Koszyk 0
Opis:
Tym razem proponujemy Czytelnikom pierwsze polskie wydanie powieści Córki niczyje, jednego z najbardziej poczytnych i cenionych dzieł tego dziewiętnastowiecznego autora, uważanego za prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej.  Po tragicznej śmierci obojga rodziców wiodące dotąd idylliczne życie Magdalen i Nora Vanstone odkrywają nagle, że urodziły się jako nieślubne dzieci i na własnej skó ... rze przekonują się, co oznacza piętno społeczne. Pozbawione jakiegokolwiek spadku, wyrzucone z domu, w którym spędziły dzieciństwo, i odarte nawet z prawa do własnego nazwiska, muszą nauczyć się radzić sobie same. Zrównoważona Nora postanawia zostać guwernantką, ale jej dynamiczna i niezależna siostra Magdalen ma inny pomysł: zdecydowana za wszelką cenę odzyskać majątek rodziców i swoje dobre imię, planuje zemstę. W osiągnięciu celu mają jej pomóc niebanalna uroda i talent aktorski oraz niejaki kapitan Wragge – daleki krewny jej matki i zawodowy oszust.  Czytaj dalej >> << Zwiń
 • MG
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wilkie Collins
 • 2016
 • 1
 • 650
 • 145
 • 205
 • *, 978837779-350-3
 • 9788377793503
 • ZD9BB

Recenzje czytelników

Córki niczyje

Ocena:
Autor:
Data:
1846 rok. Wiejska rezydencja na zachodzie hrabstwa Somerset zwana Combe-Raven. Właściciel domu-Andrew Vanstone-przystojny, dobroduszny, życzliwy umie cieszyć się życiem i swoją rodziną. Jego żona choć przekroczyła czterdziesty rok życia nadal odznacza się subtelną urodą i wdziękiem. Najstarsza córka dwudziestosześcioletnia Nora charakteryzuje się chłodną powściągliwością, małomównością i spostrzegawczością. Lubi czytać książki, często chodzi zamyślona, ale kryje w sobie silny charakter ... Młodsza córka, osiemnastoletnia Magdalen odznacza się wyjątkową urodą, emanuje z niej nieposkromiona żywotność, lekkość, kobiecość i wesołość. Wrodzony talent aktorski, nieodparta uroda w połączeniu ze stalową wolą sprawiają, że Magdalen nikt nie może się oprzeć.
Państwo Vanstone po otrzymaniu niespodziewanego listu udają się do Londynu, by rozwiązać pewną tajemniczą kwestię rodzinną. Wkrótce obydwoje rodzice giną w tragicznych okolicznościach, a córki żyjące do tej pory w idealnym świecie zostają same i muszą zmierzyć się z rodzinną tajemnicą, gdyż okazuje się, że obydwie są nieślubnymi dziećmi. Tracą rodzinny dom, majątek, nazwisko i muszą oswoić się z nową rzeczywistością. Siostry tak odmienne wybierają też inną drogę życiową. Nora podejmuje się pracy guwernantki, a Magdalen planuje zemstę przy pomocy dalekiego krewnego matki-kapitana Wragga-notorycznego oszusta.

Dziewiętnastowieczna powieść ,,Córki niczyje" Wilkie Collinsa napisana jest z wielkim rozmachem. Doskonale opisane jest życie w dziewiętnastowiecznej Anglii, stosunki społeczne, prawo dziedziczenia, wygląd posiadłości, wnętrz, dekoracji, strojów, rozrywek, sposobów podróżowania, nauki, pracy i innych aspektów codziennego życia. Akcja toczy się równym rytmem, autor stopniowo wprowadza kolejnych wyrazistych bohaterów.

Wilkie Collinsa (1824-1889) uznawano w jego czasach za najbardziej poczytnego autora książek oraz prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej. Nic dziwnego, że jego powieści czytało tak wiele osób, gdyż nadal cieszą pięknymi opisami, detalami, intrygującą fabułą i poruszaniem kwestii społecznych, które budzą emocje i powodują, że zastanawiamy się nad tym, jak sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji.

,,Córki niczyje" to klasyka w najlepszym wydaniu, która zawiera interesującą fabułę, charakterystycznych bohaterów z krwi i kości, piękne opisy epoki oraz intrygę i rodzinną tajemnicę. Jeśli lubicie takie książki, to zapraszam do lektury:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Wilkie Collins, angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg.Jego powieści, gdy tylko ukazywały się drukiem, znikały jak ciepłe bułeczki.Obok Karola Dickensa, jeden z najpopularniejszych pisarzy schyłku epoki wiktoriańskiej.
Prekursor powieści detektywistycznej, a powieść"Kamień księżycowy", uważana jest za pierwszą książkę tego gatunku.
W Polsce, oprócz wspomnianego "Kamienia...", wydano "Kobietę w bieli", oraz kilka opowiadań ...

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa MG, otrzymałem do recenzji, jego kolejną książkę, "Córki niczyje", a jest to pierwsze polskie wydanie.
A jest opowieść o dwóch siostrach, o skrajnie różnych charakterach, które po tragicznej śmierci rodziców, dowiadują się, że nie mają prawa, nie tylko do majątku po rodzicach, ale nawet do nazwiska, gdyż, jak się okazało, były obydwie dziećmi nieślubnymi.

Nora postanawia zostać guwernantką, a Magdalena, za wszelką cenę usiłuje odzyskać majątek rodziców, przywrócić dobre imię, a także zemścić się na sprawcach swojego nieszczęścia.Oczywiście do pomocy angażuje dalekiego krewnego swojej matki, który jest kapitanem, a dodatkowo jest zawodowym oszustem.Całe to dochodzenie do prawdy, a w szczególności szukanie sprawiedliwości mocno się komplikuje, kiedy to okazuje się, że...
Ale to zostawiam czytelnikom do odkrycia.

Wspaniała książka, która mimo upływu tylu lat od premiery, nie straciła nic ze swojego uroku.Bohaterowie, pełni życia i autentyczni, ze swoimi przywarami, cnotami, ze swoim spojrzeniem na życie i na to jak traktują drugą osobę.Takie przedstawienie charakterów sprawia, że pozycja ta, mimo upływu lat broni się swoim prawdziwym ukazaniem człowieka w różnych sytuacjach.A intryga, która jest, niejako tłem tychże charakterów, również jest interesująca.
Jestem zachwycony, tradycyjnie zresztą, bowiem jestem wielbicielem klasyki, która mimo, że od jej wydania, mijają nawet setki lat nic nie traci ze swojego uroku, a to chyba najważniejsza rzecz, jaką można powiedzieć o powieści.Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena