Koszyk 0
Opis:
Rzeczywistość pękła i na świat zstąpiła zagłada. Rzeczpospolita broni się jeszcze. Zawarła sojusz, a jej król pochodzi nie z tego świata. Oni nie chcą nas podbić. Nie chodzi im o nasze skarby. Interesuje ich tylko zadawanie bólu. Potrzebują go jak powietrza. Żywią się nim. Walczymy ze złem elementarnym. Z pomocą technologii i czarów. Karabinem maszynowym i mieczem. Bombami i modlitwą. Musieliśmy odkryć na nowo dawno zapomniane rytuały, gesty i zabobony ... Sięgnąć po narodowe symbole i magiczne artefakty. Granice wolności naszego świata wyznaczają menhiry, święte dęby, przydrożne kapliczki i najeżone lufami bunkry. Poza nimi rosną Czarne Horyzonty i pulsuje Czerwona Mgła. Tam jest martwy świat. My trwamy. Zło dobrem zwyciężaj. Ciężko uzbrojonym i mocno opancerzonym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tomasz Kołodziejczak
  • 2012
  • 1
  • 388
  • 195
  • 125
  • *, 97883-7574-8734
  • 9788375748734
  • ZASH0

Recenzje czytelników

Kajetana Kłobudzkiego, królewskiego geografa, magiczne przypadki

Ocena:
Autor:
Data:
Kajetan Kłobudzki, geograf w służbie hetmańskiej, z nieodłącznym mieczem, z twardym uporem i niezmienną odwagą po raz kolejny staje naprzeciw istot z innych rzeczywistości, innych Planów, i nieprzewidywalnej magii, która przychodzi wraz z nimi. W czterech różnej długości opowieściach pojawia się w świecie tak zmyślnie wykreowanym przez Tomasza Kołodziejczaka. W świecie elfów, gnomów, barlogów, urka-hai ... W świecie przyszłości gdzie inne światy zaczynają przenikać do ziemskiego wraz ze swoimi zasadami, logiką, fizyką. Ze swoimi systemami wartości. Ziemia i zamieszkujący ją ludzie, chcąc przetrwać, muszą walczyć o każdy kolejny dzień. Bo obce byty wcale nie niosą ze sobą pokojowego przesłania, haseł miłości i braterstwa. Wręcz przeciwnie, karmią się zadawanym innym bólem, cierpieniem, siłę czerpią z lęków i słabości ludzi, są drapieżne, niezrozumiałe, potężne, uparte.

W opowiadaniu "Piękna i graf" Kłobudzki spotyka niezwykłego elfa z Zakonu Łabędzia, piękną Annę Naa'Maar. Jest ona katem, którego boją się nawet jej pobratymcy. Jej niezwykłą bronią jest... miłość. Miłość silniejsza niż zło, nienawiść, pogarda. W opowieści "Nie ma mocy na docenta" geograf bierze udział w wyprawie naukowej na zachodnie tereny Zony i pomaga w rozwiązaniu zagadki zamachu na króla Polski. W "Kluczu przejścia" pozornie standardowa wyprawa w celu zbadania interesującego artefaktu na ziemiach kontrolowanych przez Marchię kończy się groźną potyczką z udziałem gnoma. W tej wyprawie Kłobudzki zdobywa tytułowy Klucza Przejścia. Najdłuższa z historii zawartych w antologii, mikropowieść "Czerwona Mgła" wprowadza nas w klimat wydarzeń na wschodnich rubieżach państwa polskiego. Poznajemy sytuację jaka ma miejsce po Zaćmieniu na Kresach Rzeczypospolitej. Stykamy się z innym rodzajem magii, inną mentalnością walczących, innym wrogiem, odmiennymi sposobami walki z nim.

Podstawowymi atutami prozy Tomasza Kołodziejczaka zawartej w zbiorze "Czerwona Mgła" są jej barwność, oryginalność, mocne osadzenie w kulturze i historii Polski, świetnie przedstawieni bohaterowie i dobrze wykreowany klimat opowieści. Możemy z łatwością przenieść się w wymyślony przez autora świat, tak namacalny i plastyczny, że nieomal fizycznie odczuwalny. Klimat działa jak pojawiająca się w książce mgła, potrafi otoczyć i kompletnie zauroczyć. Zaskakująca jest wielowarstwowość przekazu, umiejętność połączenia przez Kołodziejczaka niebanalnej rozrywki z poważnymi przemyśleniami. "Czerwona Mgła" działa na wyobraźnię, jest prozą ożywczą, poruszającą serce i umysł.

Kołodziejczak nie tłumaczy wszystkiego na siłę, nie tworzy świata, który ma być nam szybko wyjaśniony i który mamy w pełni rozumieć. Wymyślone przez niego multiwersum (wielokrotne uniwersum) budzi ciekawość. Jest złożone, niebanalne, pełne tajemnic i możliwości, rządzone trudnymi do zrozumienia prawami i praktycznie nieograniczone ze względu na możliwości jego lepszego poznania i analizowania. Spotykają się w nim nauka, technika i coś co śmiało można nazwać magią. Zasiedlają je ludzie i istoty przekraczające nasze zwykłe rozumienie. Świetny, dający niezliczone możliwości kreacji pomysł autora połączony z dojrzałym warsztatem pisarskim dają wspaniały efekt. Mamy ciekawą fabułę, dobrą narrację, wartką akcję, postaci z którymi możemy się utożsamiać, odpowiednią formę i język. Mamy głębsze przemyślenia zawarte w tym wszystkim. Wszystkie istotne elementy są na swoim miejscu.

Warto zauważyć, że proza Kołodziejczaka jest bardzo emocjonalna. Śmiało sięga też do narodowych mitów i symboli. Można w niej zobaczyć widma przeszłości unaoczniające się w jegrach z hakenkreuzami i hasłem Marchii "Ordnung muss sein" czy, z drugiej strony, w hordach sycących się krwią urka-hai wynurzających się na wschodzie z czerwonej Mgły. Pisarz, w nietypowy sposób, podejmuje również temat kontaktu z innymi cywilizacjami, Pierwszego, Drugiego i Kolejnego. Z cywilizacjami niezrozumiałymi, groźnymi, nieprzyjaznymi ludziom. Braćmi z innego świata niosącymi nam śmierć, ból i zagładę. Silnie uwypuklony jest w opowieściach o Kajetanie Kłobudzkim temat cierpienia fizycznego i psychicznego, który wiąże się ściśle z problematyką zła. Zadawanie bólu, katowanie zawsze było rozumiane jako pożywka zła, coś co daje mu siłę przetrwania. Tak jest to pokazane również w tej książce..

Zbiór "Czerwona mgła" jest napisany w klasyczny sposób, bez udziwnień i formalnych eksperymentów. I w tym tkwi jego siła. Czyta się książkę znakomicie, a wielość możliwości interpretacyjnych świata Czarnego Horyzontu jeszcze podnosi jej atrakcyjność.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Między Czarnym Horyzontem a Czerwoną Mgłą

Ocena:
Autor:
Data:
Świat stanął na krawędzi unicestwienia, a wszystko co dotąd znaliśmy przestało istnieć. Magiczna katastrofa, którą potomni nazwali Zaćmieniem doprowadziła do przeniknięcia Planów różnych światów. Wśród zniszczenia i grozy do naszej rzeczywistości dostali się Balrogowie razem ze swymi armiami. Europa legła w gruzach, zdziesiątkowana przez hordy najeźdźców; rasa ludzka poznała czym jest śmierć, strach i zniewolenie. Nie wszystko jednak uległo zagładzie, Polska nie ugięła się i podjęła walkę ... przetrwała razem z niespodziewanym sojusznikiem. Na ratunek przybyły Elfy, które zmieniły stosunek sił i wspomogły swoją magią i siłą. Świat stał się areną zmagań dwóch stron.

Rzeczpospolita nieuległa i nadal skutecznie stawia czoła silniejszemu agresorowi, wespół z Elfami, którzy zostali by wspierać ludzkość; a na polskim tronie zasiadł jeden z nich. Magiczne mantry, modlitwy i zapomniane rytuały; narodowe symbole i artefakty obdarzone mocą. Wartości i rzeczy niegdyś zapomniane ożywają na nowo by wspomóc walczących. Wola walki, wiara, upór i patriotyzm stają się kluczowymi elementami w walce ze wspólnym wrogiem. Trwamy, na zachodzie zmagając się z siejącymi grozę Czarnymi Horyzontami, a na wschodnich rubieżach walcząc z obezwładniająca Czerwoną Mgłą. Polska Jeszcze Nie Zginęła…

Tomasz Kołodziejczak to twórca, który dał się już poznać z bardzo dobrej strony; świetnie przyjęte książki z cyklu „Dominium Solarne” czy „Czarny Horyzont” tylko to potwierdzają. „Czerwona Mgła’ to zbiór czterech opowiadań rozgrywających się w skrupulatnie przemyślanym i zaplanowanym uniwersum, stanowiącym wizję przyszłości w której magia współistnieje razem z technologią. Utwory zebrane w tej książce to świetna okazja by zapoznać się ze wszystkim tekstami w jednym miejscu; tylko jedno – tytułowe opowiadanie – jest publikowane po raz pierwsze, wszystkie inne ukazały się w różnego rodzaju antologiach czy pismach.

Fabuła poszczególnych opowiadań nie jest odkrywcza i skupia się wokół utartych schematów; to co jednak odróżnia je od reszty to świat wykreowany przez autora i to w jaki sposób jesteśmy przez niego prowadzeni. Kołodziejczakowi udało się uzyskać równowagę pomiędzy opowiedzeniem zamierzonej historii i przedstawieniem miejsca w którym rozgrywa się cała opowieść. Cztery teksty jakie wchodzą w skład zbioru są chronologicznie ułożone, a głównym bohater jest Kajetan Kłobudzki, Geograf Królewski – postać niezwykła i jedyna w swoim rodzaju. W książce wybijają się zdecydowanie opowiadania „Czerwona Mgła” (najdłuższe) oraz „Piękna i graf”, najsłabiej zaś wypada „Klucz Przejścia”. Opowiadania są zwięzłe, trzymają w napięciu i co ważne wciągają, mamy wartką akcję, punkty zwrotne i ciekawe rozwiązania fabularne; narracja jest prowadzona w sposób płynny, a całości towarzyszy niesamowity klimat.

Kołodziejczak całkiem sprawnie operuje językiem, potrafi pisać ciekawie, zajmująco i z polotem. „Czerwona Mgła” to połączenie klasycznego fantasy i science-fiction, z elementami horroru, a nawet steampunku; połączenie magii i technologii. Uniwersum wykreowane przez autora to niewątpliwie jeden z plusów zbioru. Świat jaki stworzył oszałamia i porusza swym rozmachem; bogaty, przemyślany i dopracowany, z licznymi odwołaniami nie tylko do mistrza gatunku Tolkiena ale i innych dzieł popkultury. Autor zgrabnie korzysta z utartych schematów i przekształca je według własnego uznania na potrzeby swych historii. Plastyczne i sugestywne teksty są nakreślone starannie i z namysłem, a wszelka magia i technologia oddana w sposób obrazowy.

Tomasz Kołodziejczak oddaje w ręce czytelników całkiem ciekawą pozycję, klimatyczne i przewrotne technofantasy, z tekstami utrzymującymi się na w miarę równy poziomie. Bogate uniwersum, interesująca wizja przyszłości i sprawnie prowadzona fabuła to tylko niektóre elementy świadczące na korzyść książki. Miłośnicy „Czarnego Horyzontu” będą zadowoleni mogąc na nowo zatopić się w ten świat; natomiast wszystkie osoby, które nie miały dotąd do czynienia z twórczością Kołodziejczaka i szukają czegoś interesującego powinny sięgnąć po „Czerwoną Mgłę”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena