Koszyk 0
Opis:
Spalili jej dom. Porwali jej brata i siostrę. Ale zbliża się czas zemsty. Płoszka Południe miała nadzieję pogrzebać krwawą przeszłość i z uśmiechem odjechać w dal, lecz zamiast tego będzie musiała odkurzyć dawne paskudne zwyczaje, by odzyskać swoją rodzinę, a nie należy do kobiet, które zawahają się przed uczynieniem tego, co konieczne. Wyrusza w pogoń, zabierając jedynie parę wołów oraz swojego tchórzliwego starego ojczyma Owcę. Jednakże okazuje się ... że Owca również ucieka przed krwawą przeszłością, a tej nie da się pozostawić za sobą w pozbawionej praw Dalekiej Krainie. Pościg powiedzie ich przez jałowe równiny do przygranicznego miasteczka ogarniętego gorączką złota, poprzez konflikty, pojedynki i masakry, wysoko w nieznane góry, gdzie czekają Duchy. A co gorsza, zmusi ich do sojuszu z Nicomo Coscą, niesławnym najemnikiem, oraz jego nieporadnym prawnikiem Temple’em, czyli ludźmi, którym nikt nigdy nie powinien zaufać... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Mag
 • miękka
Mniej Więcej
 • Joe Abercrombie
 • 2013
 • 1
 • 632
 • 202
 • 135
 • 978-83-7480-290-1
 • 9788374802901
 • ZAV67

Recenzje czytelników

Czerwona kraina

Ocena:
Autor:
Data:
Joe Abercrombie angielski pisarz fantasy nie bez powodu został nominowany do Nagrody Campbella dla najlepszego nowego pisarza oraz British Fantasy Award. Ja na pierwsze "spotkanie" z autorem wybrałam "Czerwoną krainę" i muszę przyznać, że książka dostarczyła mi wrażeń na jakie nie byłam przygotowana.

Płoszka Południe to kobieta z przeszłością, która stara się wieść w miarę normalne życie i stworzyć młodszemu rodzeństwu dom. Wszystko się jednak zmienia ... kiedy pewnego dnia ktoś pali jej dom, porywa brata i siostrę a na ganku zostawia zwłoki. Dziewczyna nie waha się ani przez chwilę nad podjęciem pościgu, ale nawet ona sama nie zdaje sobie sprawy, jak trudne decyzje przyjdzie jej podejmować i ile będzie kosztować nie tylko ją ta podróż.

Daleka kraina to miejsce w którym rządzi bezprawie, a wszystkie spory i różnice zdań wyjaśnia się używając fizycznych argumentów. Ludzkie życie jest niewiele warte, kiedy Unia zamierza "uciszyć" niewygodnych buntowników i rozszerzyć swoje wpływy. Ten świat aż ocieka brutalnością i bezwzględnością, nie daje poczucia bezpieczeństwa, a każdy kolejny dzień to walka o życie ,o wolność, o przetrwanie.

Zdolności "plastyczne " autora sprawiają, że czytelnik bez najmniejszego wysiłku może "zobaczyć" przebieg bitwy czy walki., których nie brakuje na stronicach książki Jest gorąco i krwawo, a dbałość o detale sprawia, że momentami miałam ciarki na plecach z przerażania, a kiedy myślałam, że już bardziej okrutnie się nie da, autor szybko wyprowadzał mnie z błędu

Wykreowana postacie są barwne i wyraziste, zaskakują, a momentami wprawiają czytelnika w osłupienie zrzucając maskę i odkrywając swoje prawdziwe oblicze. Wiele z nich próbuje pogrzebać przeszłość, ale prędzej czy później przychodzi im się z nią zmierzyć. W tej książce nie ma ideałów, każdy bohater ma swoje wady, problemy czy słabości. Nie są doskonali, a dzięki temu bardzo ludzcy. Zdolni do poświęceń, zemsty czy podejmowania ryzyka w walce o o sprawiedliwość, honor, miłość czy przyjaźń.

Autor nie stroni od wulgaryzmów, co w znacznym stopniu dodaję powieści wiarygodności, gdyż trudno sobie wyobrazić najemnika mordującego z zimną krwią dla pieniędzy wyrażającego się poetyckim językiem. Nie brakuje też czarnego humoru ironii, które idealnie wplecione są w przedstawione wydarzenia

Dla mnie "Czerwoną kraina" nie była lekturą łatwą, gdyż drażniła się z moją kobiecą wrażliwością. Niemniej jednak wzbudziła we mnie mnóstwo skrajnych emocji od przeżarzenia, przez wzburzenie, smutek po radość. Uwielbiam kiedy autor "gra" na moich uczuciach, pobudza do kibicowania bohaterom, do trzymania za nich kciuków, kiedy mnie zaskakuje, kusi tajemnicami i sprawia, ze długo po zakończeniu lektury nie mogę o niej zapomnieć.

Książkę polecam czytelnikom mającym odwagę wejść to mrocznego i niebezpiecznego świata, gdzie przemoc i bezwzględność to codzienność. Gotowych na mocne i niepowtarzalne wrażenia, które na długo pozostaną w pamięci
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kawał dobrek książki! - Sol

Ocena:
Autor:
Data:
Muszę przyznać, że od dawna chciałam poznać twórczość autora, wszystko przez to, że wiele osób mi go zachwalało. Miałam zacząć od książki "Zemsta najlepiej smakuje na zimno", ale było mi z nią jakoś "nie po drodze". Traf chciał, że w moje ręce wpadła "Czerwona Kraina". Tytuł niewiele mi mówił, ale za to intrygujący, opiewający w mroczność opis zachęcił mnie do przeczytania. W dodatku ta okładka, która przyciągnęła mój wzrok ... z resztą jak i okładki poprzednich dzieł autora. Tak więc, sięgnęłam po "Czerwoną krainę" i tak naprawdę nie byłam pewna czego się po niej spodziewać. Widziałam jednak, już po pierwszym rozdziale, że autor włada ciekawym stylem, i stwierdziłam tym samym, że pomimo obszernej objętości książki, "pójdzie" mi z nią całkiem szybko.

"- Posłuchajcie - odezwał się karczmarz. - Nie chcę żadnych kłopotów w swojej...

- Ja też nie chciałem żadnych kłopotów - przerwał mu Owca. - A jednak same mnie znalazły. Mają taki paskudny zwyczaj."

Z opisu można wywnioskować, że historia opisana przez autora nie będzie należała do tych, wesołych, kolorowych i lekkich. Natomiast można być pewnym, że będzie brutalna, ciekawa i mroczna - co, akurat mojej osobie bardzo odpowiadało. "Czerwona kraina" skutecznie oderwała mnie od problemów i, dzięki niej moja wyobraźnia mogła odpocząć od paranormali oraz typowego fantasy. Brutalne i krwawe sceny, oraz postaci, które niewątpliwie zapadają głęboko w pamięć to coś, czego nie spotkacie w ckliwych książkach nieposiadających ni krzty przekleństw, bądź scen pełnych przemocy. Tutaj czuć ten mroczny klimat już od początku historii. Humor - trzeba przyznać - jest dosyć specyficzny, ale jak najbardziej smaczny, wyszukany i inteligentny.

Po książki tego typu sięgam dosyć rzadko. Zawsze obawiam się, że książka o takiej objętości, może zawierać nieciekawą historię, przy której będę się strasznie męczyła. Dlatego też ostrożnie podchodzę do takich tomów. Jednak po książki, z tak licznymi stronicami wydawnictwa MAG sięgać (jak się okazuje) mogę w ślepo, ponieważ wiem, że się na nich nie zawiodę. W tym przypadku również tak było, wszystko za sprawą tego, jak autor ciekawie opisał historię Płoszki. Zrobił to w sposób wciągający i pomimo tych wielu "brudnych" i brutalnych opisów - śmieszny.

"Śmierć jest jedyną pewną rzeczą. Jedynym faktem pośród licznych szans, możliwości , przypadków i perspektyw."

To jak Abercrombie stworzył postaci również należy do wielkich plusów. Otóż sama główna bohaterka, jest tworem dosyć osobliwym. Płoszka to taki miszmasz, z jednej strony twarda, nieugięta i żywiołowa dziewczyna pragnąca odnaleźć swoje rodzeństwo, a z drugiej zaś - zagubiona i miękka kobieta łaknąca uczucia - tyle, że nie chce się do tego za wszelką cenę przyznać, jednak, ja jako czytelnik wyłapałam tą drobną skrytą cechę Płoszki. Swoją drogą jej imię wcale nie jest adekwatne do jej czynów, bowiem Płoszka wcale nie jest płocha, jakby można było pomyśleć. Nie! To odważna młoda kobieta, która nie boi się rozlewu krwi, a i kiedy trzeba - potrafi być brutalna (nie tylko słownie).

Na celownik weźmy również Owcę, to jest dopiero tajemnicza postać, której prawdziwe oblicze poznajemy krok po kroku. Nie mogę powiedzieć, że Owca nie jest jedną z moich ulubionych postaci w tej książce - bo niewątpliwie jest. Starszy mężczyzna zaskarbił sobie moją sympatię gdzieś w okolicy 100 stron, później tylko zyskiwał w moich oczach. Jest jednak osobnik, którego kompletnie nie wiem do jakiej grupy zaklasyfikować - Temple. Jest to chyba najbardziej zmienna postać w tej książce - tutaj mam na myśli jego liczne metamorfozy. Najpierw jest w tzw. "służbie zła". Później jest samotnikiem, potem zaś z kolei jest tym dobrym, ale też nie do końca. Jedno można o nim powiedzieć - jest strasznym tchórzem, ale nie jest bohaterem, którego nie da się nie polubić.

Podsumowując. Opisy walk i różnych potyczek, których jest niemało - są efektowne, barwne i dopracowane. Postaci jest wiele, można się doszukać kilku czarnych charakterów, kilku białych, ale pomiędzy nimi w większości znaleźć można tych szarych - czyli będących mieszanką dobrego i złego. Akcja jest prowadzona żwawo, dzięki czemu nie ma czasu na nudę. "Czerwona kraina" to książka po którą warto sięgnąć, bowiem nie jest to książka, która zawiera na swoich stronicach powtarzalną fabułę. W książce toczy się walka, o sprawiedliwość, honor, miłość, przyjaźń. Jednak poświęcenie oraz zemsta to kluczowy motyw. Na koniec powiem jeszcze tylko tyle, że "Czerwona kraina" to historia, która skrywa przed czytelnikiem wiele tajemnic, których odkrywanie to nie lada przyjemność.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena