Koszyk 0
Opis:
Książka Birgissona bardziej trzyma czytelnika w napięciu niż tuzin norweskich kryminałów. Sverre Tusvik, Dag og tid Rzadko się zdarza, by połączenie literatury faktu z literaturą piękną było tak udane.Gunnstein Akselberg, Hordaland Bergsveinn Birgisson, łącząc doskonały warsztat historyka z porywającą narracją literacką, snuje opowieść o swoim tajemniczym przodku – ... synu norweskiego króla i kobiety pochodzącej z arktycznej Północy, który za swój nietypowy wygląd został przezwany „czarnym wikingiem”. Towarzyszymy mu od narodzin aż do śmierci, stajemy się świadkami trudnego dzieciństwa, dalekich podróży po surowym północnym morzu i powstawania jego gospodarczej i militarnej potęgi. Przenosimy się z norweskiego dworu królewskiego w Rogalandzie do odległej syberyjskiej ojczyzny jego matki. Obserwujemy handel niewolnikami w Irlandii i początki islandzkiego osadnictwa. Czarny wiking to barwna opowieść o niezwykłym życiu i wędrówkach Geirmunda Heljarskinnapo północnych krainach Europy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bergsveinn Birgisson
  • 2016
  • 500
  • 205
  • 145
  • 9788379763917
  • 9788379763917
  • ZD6V4

Recenzje czytelników

Czarny jak śmierć...

Ocena:
Autor:
Data:
Bergsveinn Birgisson w swej opowieści o tajemniczym przodku przenosi nas do północnej Syberii, Norwegii, Irlandii i Islandii drugiej połowy IX wieku – dramatycznego czasu wikingów. Na podstawie nielicznych materiałów źródłowych, sag i doświadczeń naukowych rekonstruuje świat jednego z pierwszych kolonizatorów Islandii – Czarnego wikinga – Geirmunda Heljarskinna.

Geirmund Heljarskinn był synem króla Hjöra i księżniczki z kraju Bjarmii. Kraj też leżał nad brzegami Morza Białego ... Wyprawy do niego stanowiły jeden z lepszych sposobów ówczesnego zarobku – uzyskać tam można było drogocenny olej z tłuszczu zwierząt, potrzebny do uszczelniania łodzi, czy wytrzymałe liny ze skór. Sojusz pomiędzy wikingami a koczowniczym plemieniem cementowało małżeństwo Hjöra z bjarmską księżniczką, którego owocem były dzieci mieszanej rasy. Dlatego też Geirmund i jego brat bliźniak, według przekazów mieli ciemną skórę, a rysy bardziej mongolskie niż nordyckie. Tak też główny bohater przejdzie do historii, jako Czarny wiking.

Autor zabiera nas szlakiem podróży Geirmunda po północnych krainach Europy. Poznajemy jego dzieciństwo w Rogalandzie, okoliczności wysłania go jako nastolatka do Bjrarmalandii po żonę, jako element sojuszu i naukę koczowniczego. Już jako dorosły wiking, Geirmund wyruszy po uznanie do „krainy krwią i miodem płynącej” – Irlandii, a ukoronowaniem jego życia będzie kolonizacja Islandii, gdzie zdobędzie fortunę i sławę.

Birgisson w swej pracy zdecydował się na zachowanie naukowego warsztatu, głównie z obawy przed tym, że jego książka utknie między niezliczonymi powieściami i książkami na temat epoki wikingów z gatunku fantasy, co by nie pozwoliło mu na upowszechnienie rezultatów badań. Tak się na jednak pewno nie stanie. Cofając się do czasów sprzed 1200 lat, nie obejdziemy się bez głosu rzucającego światło na zaciemnione obszary historii. Tam, gdzie Birgisson nie miał pewności, uciekał w opartą na fundamentach wiedzy fantazję, tłumacząc po drodze, co jest nam wiadome, a czego musimy się domyślać.

Autor wykonał monumentalny wysiłek by odtworzyć i opisać życie swego przodka sprzed 30 pokoleń, jednego z ojców zasiedlenia Islandii. Fascynująca epoka i losy Czarnego wikinga trzymają w napięciu lepiej niż niejeden skandynawski kryminał.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena