Koszyk 0
Opis:
Prześmiewcza powieść opublikowana po raz pierwszy w 1958 roku w Paryżu (m.in. ze względów cenzuralnych), w słynnym wydawnictwie Olympia Press, które wydawało także m. in. Vladimira Nabokova i Henry’ego Millera (Southern w Paryżu podpisał książkę pseudonimem Maxwell Kenton). Wydawca zapłacił wtedy autorom 500 dolarów. Awanturnicza fabuła tej erotycznej i komicznej książki, szydzącej m.in. z uczonych, ogrodników (sic!) lekarzy ... mistyków i z cyganerii artystycznej oparta jest na motywach Kandyda Woltera, ale tytułową bohaterką jest u Southerna i Hoffenberga osiemnastoletnia dziewczyna, Candy Christian, a akcja rozgrywa się współcześnie (w latach pięćdziesiątych). Wydana przez wydawnictwo Putnam w USA (1964) "Candy" błyskawicznie stała się bestsellerem, zyskała uznanie krytyków i dobre recenzje. W roku 1968 powieść została sfilmowana przez Christiana Marquanda (pod tytułem "Candy"), a w roku 2006 „Playboy” uznał ją za jedną z „25 najseksowniejszych powieści wszechczasów”. Candy to niezwykle piękna i pociągająca, ale naiwna dziewczyna, w swoich poglądach na świat przypominająca nieco Justynę de Sade’a. Jej wrodzona dobroć, a także chęć i wola pomagania ludziom, którzy znaleźli się w poważnych tarapatach, narażają ją na różne komiczne kłopoty i wplątują bohaterkę w farsowe sytuacje seksualne, albowiem wszyscy mężczyźni w jej życiu - z jednym wyjątkiem - bez względu na wiek i łączące ich z Candy relacje, interesują się wyłącznie jej ciałem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Terry Southern, Mason Hoffenberg
  • 2014
  • 176
  • 205
  • 125
  • Twarze kontrkultury
  • 978-83-62409-34-1
  • 9788362409341
  • ZBEXE

Recenzje czytelników

Słodka Candy

Ocena:
Autor:
Data:
Książka często określana jest jako parodia „Kandyda” (Candy brzmi nawet jak żeńska wesja Kandyda). Ujrzała światło dzienne w 1958 roku w Paryżu, w Polce wydana dopiero teraz, w serii „Twarze kontrkultury”. Tutaj chyba należałoby wyjaśnić niektórym czym właściwie jest kontrkultura. Encyklopedia PWN mówi nam, że kontrkultura to ruch społeczny, kwestionujący podstawowe normy, wartości i sposoby komunikowania współczesnej kultury masowej, odrzucający rozwiązania tradycyjne w imię wolności ... tolerancji, nieskrępowanej twórczości, pojęcie pojawiło się w połowie lat 60. XX wieku w USA. Co ja na to? Jestem za, bo w Polsce zdecydowanie brakowało wydawnictwa, które zajmie się tym co stawia się kulturze masowej, nie ważne czy dzisiaj, czy 50 lat temu.

Główną bohaterką jest słodka, niezwykle powabna i łatwowierna studentka imieniem Candy. Dziewczyna z natury jest niczym anioł, chce pomagać wszystkim cierpiącym, którzy przecież tak bardzo potrzebują jej wsparcia. Szczególnie mężczyźni, szczególnie w łóżku. Wykorzystywana przez wielu ekscentryków podczas swojej wędrówki przez USA dziewczyna, próbuje „znaleźć piękno tam, gdzie jest mnóstwo zła”.

Jak mi się podobało? Obłędna książka, którą pochłoniemy w mgnieniu oka. Nazwałabym ją erotyczną satyrą. Drwi z lekarzy, uczonych, mistyków, artystów i wielu innych osobistości, ale przede wszystkim jest wymierzona przeciwko szeroko pojętemu seksizmowi i obłudzie. Seksizmowi, który niejedna kobieta w obecnych czasach też może odczuć na własnej skórze. Na uczelni, w pracy i w wielu innych miejscach, zdarza się że kobiety traktowane są jedynie jako seksowne ciało. Nie zwalam tutaj jednak całej winy na mężczyzn. Doskonale zdaje sobie sprawę, że część tych przypadków spowodowana jest jedynie tym, że kobiety zwyczajnie na to pozwalają. Może aktualnie nieco inaczej niż nasza książkowa Candy, która pozwalała wykorzystywać się seksualnie, myśląc że poświęca się dla potrzebujących i zmienia świat na lepsze, ale to nadal zwyczajne przyzwolenie.

Pozycja jak najbardziej jest błyskotliwa, przezabawna i porusza ważne tematy, będąc przy tym świetnie napisana stylistycznie, ale największe wrażenie robi to że jest po prostu super seksowna (część osób z pewnością stwierdzi, że momentami wulgarna). Czy książka może być seksowna? Ależ oczywiście! Nie bez powodu w 2006 roku magazyn Playboy uznał tę pozycję jako jedną z „25 najseksowniejszych powieści wszech czasów” – cała lista. Zdecydowanie potrafi wywołać mrowienie i dreszcze u niejednej osoby w taki sposób, że za chwilę te dreszcze zamienia w solidną dawkę głośnego śmiechu.

Minusów dla mnie brak. Jedynie na uwagę zasługuje dość nietypowe zakończenie książki, które nie każdemu się spodoba, ale autorzy postawili na satyrę po całości. Ja się tego nie spodziewałam, ale ostatecznie mi się spodobało.

Oceniam jako rewelacyjną i polecam wszystkim oprócz najmłodszych czytelników, mimo iż zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są w stanie zrozumieć tę książkę i potraktują ją zbyt dosłownie. Seria „Twarze kontrkultury” idealnie trafia w moje poglądy i z całą pewnością przeczytam pozostałe czytadła wrzucone do tej serii, a „Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej” już czeka na półce, aż wyciągnę po nią rękę. Jeżeli macie ochotę na ciekawą, nietypową literaturę, która może poszerzyć nieco wasze horyzonty – lećcie na skrzydłach do księgarni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prowokacyjna

Ocena:
Autor:
Data:
To moje drugie zetknięcie się z pozycją wydaną w ramach serii "Twarze kontrkultury". Książki do niej zaliczone można nazwać "literaturą buntu". Wcześniej omawiany przeze mnie na blogu utwór "Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej" Richarda Fariñy dał mi przedsmak wyjątkowości, inności pozycji z tej serii. Zatem wiedziona wrodzoną ciekawością sięgnęłam po kolejną książkę z tegoż cyklu mając nadzieję na niezapomniane doznania ...

Powyższa powieść już w dniu swej premiery została zakazana w Stanach Zjednoczonych. Teraz uchodzi za klasykę. "Candy" to opowieść o nieprawdopodobnie słodkiej, wręcz cukierkowej chrześcijance, patrzącej na świat szeroko otwartymi oczami. To kronika jej przygód w świecie pełnym mężczyzn owładniętych pożądaniem. Zafascynowanych tylko jej cielesnością. To książka uważana przez niektórych za satyrę "Kandyda" Woltera, a przez innych za odzwierciedlenie osobowości wszystkich amerykańskich dziewczyn tamtych czasów.

Nie boję się stwierdzić, że "Candy" wyprzedza swoje czasy. Momentami bardzo śmieszna, chwilami wstrząsająca. Książka daje trzeźwe spojrzenie na seksualne obyczaje naszych czasów. To najbardziej surowe doświadczenie w temacie jednoznaczności seksualnej jakiego doznałam podczas lektury. Nieprawdopodobne sceny, nieraz wręcz jakby naumyślnie udziwnione, są jednocześnie niesamowicie wiarygodne. Ponadto uwypuklenie uprzedmiotowienia seksualnego kobiet i degradacja takich jak tytułowa Candy, postępujących pozornie sprzecznie ze swoimi zasadami. "Candy" to także przedstawienie niewinności, miłości, współczucia dla inności. Otwartości umysłu, braku piętnowania ułomności, jasnych argumentów przeciwko wolnej miłości będącej "najlepszym z możliwych przywilejów".

Implikacje seksualne są tu jednocześnie inspirujące, śmieszne i niepokojące. To lektura mądra, kreatywna, zabawna. Łamiąca tabu. Z idealnie ukrytym moralizmem. Mało jest takich książek, które dostarczają doświadczeń na tak wielu poziomach. Całość bazuje na prowokacji. Styl jest ironiczny, zuchwały, śmiesznie bluźnierczy i powoduje, że konserwatystom włosy stają dęba na głowie. Nie skłamię gdy napiszę, że to jedna z najbardziej przebiegłych satyr z jakimi się spotkałam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena