Koszyk 0
Opis:
Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë, pochodzi od niej. Ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej. I tak już zostało. Czy Charlotte Brontë stworzyła legendę o trzech genialnych siostrach ... Książka odsłania kulisy życia autorki Jane Eyre, które obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Brontë zadbała, by wiele z nich nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej. Autor ukazuje, w jaki sposób jej geniusz ukształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami – najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić. …pozostaje ból tego ostatniego, wyproszonego pożegnania, to beznadziejne drżenie rąk – jeszcze to nie wywietrzało, jeszcze nie zostało zapomniane. Nie lubię tego. (z listu Charlotte Brontë do George’a Smitha, 22 września 1851, przeł. Angelika Witkowska) Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Eryk Ostrowski
  • 2013
  • 262
  • 210
  • 150
  • 978-83-7779-148-6
  • 9788377791486
  • ZB5O8

Recenzje czytelników

Biografia pełna tajemnic

Ocena:
Autor:
Data:
Eryk Ostrowski napisał biografię, którą czyta się niemal jak powieść sensacyjną.
Jestem wielbicielką powieści sióstr Bronte i czytam wszystko, co się ukaże na ich temat, ale ta książka przynosi
wiele nowych dla mnie informacji i odkrywczych interpretacji znanych i mniej znanych faktów. Autor stawia ciekawe pytania i potrafi wiarygodnie na nie odpowiadać. Z wielką empatią odnosi się do głównej bohaterki swojej książki. Wykazuje się też głęboką znajomością twórczości sióstr Bronte ...
Po przeczytaniu tej biografii mam ochotę sięgnąć jeszcze raz do książek, którymi kiedyś się zachwyciłam ("Jane Eyre", "Wichrowe wzgórza" czy "Shirley").
Polecam "Charlotte Bronte i jej siostry śpiące" wszystkim wielbicielom wyżej wymienionych powieści, a także tym, którzy lubią czytać biografie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Charlotte Bronte i jej siostry śpiące

Ocena:
Autor:
Data:
Siostry Bronte to znane w świecie literatury pisarki, które świecą ostatnio tryumfy także w Polsce, za sprawą wydawanych po raz pierwszy w naszym kraju powieści właśnie z pod ich pióra. Wszystkie książki z ich nazwiskiem od razu stają się bestsellerami i są rozchwytywane nie tylko przez stałych wielbicieli ich dzieł, ale i przez osoby, które chcą poznać fenomen ich sławy.
Autorem książki, którą przedstawię dzisiaj, jest Eryk Ostrowski. Podjął się on niełatwego zadania ... by stworzyć biografię i w mojej opinii dokładne kompendium wiedzy o znanych siostrach Bronte. Biorąc pod uwagę jego dorobek pisarski, cieszę się, że to właśnie on zdecydował się na napisanie tak potrzebnej książki, której moim zdaniem w Polsce brakowało, zważywszy na rosnącą popularność sióstr.
Bronte dorastały w Haworth z ojcem pastorem. Ich matka wcześnie zmarła, podobnie jak ich dwie siostry. Pozostał im jedynie brat, który w późniejszym czasie także zmarł, lecz przyczyny tej tragedii nie odnaleziono. Jednak siostry były silne i niezależne i potrafiły poradzić sobie w trudnej sytuacji. Wcześnie zaczęły tworzyć i niezaprzeczalnie miały talent pisarski. To właśnie on sprawił, że każda z nich doczekała się literackiego hitu, Emily za sprawą "Wichrowych wzgórz", Annie dzięki "Lokatorce Wildfell Hall", niestety także i one zmarły przedwcześnie. Charlotte została jedyną żyjącą siostrą Bronte i poniekąd to właśnie ona rozsławiła i utrzymała nazwisko na szczycie autorów klasyki angielskiej.
Charlotte Bronte zawsze dbała, by mówiono nie tylko o niej, ale i o jej siostrach. Autor jednak wysunął ciekawą tezę, mówiącą o tym, że autorką powieści była jedynie Charlotte, a reszta jej utalentowanych sióstr, była jedynie jej wymysłem. To stwierdzenie towarzyszyło mi przez całą książkę i sprawiło, że czytając często analizowałam niektóre fakty i informacje właśnie pod tym kątem. To pozwoliło mi wyrobić sobie zdanie o autorkach i choć nigdy nie przyszła mi do głowy tak odważna teza, teraz mam pewne wątpliwości, które Eryk Ostrowski skutecznie podsycał dodając coraz to nowe fakty i teorie.
Z informacji zawartych w książce, można się dowiedzieć między innymi ważnych wątków z życia Charlotte, którego na pewno nie można nazwać nudnym. Najstarsza z sióstr była kochliwą dziewczyną, która darzyła uczuciem swego wydawcę. Przyznam, że taki "romantyczny" wątek w jej biografii bardzo mnie wciągnął i przypomniał o bohaterkach z jej książek. Dla wielbicieli jej twórczości na pewno jest to bardzo wciągające. Zastanawiające jest natomiast to, że to właśnie Charlotte zajmowała się wszelkimi "formalnymi" sprawami, takimi jak kontakty z wydawnictwem i "sprawy papierkowe". To z kolei znowu podsuwa na myśl teorię Ostrowskiego na temat istnienia pozostałych pisarek. W moim przypadku takie wątpliwości pojawiały się przez całą lekturę i szczerze mówiąc, nie pozbyłam się ich do tej pory. Trudno mi uwierzyć, że autorka mojej ulubionej "Jane Eyre", kultowej już powieści, mogłaby wymyślić tak starannie utkaną mistyfikację, z drugiej jednak strony nie mogę zaprzeczać, że "dowody" przytaczane przez autora nie są mało wiarygodne lub chociażby zastanawiające.
Charlotte Bronte była na pewno kobietą silną i niezależną, a jednocześnie kruchą i delikatną. Jej miłosne zawirowania przysparzały jej wielu cierpień, a jednocześnie czytając jej utwory nie da się nie zauważyć, że inspiracje czerpała właśnie z własnych doświadczeń.
Eryk Ostrowski przytoczył mnóstwo faktów, opinię ekspertów, wiersze sióstr, zdjęcia rodzinne, oraz wiele innych detali, które skutecznie wciągają czytelnika w próbę odnalezienia prawdy o siostrach Bronte. Nawet jeśli nie przekonują w 100% do jego tezy, na pewno sprawiają, że pojawiają się pewne wątpliwości. Myślę, że o to właśnie chodzi w książkach i to jest najważniejsze, by umieć wciągnąć czytelników w lekturę, sprawić by czytaniu towarzyszyło skupienie i ciąg myśli. W moim przypadku tak właśnie było. Lektura była przyjemna i dostarczyła mi nie tylko wielu cennych informacji ale i wielu wrażeń, a piękne i przejrzyste wydanie było tylko dodatkową przyjemnością dla oka. Jestem pewna, że wielu miłośnikom klasycznej literatury, a już na pewno wielbicielom Bronte, ta książka zdecydowanie przypadnie do gustu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena