Koszyk 0
Opis:
Pełna ironicznego humoru i metafizycznego tła historia czwórki lwowian, w przeszłości blisko związanych z Urszulą, piękną dziewczyną, która ginie w czasach okupacji. Ich losy, rozdzielone przez wojnę splotą się na powrót w skomunizowanym Krakowie w dramatycznych okolicznościach. Czy morderstwo Uli sprzed lat może mieć związek z niewyjaśnionymi zabójstwami esbeckich funkcjonariuszy ... Obserwatorem wydarzeń jest Michał – obdarzony pewnym specyficznym fizycznym mankamentem, z uporem odmawia włączenia się życie w świecie socjalizmu. Z natury niezaangażowany, z pozoru bez poglądów, nie uniknie jednak starcia z rzeczywistością… Czy Michał będzie w stanie stawić czoło zbrodni sprzed lat i odzyskać dawną miłość? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Nowakowski
  • 2015
  • 1
  • 348
  • 208
  • 136
  • 978837835-384-3
  • 9788378353843
  • ZCOPE

Recenzje czytelników

Literatura, historia i kryminał w jednym

Ocena:
Autor:
Data:
Takiej książki jeszcze nie było! Jest poważna – o historii PL na serio, zabawna – niektóre przygody są naprawdę śmieszne; jest tam i kryminał, i fantazja, może nawet fantastyka. Co do tego ostatniego, nie zdradzę, o co chodzi, ale jest to naprawdę nietuzinkowe, a co najważniejsze, nie mogłam powstrzymać śmiechu. Nie dziwię się zachwytom na skrzydełkach okładki. Gdyby Bułhakow pisał kryminały, to może tak by wyglądała jego kolejna książka po „Mistrzu i Małgorzacie”. Naprawdę niezwykła ... Jeżeli jest jakiś mankament, to fakt, że fabuła rozkręca się dość powoli, ale od jakiejś 250 strony rozpędza się gwałtownie, a końcówka to absolutne mistrzostwo. Żeby nie zanudzać, autor od początku przeplata rozdziały krótkimi wstawkami o śledztwie. Warto wytrzymać pierwszą połowę. Nagroda jest gwarantowana, używając słów z książki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawa historia napisana pięknym językiem

Ocena:
Autor:
Data:
„Nigdy później nie ujrzałem już w takiej jasności tej prawdy, która jest tak oczywista i z taką mocą odrzucana – że nie ma już ludzi o duszy czarnej i białej, jest tylko czarna i szara” (s. 176).

Nie miałam problemu z tym, czy jest to kryminał, czy nie. Oczywiście, że jest, ponieważ wszystkie motywacje bohaterów koncentrują się wokół zbrodni. Jest też opisany proces rozwiązania tej zbrodni. Przy okazji jednak jest to literatura obyczajowo-historyczna, napisana niebywale pięknym językiem ... zbliżonym do prozy poetyckiej, w stylu, jak ktoś już to zauważył, realizmu magicznego.

Sam autor w wywiadzie na ekulturalni.pl wyjaśnił genezę książki i stwierdził pośrednio, że jest to przede wszystkim „literatura piękna”. Odszukałam definicję tego określenia: jest to zbiór utworów literackich, w których dominuje funkcja estetyczna. W literaturze pięknej występuje fikcja literacka oraz stosuje się wiele środków artystycznych, figur poetyckich i obrazów. Rzeczywiście, środków artystycznych jest w tej książce bardzo, bardzo dużo. Niektóre są bardzo poruszające. W żadnej z książek kryminalnych nie napotkałam tak wysublimowanego języka.

Autor wyjaśnia, że inspirowany był poezją Zbigniewa Herberta i książką Salmana Rushdiego „Dzieci północy”. Do tego zestawu dodałabym jeszcze jedno nazwisko, przytoczone w ciekawej recenzji na granice.pl, której autorką jest doktor polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisze ona, że książka jest hołdem dla Kundery, i jest polecana dla miłośników czeskiej prozy.
A więc, jeżeli ktoś w ostatnim czasie z przyjemnością nie przeczytał nic Herberta, Rushdiego lub Kundery, nie powinien sięgać po tą książkę, a jeśli już, nie powinien być potem zdziwiony, że jest to kryminał napisany tak, jak pisze się „literaturę piękną”.

Akcja jest bardzo złożona. W 1975 roku został zamordowany były ubek. Sprawę prowadzi przez całą książkę pułkownik Zbigniew Pudysz (postać autentyczna! On prowadził śledztwo dotyczące zamordowania Popiełuszki! Jest to wspomniane na s. 8, sprawdziłam, to prawda!). Równolegle cofamy się w czasie i śledzimy losy kilku Lwowian. Głównym narratorem jest jeden z nich, Michał. W trakcie dochodzi do jeszcze jednego morderstwa (Urszuli, w czasie wojny) a pod koniec powieści do kolejnych. Jak zatem widać, kryminału jest tu aż nadto.
W tej książce wszystko można interpretować dwojako.
Przykładem są choćby „skrzydła” głównego bohatera, Michała. Na s. 192, podczas rozmowy z profesorem Kępińskim (słynnym psychiatrą – to również postać autentyczna), jest wprost sugestia, że może to być wymysł Michała. Dodatkowo, każda postać na końcu okazuje się kimś zupełnie innym, niż wydaje się na początku, i nikt nie jest krystaliczny (nie ma „białej duszy”). Tym również autor nawiązuje do bardzo dobrego kryminału.

Twierdzenie, że jakaś książka jest niezwykła, w czasach, kiedy niezwykłość jest kreowana niemal wyłącznie przez reklamę, jest skazane na niepowodzenie. Ta książka jest chyba reklamy pozbawiona. Przykre jest to, że tak piękna książka jest analizowana tylko pod kątem, czy słowo kryminał na okładce jest uzasadnione, czy nie. Nie tylko z czystej przekory, ale też dlatego, że jest wyjątkowa, uważam, że zasługuje na pięć gwiazdek.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena