Koszyk 0
Opis:
Ta książka nie ma pretensji naukowych, ani publicystycznych, ani dziennikarskich. Ma pretensje literackie. Mimo to nie jest ani beletrystyką, ani literackim esejem. Jest ona pamfletem na komunizm, zamierzonym przejaskrawieniem istniejącej rzeczywistości. Uważam komunizm za najgorszą plagę jaka spotkała ludzkość i żywię głęboką nadzieję, że książka ta odzwierciedla moje uczucia w odpowiednim stopniu. Czy znaczy to, że pamflet wykrzywia prawdę? Ani trochę. Komunizm jest zjawiskiem ... wobec którego obiektywizm, jako metoda wyjaśniająca, jest śmieszny w swej nieporadności. Uważam, że pamflet jest jedyną - przynajmniej na razie - metodą prawidłowego wyjaśniania komunizmu. Moim zdaniem, książka moja jest prawdziwsza od setek obiektywnych rozpraw i pewny jestem, że miliony ludzi zgodzą się ze mną. Życie w komunizmie jest piekłem, ale nie dla wszystkich. Jest piekłem dla ludzi dobrej woli. Dla uczciwych. Dla rozsądnych. Dla chcących pracować z pożytkiem dla siebie i dla innych. Dla przedsiębiorczych. Dla tych, którzy chcą coś zrobić lepiej, wydajniej, ładniej. Dla tych, którzy chcą rozwijać, wzbogacać, pomnażać. Dla wrażliwych. Dla prostolinijnych i skromnych. Natomiast dobrze prosperują w komunizmie głupcy nie dostrzegający własnej marności i śmieszności. Doskonale powodzi się służalcom, oportunistom i konformistom; wiedzie im się tym lepiej, że mogą nie robić nic, albowiem i tak nie sądzą, że należy coś robić w zamian za serwilizm - czują się zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności co wzmaga ich znakomite samopoczucie. Leopold Tyrmand. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • MG
 • twarda
Mniej Więcej
 • Leopold Tyrmand
 • 2013
 • 0
 • 260
 • 210
 • 148
 • 9788377791356
 • 9788377791356
 • ZAUW3

Recenzje czytelników

Prawda o okrutnym systemie

Ocena:
Autor:
Data:
"Komunizm jest zjawiskiem wobec, którego obiektywizm jako metoda wyjaśniająca jest śmieszny w swej nieporadności".
Pojęcie cywilizacji poznajemy na lekcjach historii już w szkole podstawowej. Wtedy to nauczyciele zaczynają opowiadać , że pierwsze państwa takie jak Egipt czy Mezopotamia powstawały tam gdzie były odpowiednie do tego warunki (dobry klimat , dostęp do wody, żyzna gleba). Mówią też o tym jak doszło do powstania imperium Greków i Rzymian ... To wszystko uczniowie są w stanie pojąc i opowiadać o tym przy tablicy. Jednak nigdy do końca zrozumieją czym był komunizm i jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach. Nawet najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie przekazać całej wiedzy na ten temat. Powód jest prosty - tego nie da się ująć w słowa - aby zrozumieć absurdalność komunizmu trzeba go przeżyć.
W książce, którą ku przestrodze zaproponowało czytelnikom wydawnictwo MG Leopold Tyrmand postanowił wcielić się w "rolę "nauczyciela" i opowiedzieć czytelnikom o kolejnej wielkiej cywilizacji , która w ogóle nie powinna była się rozwinąć - cywilizacji komunizmu. Autor już na wstępie zaznacza, że jest to jego osobista refleksja na temat czasów w, których przyszło mu żyć. Poruszając tak trudną tematykę nie powinno się nawet próbować być obiektywnym. Nasze wysiłki i tak nie przyniosą oczekiwanych rezultatów bo ustrój tak jak komunizm nie zasługuje na obiektywizm. Myślę, że każda osoba , która na własnej skórze przekonała się jak wygląda życie za komuny i nie tylko przyzna autorowi rację. Tyrmand podkreśla również jeszcze jedną bardzo ważną kwestie. Przypomina , że tego utworu nie można zaliczyć do żadnego konkretnego gatunku . To nie powieść , ani żaden esej lecz pamflet czyli krótka rozprawa na jakiś temat. Pewnego rodzaju studium komunizmu i całkiem zamierzone przejaskrawienie rzeczywistości. Publikacja ta jest "prawdziwsza od setek innych rozmów". Pisarz nie podaje powodów aby uzasadnić dlaczego tak uważa bo nie musi. Wszyscy i tak wiedzą, że całą prawdę o tamtych czasach znają tylko ci, którzy w nich żyli. Tylko oni mogą powiedzieć jak bardzo powinniśmy dziękować za to iż mieszkamy w państwie demokratycznym. O czym dokładnie pisał urodzony w żydowskiej rodzinie publicysta? Krótko mówiąc o życiu takim , którego dziś większość ludzi zwłaszcza młodych nie jest w stanie, ale i nie chce sobie wyobrazić.

Miłość jest jedynym spośród pierwiastkowych elementów bytu wobec, którego komunizmu jest bezradny.
Leopold Tyrmand opowiada swoim czytelnikom o wszystkich etapach życia człowieka od narodzin aż do śmierci. Jest to bardzo oczywiste , ale prawdziwe stwierdzenie . Tytuły poszczególnych rozdziałów to klucze do interpretacji poszczególnych fragmentów. Każdy z nich otwiera inne drzwi , pokazuje odrębny element komunistycznej rzeczywistości. Zaczynamy od narodzin i wczesnego dzieciństwa czytając o tym czy pochodzenie ma jakiekolwiek znaczenie. Dowiadujemy się jak funkcjonowały komunistyczne, szpitale , sklepy, szkoły i uniwersytety. Uzyskujemy odpowiedzi na pytania czy istniały urzędy , telefony lub poczta. Jednak najważniejszą rzeczą o , której Tyrmand mówił głośno i bez ogródek jest brak choćby minimalnej swobody i najbardziej podstawowych praw, które przysługują każdemu człowiekowi. Władza kontrolowała wszystkie dziedziny życia obywateli. Komunistyczny słownik nie zawierał takich słów jak wolność , dobroć czy uczciwość. Te trzy wyrazy wtedy nie istniały. Był za to reżim , nędza i cenzura. Sklepowe półki świeciły pustkami inflacja rosła a mimo to można było coś kupić. Jednak tym czymś nie były potrzebne wszystkim produkty żywnościowe tylko miejsce pracy dla znajomych czy wstęp na uniwersytet dla syna. Wszelkie przekupstwa, nepotyzm, łapówki to w tamtych czasach jedyny sposób na to aby uzyskać to czego chcemy. Rozmowy telefoniczne były podsłuchiwane, listy czytane a błędy natychmiast wytykane. Jedyną sferą do , której rządzący nie mieli dostępu była sfera intymna. O małżeństwie i miłości marzyły zwłaszcza kobiety. Uczucie były dla nich azylem, schronieniem, dającym pewność , że wtedy są bezpieczne Wobec uczuć takich jak miłość nawet ci, którzy uważali się za najlepszych i najważniejszych byli bezradni .Składali broń mając świadomość porażki. Tworzyli plany, raporty, zestawienia , ale miłości w nich nie uwzględniali.
" Słowo w komunizmie , w sferze publicznej służy przede wszystkim ukrywaniu prawdy , następnie do porozumienia się ludzi między sobą".

Książka "Cywilizacja komunizmu " to jeden z tych tytułów, który może nie każdy ale większość powinna jeśli nie przeczytać to chociaż przejrzeć kilka rozdziałów i przeanalizować nawet parę zdań. W jakim celu?- aby poznać prawdę i lepiej zrozumieć komunizm. Pasjonaci historii na pewno sięgną po tę książkę mimo iż pisana jest dość specyficznym językiem. Warto jednak aby zapoznali się z tą publikacją także ci którzy nie lubią wracać do przeszłości , rozmawiać i czytać o tym co było. Może dzięki lekturze tej książki takie osoby czegoś się nauczą, zobaczą coś czego wcześniej nie zauważały, i wreszcie zaczną doceniać to co mają?
Źródło cytatów:
[1] Leopold Tyrmand , Cywilizacja komunizmu, Wydawnictwo MG, Łódź 2013 ,Str. 5 .
[2] Leopold Tyrmand , Cywilizacja komunizmu, Wydawnictwo MG, Łódź 2013 ,Str. 5 .
[3]Leopold Tyrmand , Cywilizacja komunizmu, Wydawnictwo MG, Łódź 2013 ,Str. 157.
[4]Leopold Tyrmand , Cywilizacja komunizmu, Wydawnictwo MG, Łódź 2013 ,Str.247.
Recenzjhttp://anne18-recenzentka.blogspot.com/a pochodzi z mojego bloga :
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Komunizm - najbardziej nieludzki ustrój w historii

Ocena:
Autor:
Data:
Tyrmand znany ze swych antykomunistycznych poglądów ukazał szarą, podłą codzienność komunizmu, z jego ograniczeniami, z upodleniem człowieka przez ten totalitarny system.
Czytając tę książkę można zrozumieć, dlaczego w Polsce jest wciąż tak źle - Polska została sponiewierana, stłamszona do tego stopnia, że wciąż nie może się podnieść. Co gorsza - komunizm wciąż trwa - teraz przybrał nową nazwę "polityczna poprawność", "tolerancja" itp ... Wszystko to wciąż prowadzi do kontroli ludzi, represji w stosunku do jednostek.
Gdyby Tyrmand żył byłby przerażony tym, co się obecnie dzieje.

Tak więc "Cywilizacja komunizmu" to książka nad wyraz aktualna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena