Koszyk 0
Opis:
Małgosia, już jako 22-letnia studentka, przyjeżdża na wakacje do swoich przybranych rodziców: Michała i Ady. Po kilku dniach pobytu na wsi zachowanie dziewczyny wywołuje ich niepokój. Małgosia jest blada, śnią się jej koszmary, budzi się z krzykiem, traci apetyt i dobry humor. Znika na wiele godzin, nikomu nie mówi, dokąd chodzi. Nawet Damian, przyjaciel z dzieciństwa, teraz w niej zakochany, nie wie, co dręczy dziewczynę. Małgosia nerwowo reaguje na wszelkie pytania, traci kontakt z otoczeniem ... Rodzina przypuszcza, że wróciły jej dawne problemy psychiczne. Gosia ponownie musi zmierzyć się ze swoją przeszłością. Jaki mroczny sekret skrywa? Czy po latach potrafi się z niego wyzwolić... Anna Klejzerowicz – pisarka, publicystka, fotograf, redaktor. Gdańszczanka. Autorka dwóch zbiorów opowieści niesamowitych w cyklu „Złodziej dusz”, powieści kryminalnych: „Sąd Ostateczny”, „Ostatnią kartą jest śmierć”, „Cień gejszy”, powieści obyczajowej „Czarownica” (Książka Roku w konkursie „Książka zamiast kwiatka”), opowiadań w wielu antologiach, a także licznych tekstów w prasie. Przez wiele lat współpracowała z teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. www.annaklejzerowicz.pl Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Klejzerowicz
  • 312
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-577-5
  • 9788378395775
  • ZB2QL

Recenzje czytelników

Konfrontacja z przeszłością

Ocena:
Autor:
Data:
Anna Klejzerowicz pisarka, publicystka, fotograf, redaktor, stała recenzentka serwisu zbrodniawbibliotece.pl, na swoim koncie posiada m.in. zbiór opowieści niesamowitych w cyklu „Złodziej dusz”, kryminały: „Sąd Ostateczny”, „Ostatnią kartą jest śmierć” i „Cień gejszy” oraz powieść obyczajową „Czarownica”, która aktualnie doczekała się swojej kontynuacji pod tytułem ,,Córka czarownicy’’. Zaintrygowana twórczością autorki postanowiłam poznać jej najnowsze dzieło. Czy warto było ... Zaraz dojdziemy do sedna sprawy, lecz na początek kilka słów o fabule.

Dwudziestodwuletnia Małgosia Czapek przyjeżdża na wakacje do swoich przybranych rodziców- Ady i Michała. Początkowo czas płynie w radosnej, sielskiej atmosferze. Wspólnie z Damianem, fotografem i zarazem przyjacielem z dzieciństwa pracuje nad zdjęciami do swojego artykułu, ale po kilku dniach coś się jednak zmienia w jej zachowaniu. Często wpada w nieuzasadnioną panikę, śnią jej się koszmary, nie ma apetytu i całe dnie chodzi przygaszona stroniąc od otoczenia. Szczególnie nerwowo reaguje na widok niektórych fotografii z albumu Damiana. Co takiego przerażającego odkryła Gosia? Jakie tajemnice skrywa? Czy ma to jakiś związek z jej dramatycznym dzieciństwem?

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Klejzerowicz uważam za nadzwyczaj udane. Wprawdzie biorąc do ręki ,,Córkę czarownicy’’ liczyłam na coś zupełnie innego, ale nie czuje się zawiedziona. Początkowo byłam przekonana, że dostanę powieść obyczajową z wątkami metafizycznymi, w których poznam mroczy świat magii i czarów. Autorka poszła jednak inną drogą pokazując główną bohaterkę, jako zwyczajną dziewczynę, która próbuje odnaleźć siebie po traumatycznej przeszłości. Małgosia nie potrafi zrozumieć, skąd wziął się u niej irracjonalny strach na samą myśl o lesie i tajemniczym mężczyźnie, którego przez przypadek zobaczyła będąc jeszcze dzieckiem. Z czasem wszystkie kawałki układanki zaczynają wracać na swoje miejsce, co sprawia, że jej życie ulega diametralnej zmianie. Dziewczyna musi stawić czoło pewnym demonom sprzed lat, aby móc dalej normalnie funkcjonować.

Nie przypuszczałam, że ta książka tak bardzo przypadnie mi do gustu. Złowrogi klimat i podskórne napięcie powodują przyjemny dreszczyk emocji, zaś niewyjaśnione sekrety budzą w czytelniku duszę prawdziwego detektywa. Anna Klejzerowicz stworzyła ciekawą, wciągającą fabułę przyprawiając wszystko odpowiednią porcją dystansu i minimalistycznego humoru. Lekka, swobodna narracja prowadzona z kilku perspektyw pozwala spojrzeć na daną sytuację z różnego punktu widzenia. Portret psychologiczny poszczególnych postaci został zarysowany wiarygodnie i sugestywnie. Natomiast akcja toczy się spokojnie, równomiernie, ale na szczęście nie nuży. Tutaj każdy szczegół/detal jest starannie przemyślany i dopracowany. Widać, że autorka zna się na tym, co robi.

Osoby, które nie czytały poprzedniej części mogą śmiało bez obaw sięgać po kontynuacje losów bohaterów ,,Czarownicy’’, ponieważ wiem z głównego źródła, że jest to całkiem nowa historia chociaż umiejscowiona w tych samych realiach, dlatego nie odczujemy jakiegoś dyskomfortu z powodu braku nieznajomości jego pierwowzoru.

Wszystkim miłośnikom twórczości Anny Klejzerowicz, jak również zainteresowanych tematyką tej książki polecam przeczytać ,,Córkę czarownicy’’. To niebywale ciepła, mądra, interesująca i lekko mroczna powieść obyczajowa z elementami kryminału i delikatnej komedii. Znajdziemy tutaj morderstwo, zagadki, enigmatyczne sprawy z przeszłości oraz poznamy niektóre problemy społeczne, jakie dotykają polską, współczesną wieść np. ubóstwo, patologia czy brak perspektyw. Jednym słowem- niezwykła lektura. Bardzo się cieszę, że uległam jej czarowi i mam nadzieję, że w waszym przypadku będzie podobnie. Zapraszam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

opowieść z tajemniczym lasem w tle

Ocena:
Autor:
Data:
Nie miałam okazji czytać wcześniejszych losów Małgosi, ale nie przeszkadzało mi to w żaden sposób odnaleźć się w zastanej sytuacji. Od samego początku lektury Czytelnik zostaje wprowadzony w tajemniczy świat, który wydaje się wiejską sielanką. Jak się później okazuje, to tylko pozory.

Bohaterką jest studentka weterynarii – Małgosia – która miała bardzo trudne dzieciństwo. Małgosia jest osobą charyzmatyczną, żywiołową i – jak możemy się później przekonać – bardzo odważną ... Dziewczyna na dnie swego umysłu skrywa tajemnice, które zaczynają powoli wypływać na powierzchnię. Aby sobie z nimi poradzić Gosia musi stawić im czoła, co początkowo robi dość niechętnie. Wątkiem, który również przewija się w tym utworze jest uczucie jakim Damian darzy Małgorzatę. Autorka dzięki temu sprawiła, że powieść jest barwniejsza i ciekawsza.

Autorka napisała tajemniczą i jednocześnie urzekającą opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Początkowo myślałam, że jest to powieść obyczajowa a jak się później okazało to historia ze śmiercią w tle. Autorka zasypuje czytelnika mrocznymi obrazami lasu, który skrywa straszną tajemnicę. Czytelnik z każdą kolejną stron jest coraz bardziej ciekawy dalszego ciągu, a to dzięki umiejętnie zbudowanemu napięciu. Fabuła wydaje się być prosta, ale to właśnie akcja w utworze nadaje wyrazu powieści.

„Córka czarownicy” to historia, która zainteresuje czytelnika na tyle, by ten miał trudności w oderwaniu się od lektury. To powieść, która poprzez swoją akcję i towarzyszące jej napięcie potrafi sprawić, że zapominamy o otaczającym nas świecie. Nie czytałam poprzedniej części ale teraz wiem, że wiele straciłam i muszę nadrobić zaległości. „Córka czarownicy” otrzymuje zasłużone 4.5/6, i polecam ją każdemu kto tylko chce odetchnąć od przewidywalnych historii. Ta opowieść z tajemniczym lasem w tle sprawiła, że czytając kolejne strony czułam zapachy wsi i słyszałam sum drzew. Dzięki takim osobom jak Anna Klejzerowicz powoli zaczynam przekonywać się, że polscy autorzy potrafią stworzyć coś wyjątkowego.

http://isztarbooks.blogspot.com/2013/09/corka-czarownicy-anna-klejzerowicz.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena