Koszyk 0
Opis:
Wszyscy myśleli, że Martin, który jako dziecko zapadł na dziwną chorobę, jest tylko pustą skorupą – ciałem sztucznie podtrzymywanym przy życiu. Nawet jego własna matka życzyła mu, aby wreszcie umarł. Tymczasem w pełni świadomy Martin przez 12 lat tkwił w sparaliżowanym ciele, które nie pozwalało mu na kontakt ze światem. Mimo tego, że znalazł się ... w najstraszniejszej i pozbawionej wyjścia pułapce, NIE STRACIŁ WIARY I NADZIEI. Nieprawdopodobna siła umysłu pozwoliła mu przetrwać. JEGO HISTORIA PORUSZYŁA CAŁY ŚWIAT i pojawiła się we wszystkich serwisach informacyjnych. Teraz jego BESTSELLEROWE WSPOMNIENIA trafiają wreszcie do rąk polskich czytelników. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Martin Pistorius, Megan Lloyd Davies
 • 2015
 • 1
 • 302
 • 205
 • 144
 • 97883240-2755-2
 • 9788324027552
 • ZCSIZ

Recenzje czytelników

Chłopiec duch

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ”Chłopiec Duch...” to poruszająca historia Martina Pistoriusa. Choroba chłopca zaczęła się bardzo niewinnie od zwykłych objawów przeziębienia. Później dochodziły kolejne trudności fizyczne i umysłowe. Lekarze nie umieli postawić diagnozy. Stan aż tak się pogorszył, że chłopiec zapadł w śpiączkę. Pomimo wybudzenia lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Martin był w stanie wegetatywnym bez kontaktu z otaczającym go światem. Tu pojawia się dramat rodziny ... która mimo wszystko walczy o syna. Od rodziny odwracają się przyjaciele i rodzina. Matka przechodzi załamanie nerwowe zakończone nieudaną próbą samobójczą. Ojciec rezygnuje z dobrej posady aby więcej czasu poświęcić synowi. To on zajmuje się synem, pielęgnuje go i zawodzi do ośrodka dziennego pobytu.

Po kilku latach Martin powoli odzyskuje świadomość nie mogąc tego okazać. Uśmiech i poruszanie głową wszyscy traktują jako odruchy bezwarunkowe.
Niestety ciało nie współpracuje z wolą chłopaka. Opisuje on jak bez pomocy leży bezwiednie na kanapie, w nocy nie może obrócić się na bok lub cały dzień siedzi na wózku. Potrzebuje pomocy przy najprostszych codziennych czynnościach takie jak jedzenie i piecie, ubieranie i higiena. Nie chodzi tylko o bariery fizyczne ale też społeczne. Otoczenie nie zauważa chłopca, który jest już w pełni świadomy. Pielęgniarki i opiekunowie w większości traktują go jako przykry obowiązek bądź nawet upokarzają i znęcają się. Opisuje swoje lęki i strach podczas pobytu w ośrodku na wsi kiedy rodzice wyjeżdżają na wakacje a on modli się, żeby jak najszybciej wrócili. Widząc rozpacz i ból rodziców sam pragnie śmierci. Czuje, że jest ciężarem.

W pewnym momencie tylko opiekunka Virna poprzez proste pytania odkrywa co się dzieje z Martinem. Dzięki temu zaczynają się spotkania w centrum komunikacji gdzie początkowo Martin jedynie wzrokowo pokazuje symbole. W miarę z rozwojem i lepszym stanem zdrowia posiada już tablicę z literami a następnie komputerem gdzie w odpowiednim programie wraz z matką sporządzali do niego listy słów.

Jego życie diametralnie się zmienia. Martin dostaje swoją pierwszą pracę i okazuje się samoukiem w dziedzinie informatyki. Jeździ na spotkania i konferencje awansuje kończy studia. Poznaje miłość życia.

Wspaniała książka, która wciąga bez reszty. Pokazuje, że pomimo choroby warto marzyć bo te marzenia naprawdę mogą się spełnić. Warto mieć nadzieję i wierzyć, że życie może być piękne pomimo przeszkód.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem pod ogromnym wrażeniem książki. Właściwie ta opowieść o życiu Martina Pistoriusa wciąż we mnie pulsuje. Nie mogę nawet wyobrazić sobie co czuł, w momencie gdy zachorował, gdy się poddał, oraz gdy wracał do życia. Nie znam żadnej osoby, która byłaby tak pełna życia, pomimo swoich ograniczeń.

Autobiografia Martina poruszy każde serce, tchnie w nie nowe życie. Ponieważ Martin zaraża radością. Zaraża pomimo bólu i cierpienia, które są częścią jego osoby ... Niesamowita opowieść nie tylko o chłopcu-duchu ale również o jego rodzinie. Rodzicach, którzy walczyli o swoje dziecko. Którzy nigdy się poddali, pomimo chwil bezradności, i którzy poświęcili mu swoje życie.

Choroba Martina przyszła niespodziewanie. Początkowo wydawała się zwykłym przeziębieniem, z czasem nabrała cech nieuleczalnego kalectwa, które powoli miało skazać go na śmierć. Lata, które przeżył zamknięty w wegetatywnej skorupie własnego ciała, przerażają mnie chyba bardziej niż sama śmierć.

Dopiero po kilku długich latach, Martin odzyskuje powoli świadomość. Virna, jego opiekunka zauważa oznaki tlącego się w nim życia. To, dzięki niej udaje mu się nawiązać kontakt ze światem. Centrum Komunikacji umożliwia mu, to co dotychczas wydawało się niemożliwe. Dzięki nowoczesnym technikom, Martin powoli odzyskuje możliwość kontaktu z otoczeniem. Kończy studia, znajduje pracę. A w raz z upływającym czasem, odnajduje miłość.

Martin uzmysłowił mi, że to co dla wielu z nas jest tylko codziennością, dla innych jest szczytem marzeń. Decyzje, które my podejmujemy na co dzień – co zjeść, jak się ubrać, kiedy pójść spać, dają nam wolność, z której nie zdajemy sobie sprawy. Wspaniała książka o cudownym człowieku, który się nie poddał. Warto wziąć z niego przykład – zatrzymać się i żyć, marzyć i dążyć do realizacji swoich najskrytszych pragnień.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena