Koszyk 0
Opis:
Czas tarantul staje w jednym szeregu z takimi książkami jak Kabaret czy Mefisto. Niemcy nie chcieli widzieć, wiedzieć ani słyszeć tego, co działo się z ich sąsiadami, którzy byli tylko Żydami, ani tym bardziej tego, co przeżywali mieszkańcy jakiejś tam Polski. Jedni przymykali oczy, bojąc się stracić to, co już posiadali, inni korzystali z szybkiego awansu, będącego skutkiem ekspansji Niemiec. Za bezmyślność, strach, oportunizm, wszystko to ... co w najlepszym wypadku pozwalało im żyć w przekonaniu, że nic się złego nie dzieje, a w najgorszym stać się trybikami potwornej, siejącej śmierć machiny, w większości przyjdzie im zapłacić. Jednak życie nie jest bajką z morałem i nie jest nią również ta książka. Morał każdy czytelnik musi wyciągnąć sam. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
Mniej Więcej
  • Iwona Menzel
  • 2008
  • 0
  • 240
  • 219
  • 149
  • 97883-6129-7444
  • 9788361297444
  • W3884

Recenzje czytelników

Iwona Menzel "Czas Tarantul"

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytałam "Czas Tarantul" Iwony Menzel dzięki poleceniu. Sama nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyż dla mnie ma nieatrakcyjny tytuł i jeszcze gorszą okładkę. Jakże jestem wdzięczna pani Ewie Dąbkowskiej za to polecenie! Przeczytałam bowiem prawdziwą książkę.
Często zdarzają się kartki między okładkami, zgrabnie napisane, atrakcyjne w czytaniu. "Czas Tarantul" jest na tyle "zgrabny i atrakcyjny", że czyta się szybko ... co dla niewytrawnych czytelników jest pozytywnym wyznacznikiem. Ale warstwa atrakcyjności tekstu jest jedną z pierwszych, nie ostatnich, jakie się odkrywa. A warstwy następne spełniają się w zamyśleniu, w powrotach myślami do tej książki, kiedy akurat się jej nie czyta i wówczas nie tylko zastanawiałam się, co będzie dalej, ale przede wszystkim patrzyłam na jeden z najboleśniejszych tematów przedstawiony delikatnie i wyraziście. Tego wrażenia nie osiąga się dbając jedynie o atrakcyjność, ale o rzetelność - zarówno potraktowania tematu, jak i warsztatu pisarskiego.
"Czas Tarantul" jest książką o drugiej Wojnie Światowej, o niemieckich cywilach żyjących w latach trzydziestych i zajmujących się swoim życiem, w którym polityka jest tylko jedną ze spraw. Bałam się "usprawiedliwiania Niemców", ale nic takiego w książce nie ma. "Czas Tarantul" portretuje berlińskie środowisko i powstrzymuje się od wartościowania. Przynosi to ulgę, a przede wszystkim pozwala spojrzeć na przedstawiany problem z neutralnej perspektywy, choć wydawało mi się to niemożliwe. Tak więc temat, którego się bałam, został tak podany, że czytałam z zaciekawieniem, nie ze wszystkimi emocjami pokonanego narodu.
Ale nie sposób mówienia o wrogach w sposób neutralny jest największą zaletą książki. Najbardziej urzekł mnie warsztat literacki Menzel. Książka ma kilka momentów, w których odbiór tekstu jest ponad prostym wyobrażaniem sobie wydarzeń i idei, lecz myśl w poetycki sposób kończy się ponad biało-czarnym rozumieniem, dotyka wrażeniowości i prowokuje do samodzielnego postawienia kropki nad i. Stwarza to miejsce dla czytelnika, który nie jest tylko odbiorcą, ale ma przestrzeń do kreatywnego odczytania tekstu - jak mówią: "książka dzieje się między kartką a oczami"! Z drugiej strony "Czas Tarantul" zawiera m.in. wątek miłosny. Byłam ciekawa, czy z powodu wojny pozostanie on nierozwiązany, jakby zaginął w zawierusze wojennej, czy też będzie miał swoją puentę. Miał i wprowadzona została tak, jak powinna - autorka wie, że czytelnik jest ciekawy, czy wątek będzie rozwiązany i jeśli tak, to w jaki sposób, więc puentujące sceny podane są od razu, bez wstępów. Menzel skraca to, co w literaturze niepotrzebne, szanuje czytelnika i tradycję literacką i dzięki temu jest klarowna. W niewielu scenach humorystycznych jest natomiast rzeczywiście zabawna. Ale główną cechą warsztatu jest przedstawianie wątków pośrednio - opis nie jest ostatnim etapem odbioru. Autorka maluje nastrój, ale go nie nazywa wprost. To chyba esencja dobrej literatury.
"Czas Tarantul" to pierwsza książka Menzel, jaką przeczytałam i bardzo się cieszę, że autorka napisała ich jeszcze kilka. Mnie wystarczy jedna pozycja, aby nabrać zaufania do autorki i sięgnąć po następne pozycje bez szczególnego interesowania się, o czym będzie. To esencja dobrego doświadczenia czytelniczego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena