na jej prawdziwość. Przecież wiele jest sytuacji, gdzie słyszy się podobne historie o porzuconych noworodkach. Co ważniejsze w pewnym momencie ciekawość bierze górę i już nie ma takiej opcji, że można się oderwać od czytania, bo ma się ochotę od razu dowiedzieć, co się stanie.

Fajnym dodatkiem do książki są zamieszczone na końcu pytania do dyskusji. Zawsze można z kimś, kto również przeczytał tę powieść podyskutować i sprawdzić kto jaką ma opinię na dany temat. Z drugiej strony wcale nie potrzebna jest druga osoba żeby na te pytania odpowiedzieć. Sama się trochę pogłowiłam nad nimi i muszę przyznać, że nie było tak łatwo jednoznacznie odpowiedzieć.

Dar morza to tocząca się swoim rytmem historia. Momentami z wolną akcją, momentami zaskakująca, ale dająca poczucie, że wszystko da się rozwiązać. Z pewnością jest to bardzo dobra powieść na ponure listopadowe dni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

powieść obyczajowa

Ocena:
Autor:
Data:
W dniu swoich jedenastych urodzin Daria wybiera się na spacer brzegiem morza. Nagle dostrzega zawiniątko, które okazuje się być żywym noworodkiem. Odważnie i odpowiedzialnie zabiera maleństwo do domu. Policji, która ją przesłuchuje nie mówi jednak wszystkiego, pewien szczegół zachowa dla siebie. Pochodzenie noworodka pozostaje tajemnicą. Dziewczynka, otrzymuje imię Michele, zdrobniale Shelly, zostaje zaadoptowana przez rodziców Darii ...

22 lata później Daria właściwie nie posiada własnego życia. Opiekuje się Shelly, która ma lekkie uszkodzenie mózgu. Jest śliczną kobietą, a jej choroba objawia się między innymi naiwnością, zbyt dużą wiarą w ludzi, trudnością oceny sytuacji. Daria ciągle drży o Shelly, boi się, że ktoś ją skrzywdzi. Przejęła opiekę nad Shelly w momencie śmierci rodziców. Dziewczyna pragnie odnaleźć swoją prawdziwą matkę, prosząc o pomoc producenta telewizyjnego Rory'ego Taylora, poniekąd świadka zdarzeń sprzed 22 lat, znajomego Darii. Problem w tym, że nikt nie chce mu pomóc, tak jakby wszyscy coś ukrywali.

Jest to moja pierwsza przeczytana książka Diane Chamberlain, ale raczej nie ostatnia. Zakończenie książki było dla mnie zaskakujące, nieprzewidywalne. Myślę, że każdego Czytelnika zainteresuje swoją misternie uknutą intrygą. Dopadło mnie mnóstwo przemyśleń nad poświęceniem z miłości, nad jego zasadnością, nad ogromną chęcią zdobycia wiedzy o sobie, nad poznaniem własnych korzeni. Czy poznanie prawdy przyniesie nam ulgę, czy wszystko zagmatwa bardziej? To dobra powieść obyczajowa, w której znajdziemy tajemnice, sekrety, górę emocji, ciepłe uczucia, spokój i niepokój. Polecam!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie mi książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena