Koszyk 0
Opis:
Nowy Jork, lata 50. dwudziestego wieku. Dziewiętnastoletnia Therese, początkująca scenografka, zatrudnia się w wielkim domu towarowym. W przedświątecznym zgiełku spotyka piękną, starszą od niej kobietę. Nawiązują znajomość. Młodziutka bohaterka jest urzeczona elegancką, bogatą i fascynującą Carol. Z czasem więź między nimi staje się coraz mocniejsza ... a Therese stopniowo odkrywa, że tym, co je łączy, jest miłość - nie tylko duchowa, ale i fizyczna. Wahania bohaterki, czy może i powinna zerwać z dotychczasowym życiem, a także rozterki Carol, która ma męża i dziecko, przedstawione są bardzo prawdziwie i z rzadką otwartością. Powieść sama autorka uważała w owych czasach za skandalizującą, dlatego opublikowała ją pod pseudonimem i dopiero w latach 80. przyznała się do jej autorstwa. Na podstawie „Carol” powstał film z wybitnym kreacjami Cate Blanchett i Rooney Mary, który w 2016 roku otrzymał 6 nominacji do Oscara. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Patricia Highsmith
  • 2016
  • 1
  • 314
  • 235
  • 145
  • 978837392-599-1
  • 9788373925991
  • ZDCGB

Recenzje czytelników

Zakazane uczucie?

Ocena:
Autor:
Data:
Therese Belivet jest młodziutką i ambitną pracownicą domu towarowego. Dziewczyna marzy o lepszym, ciekawszym życiu, w którym znajdzie się miejsce na namiętności i uniesienia. Trzeba jednak zastanowić się o czy się marzy, bo w tym momencie los postawił na jej drodze kobietę piękną, bogatą i wyrafinowaną, Carol Aird, która jest matką i żoną trwającą w niezbyt szczęśliwym małżeństwie. Między kobietami rodzi się niesamowita więź, która może skutkować ostracyzmem społecznym.

Autorka ... Patricia Highsmith uważała tę powieść za skandalizującą. Dzisiaj, wśród tylu książek, często wyuzdanych, Carol wypada wręcz niewinnie. Ale trzeba wziąć poprawkę na czas, kiedy ta powieść powstała. Wówczas, być może, wywoływała zgorszenie, a sama Highsmith przyznała się do jej autorstwa dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

"Piżmowy i lekko słodkawy zapach jej perfum ponownie owionął Therese, zapach kojarzący się z ciemnozielonym jedwabiem, który mógł należeć tylko do niej, jak zapach wyjątkowego kwiatu. Therese pochyliła się do przodu, żeby znaleźć się bliżej, zapatrzyła się w szklankę. Chciała odsunąć stół jednym ruchem i rzucić się w jej ramiona, zagłębić nos w zielonozłoty szal, który ta kobieta miała ciasno owinięty wokół szyi. W pewnej chwili grzbiety ich dłoni zetknęły się na stole, a Therese odniosła wrażenie, że jej skóra w tym miejscu jakby parzyła."

Highsmith w lekkością i delikatnością, którą można spotkać tylko u kobiety, opisała zakazane i potępiane uczucie. Nie ma w tej powieści za grosz wulgarności, nie ma również pornografii. Natomiast uwagę zwracają spojrzenie, dotyk, zapach, gest. To od tego wszystko się zaczyna. Najpierw jest obopólna serdeczność, przychylność, by ustąpić miejsca przyjaźni i w następstwie zaangażowaniu i namiętności.

W podróży, w którą bohaterki tej książki się wybrały, poznajemy ich marzenia i pragnienia. Oglądamy przemianę każdej z kobiet. Przebojowa i odważna Carol ma niebywały wpływ na skromną Therese. Dziewczyna zmienia się nie do poznania, staje się pewną siebie, silną kobietą, która w końcu wie, czego pragnie od życia.

Jesteśmy mimowolnymi świadkami rodzącej się miłości. Pięknego i czystego uczucia, które może się stać tylko udziałem bardzo wrażliwych osób. Jestem zdania, że nie ma tutaj nic skandalicznego, czy ohydnego. Chyba, że próba podjęcie walki przez męża Carol, który zmusza kobietę do zakończenia tego związku, wykorzystując w tym celu ich wspólne dziecko.

Carol jest przepiękną opowieścią, którą czytać należy wolno, rozsmakowywać się w niej. Nie jest to powieść wybitna, ale niewiele jej brakuje. To nie jest historia, którą czyta się bez przerwy, od deski do deski. Carol szczególnie polecam osobom wrażliwym i wielbicielom powieści obyczajowych.

"Stała w drzwiach i przyglądała się ludziom przy stolikach w sali (…) w pierwszej chwili jej nie zauważyła (…) Carol też jej nie widziała (…) Carol uniosła wolno rękę i odgarnęła włosy do tyłu, jeden raz z każdej strony, a Therese uśmiechnęła się, bo ten gest był typowy dla Carol, i to właśnie ją Therese kochała i zawsze będzie kochać. Och, teraz już inaczej, bo była inną osobą."

Przeniesieniem Carol na duży ekran zajął się Todd Haynes w 2015 roku. W rolach głównych wystąpiły dwie genialne aktorki: Cate Blanchett (Carol) i Rooney Mara (Therese). Film został doceniony na świecie i otrzymał sześć nominacji do najważniejszej nagrody filmowej, Oscara.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena