Koszyk 0
Opis:
Trudno zawojować świat, kiedy jest się małym misiem. W wielkim borze żyli Niedźwiedź, Niedźwiedziowa i ich synek, mały Miś... Jak każdy maluch marzył, by być sławnym, bogatym i szczęśliwym. Wyruszył na wyprawę, by zmienić swoje życie. Jego bujna wyobraźnia nie zawsze mu sprzyjała. A co przeżył i co widział na dworze hiszpańskiego Granda, o tym dowiecie się z tej ślicznej książeczki.
Mniej Więcej
  • Roman Wilkanowicz
  • 2013
  • 1
  • 20
  • 205
  • 290
  • 9788377852088
  • 9788377852088
  • ZB4AP
  • 1-3 lata, 4-6 lat

Recenzje czytelników

Trudno zawojować świat, kiedy jest się małym misiem /Bury Miś - Roman Wilkanowicz/

Ocena:
Autor:
Data:
Autor wiersza o Burym Misiu, Roman Wilkanowicz (1886-1933) pseudonim „Oset” lub „Roślinka”, był dziennikarzem, poetą, pisarzem i satyrykiem. Wydawał pisma satyryczne Pręgierz i HauHau oraz był współzałożycielem klubu artystyczno-literackiego Świt. Historią o małym, rezolutnym łapserdaku podzielił się ze światem w 1924 roku – wtedy jego wiersz został prawdopodobnie po raz pierwszy opublikowany.

Ta bajka dla dzieci opowiada historię misiowego panicza ... którego rodzina najwyraźniej należy do leśnych bogaczy. Wnioskuję to stąd, że w domu misiów zamiata kura, gotuje kaczka, a pierze bobrzyca – stać ich więc na służbę. Miś jest nieco rozbrykany i w wieku sześciu miesięcy ogłasza, że chce pojąć za żonę księżniczkę. Jako, że ma własne zdanie i potrafi stawiać na swoim, pakuje się i wyjeżdża na dwór hiszpańskiego Granda. Wymyślił sobie bowiem, że ożeni się z ludzką dziewczynką. Szybko podbija serca tamtejszych dworzan, gdyż ma dobre maniery i dyplom Smorgońskiej Akademii. Przygotowania do ślubu idą pełną parą, ceremonia ma się odbyć lada moment, a z naszego niedźwiadka, wychodzi… niedźwiadek. Miś jest przecież młodziutki: w głowie mu bale, czapka z piórkiem…i coś, co okazuje się ważniejsze od ręki księżniczki, a do czego ma słabość każdy miś….


Morał z tego taki, że wszystko ma swój czas, nie można przyspieszać zdarzeń. A także, że nie należy udawać kogoś kim się nie jest. Jeśli będziesz dojrzale żyć w zgodzie sam z sobą, nie będziesz się musiał „przebierać”. Bajka może spodobać się młodszym dzieciom (chociaż tutaj trudno będzie ze słownictwem), starszych raczej nie porwie.

Szyk zdań, rytm i słowa typu: imci, koperczakach itp. sprawiają, że trudno czyta się tekst. Dlatego zanim zmierzycie się z tą klasyką w towarzystwie dziecka, poćwiczcie na sucho sami. Inaczej, trochę kiepsko będzie mu się słuchało naszych potknięć… Dodatkowo warto przypomnieć sobie znaczenia niektórych słów, by nie odpowiadać dociekliwemu maluchowi: „nie wiem”. Szkoda, że nie dane nam obejrzeć oryginałów, ale i te ilustracje, które mamy, świetnie oddają złożoność historii i przyciągają wzrok. Nie mogłam oderwać oczu od tej świni na której podróżował miś. I wcale, a wcale nie wydawał mi się ów wierzchowiec dziwny, ani nie na miejscu - oto magia bajki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena