Koszyk 0
Opis:
Prequel kultowej trylogii fantasy o Starym Królestwie!   Clariel jest młodą dziewczyną, która najbardziej na świecie lubi przebywać pośród dziczy lasu. Marzy jej się, by pewnego dnia zostać jednym z Pograniczników i spędzać życie jako łowca i strażnik. Wszystko zmienia się, kiedy jej matka zostaje przyjęta do Gildii Jubilerów w mieście Belisaere. Clariel musi wtedy dołą ... czyć do Akademii, gdzie ma się nauczyć wszystkiego co niezbędne w życiu arystokratycznych elit. Na szczęście szybko okazuje się, że Clariel posiada wyjątkowe cechy – jest dziedziczką wielkiego Abhorsena, pilnującego, by świat zmarłych nie przenikał do krainy żywych. Posiada również cechę berserku, trudnego do opanowania gniewu, który daje jej jednak nadludzką siłę. Za namową nauczyciela magii, Clariel dołącza do grupy spiskowców, walczących z demonami. Celem bohaterki jest jednak przede wszystkim ucieczka z miasta i powrót do lasu, a nowo poznani przyjaciele mają jej w tym pomóc… Akcja Clariel rozgrywa się 600 lat przed narodzinami Sabriel - bohaterki pierwszego tomu trylogii o Starym Królestwie, która podbiła świat i uczyniła z australijskiego pisarza Gartha Nixa gwiazdę pierwszej wielkości. Trzy tomy Sabriel, Lirael iAbhorsen uważane są za jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej literatury fantasy.   Wielkie osiągnięcie, literatura fantasy, którą czyta się jak rzecz realistyczną. Gratuluję autorowi. Philip Pullman Szybka, dramatyczna akcja, barwne opisy, napięcie i humor... Czego można chcieć więcej? ”The Guardian” O nie, tylko nie kolejny piętnastotomowy cykl fantasty” – przyznam, że z takim właśnie uczuciem zaczynałem czytać Sabriel– pierwszy tom sagi o Starym Królestwie australijskiego pisarza Gartha Niksa. Wrażenie było na tyle dobre, ze na drugi tom – Lirael – rzuciłem się z entuzjazmem. (…) Już niecierpliwie czekam na trzeci. Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Garth Nix
  • 2015
  • 1
  • 488
  • 197
  • 125
  • 9788308055021
  • 9788308055021
  • ZCF61

Recenzje czytelników

"Clariel"

Ocena:
Autor:
Data:
O trylogii o Starym Królestwie, która wyszła spod pióra australijskiego pisarza Gartha Nixa słyszałam wiele dobrego, jednak sama miałam okazję zapoznać się z jego twórczością dzięki prequelowi trylogii, czyli Clariel.

Akcja toczy się 600 lat przez narodzinami bohaterki pierwszego tomu Sabriel. Tytułowa bohaterka jest córką Złotnika, a jednocześnie spokrewniona z Abhorsenem, który zamiast wykonywać swoje obowiązki woli oddawać się polowaniom i Królem ... który czekając na powrót swojej wnuczki Tathiel stał się nieczuły na prośby podwładnych i przestał władać Belisaere. Clariel marząca o zostaniu Pogranicznikiem i lubiąca samotność źle znosi przeprowadzkę do miasta, jednak najgorsze dopiero przed nią. Z dnia na dzień dowiaduje się coraz więcej o swojej rodzinie, kilka osób próbuje ją wykorzystać do przejęcia władzy, a sama wydaje się mieć skłonności do wpadania w furię.

Mam trochę mieszane uczucia jeśli chodzi o Clariel, ponieważ jest to naprawdę interesująca historia, w której fantastyczny świat, magia i intrygi sprawiają, że nie da się od książki oderwać, ale miałam wrażenie, że niektóre wątki były za bardzo rozbudowane bądź niedokończone. Prostym przykładem jest to, że po przeprowadzeniu się do Belisaere Clariel miała zacząć uczęszczać do Akademii i samo zapoznanie czytelnika z tym wątkiem było strasznie długie i rozbudowane, a w rezultacie uczęszczała tam tylko dwa dni i nagle wątek się urywa. To samo niestety tyczy jej nauki magii, która trwała zaledwie kilka godzin, a szkoda, bo ten wątek mógł być o wiele bardziej rozwinięty, a wydawało mi się, że został odsunięty na dalszy plan. Irytujące może również być ciągłe powtarzanie przez główną bohaterkę, że chce się udać do Wielkiego Lasu, gdzie mogłaby zamieszkać w osamotnieniu lub przyłączyć się do Pograniczników.

Całe szczęście, akcja się z czasem rozkręca, intrygi wysuwają się na pierwszy plan, Clariel zaczyna odgrywać większą rolę, przestaje marudzić i zaczyna brać sprawy w swoje ręce i wreszcie pojawia się smok z okładki! Główna bohaterka, która z początku może wydawać się egoistyczna nagle zaczyna myśleć o innych i żeby ich uratować decyduje się na radykalne rozwiązanie dzięki czemu historia staje się jeszcze ciekawsza, a czytelnik zaczyna się zastanawiać, co tak naprawdę stanie się z Clariel, bo scenariuszy mogłoby być kilka.

Clariel można porównać do historii tragicznej, w której bohater (w tym wypadku Clariel) naznaczony jest wadami, które mogą się przyczynić do jego klęski bądź zmobilizują do działania i walki o lepsze życie. Okazuje się, że Clariel odziedziczyła po matce napady furii, jest berserkiem, a to sprawia, że może podporządkowywać sobie istoty Wolnej Magii, które uważane są za złe i przez to są więzione za pomocą Kodeksu i magicznych znaków w butlach. Czy Clariel pozwoliła furii sobą zawładnąć? A może istoty Wolnej Magii się sprzeciwiły przeciwko niej? Co się stanie z Królem? Kto przejmie władzę? Tego dowiecie się z książki.

Mimo kilku niedociągnięć Garth Nix przeniósł mnie do wspaniałego świata magii, stworów z jakimi nie spotkałam się jeszcze w żadnej książce i historii, która się czytało lekko i szybko. Z pewnością jest to historia godna polecenia osobom lubiącym fantasy, magię, intrygi, zemstę i magiczne stworzenia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Słabsza niż poprzedniczki, ale równie ciekawa

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy fan serii o Starym Królestwie jest zobowiązany sięgnąć po tą książkę.
Czytelniku, jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności poznać historii przepełnionej magią Kodeksu i przekraczaniem granic między życiem a śmiercią - nie sięgaj po tę książkę. Zacznij od początku, od poznania losów Sabriel, następnie weź udział w przygodach Lirael, aby w końcu być świadkiem starcia Abhorsena z Orranisem.
W tej książce cofniesz się w czasie. Przeniesiesz się sześćset lat wstecz, licząc od narodzin Sabriel ...

"Clariel" to imię głównej bohaterki, niemal pełnoletniej dziewczyny, pochodzącej z jednej z najbardziej znanych rodzin w Starym Królestwie z uwagi na więzi krwi łączące ją zarówno z rodem królewskim, jak i z Abhorsenami. Bohaterka posiada dar trudnej do opanowania furii - jest Berserkiem. To starożytna forma Wolnej Magii przekazywana w Królewskiej Krwi, która przejawia się popadaniem w nagły, niekontrolowany gniew. Stan ten uwalnia niezwykłą siłę fizyczną i siłę woli, która może być przydatna w walce z Istotami Wolnej Magii. Clariel dopiero uczy się panować nad furią. Razem z matką (córką obecnego Abhorsena, a zarazem najlepszym złotnikiem) i ojcem, przenosi się do miasta Belisaere. Dziewczyna czuje się przytłoczona, niemal zniewolona ograniczoną przez wielkie mury przestrzenią i marzy o ucieczce do Wielkiego Lasu - jedynego miejsca, gdzie czuje się sobą. Marzy o wstąpieniu w szeregi Pograniczników.
Nie wszystko jednak idzie po myśli dziewczyny. Sytuacja polityczna w mieście wisi na włosku, Król odsunął się w cień i przestał sprawować władzę, mimo iż nadal zajmuje miejsce na tronie. Jego następczyni zniknęła wiele lat temu i nic nie zwiastuje jej rychłego powrotu. W mieście wybuchają ciągłe zamieszki robotników.
Clariel marzy o ucieczce z miasta i gdy tylko nadarza się sposobność, zgadza się wraz z innymi Magami Kodeksu, wziąć udział w wyprawie na Wysepkę, aby wywabić z kryjówki Istotę Wolnej Magii, w zamian za pieniądze i zmianę tożsamości.
Przyszłość bywa niepewna, na Wysepce ma miejsce wydarzenie, które odbije piętno na przyszłości Clariel. Obecny Rządca miasta planuje obalić Króla i przejąć pełną władzę nad Belisaere, a dziewczyna jest uwzględniona w jego planie. W miarę postępu akcji mają miejsce kolejne tragedie. Dziewczyna postanawia uwolnić Istoty Wolnej Magii, aby pomogły jej pomścić zamordowanych rodziców. Czy Clariel da radę okiełznać Aziminil i Baazalanana, których sama wypuściła z zamknięcia? Czy w końcu wykorzysta szalejącą wewnątrz siebie furię, aby potem wybuchnąć nią przeciwko swoim wrogom w krwawym akcie zemsty?

Książka, jak pozostałe z serii o Starym Królestwie była nasycona magią i tajemnicami. Opisy krajobrazów, odczuć czy charakteru postaci były tak samo dobre jak w poprzedniczkach. Brakowało mi jedynie tej akcji, która w pozostałych książkach zaczynała się od pierwszej strony i zmarłych, czających się w każdym ciemnym zakamarku. W tej sama akcja, punkt kulminacyjny, zajmuje może dwa rozdziały (ale jest wtedy naprawdę mocna!). Oczywiście, od samego początku książka nasycona jest po brzegi intrygami, sekretami i pomniejszymi zwrotami akcji. Nie jest to jednak to samo, co w poprzedniczkach. Z każdym rozdziałem dowiadujemy się więcej o samej bohaterce, jej odczuciach, a także o sytuacji w Belisaere, historii rodu Abhorsenów (która jak się okazało, także przeżywała swój kryzys).
Garth Nix został moim ulubionym autorem fantasy, gdy tylko poznałam "Sabriel". Kolejne części cyklu tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu. Kiedyś na pewno wrócę do całej Serii o Starym Królestwie i będę czytać ją z jednakowym oczekiwaniem na rozwój wydarzeń.
Polecam.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena