Koszyk 0
Opis:
Jest to książka wartościowa z kilku względów. Jej Autorka, aczkolwiek z racji wieku nie uczestniczyła bezpośrednio w opisywanych zdarzeniach, zna je bardzo dobrze z relacji uczestniczących w nich członków swej najbliższej rodziny - ziemiańskiej rodziny Kozińskich, zamieszkałej na Kresach "od zawsze"; stąd jej wartości dokumentalne. Są również wartości inne - humanistyczne i artystyczne. Autorka mocno podkreśla to, co łączy, a nie to, co dzieli narody polski i ukraiński ... Uwidacznia się to w jej głębokim uznaniu i podziwie dla bogactwa kultury ukraińskiej - jak choćby w cytowaniu ukraińskich pieśni, opisywaniu obyczajów, szczegółów ubioru, i ukazywaniu i podkreślaniu postaw bohaterów książki. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bellona
 • miękka
Mniej Więcej
 • Barbara Iskra - Kozińska
 • 2012
 • 0
 • 346
 • 195
 • 125
 • 97883-1112-2468
 • 9788311122468
 • ZAKCQ

Recenzje czytelników

Opowieść o świecie, którego już nie ma...

Ocena:
Autor:
Data:
Wzruszająca zbeletryzowana opowieść o przeszłości rodziny autorki, odtworzona przez nią na podstawie wspomnień przodków, przede wszystkim dziadka.

Najpierw poznajemy życie średnio zamożnych ziemian polskich mieszkających w Okopach na Wołyniu. Ich codzienność to praca, spotkania z dalszą rodziną i przyjaciółmi, pełne ciepła wieczory przy kominku, rozmowy o książkach, historii i bieżących problemach. To także wiejskie zabawy i stanowiące wielką atrakcję zakupy w pobliskim miasteczku ... To również wielkie przyjaźnie i miłości - czasem zakazane i niepożądane, bo dzielone z mieszkającymi tuż obok Ukraińcami, wśród których już w latach trzydziestych narastają tendencje nacjonalistyczne.

Śledząc te codzienne perypetie, cały czas czuje się napięcie, gdyż wiadomo, że wkrótce wybuchnie wojna, a Okopy znajdą się pod okupacją radziecką, potem niemiecką, potem znów sowiecką, stając się także miejscem bestialskich mordów dokonywanych zarówno przez bandy UPA, jak i przez niezwiązanych z żadną partyzantką sąsiadów.

Rodzina bohaterki pada ofiarą bestialskiej rzezi, chociaż większości udaje się w porę uciec przed oprawcami. Wspomnienia piekła na ziemi będą im jednak towarzyszyć przez resztę życia.

Książka napisana jest prostym, ale ujmującym stylem. Autorka nie popada w żadną skrajność. Pokazuje fragment wielkiej historii, która zdecydowała o losie jej przodków i wielu innych Polaków mieszkających na Kresach.
"Czerwone niebo nad Wołyniem" to także nostalgiczna opowieść o świecie, którego już nie ma, który żyje jednak w świadomości wielu rodaków kultywujących rodzinne tradycje.

Dla mnie była to bardzo osobista lektura, gdyż z Kresów pochodzi mój dziadek, o którego życiu można by także napisać obszerną opowieść...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena