Koszyk 0
Opis:
Najnowsza powieść dosłownie zawieszona pomiędzy niebem za ziemią autorstwa największego talentu fantasy od czasów Tolkiena! Bobby Dolar to anioł, nie człowiek. Dosłownie. O grzechu wie jednak dużo - i to nie tylko z racji zawodu adwokata dusz zawieszonych między Niebem a Piekłem. Bobby zmaga się z paroma własnymi grzechami głównymi - pychą, gniewem, a nawet pożądaniem. Nie za wszystkie jednak sam ponosi winę. Nikomu nie może ufać - ani swoim niebiańskim przełożonym, ani kolegom aniołom na Ziemi ... .. zwłaszcza jednemu smarkaczowi, którego Niebo wrzuciło w ich szeregi jako praktykanta i który zadaje zdecydowanie za dużo pytań. A już na pewno nie darzy zaufaniem pięknej do bólu hrabiny Zimnorękiej, tajemniczej demonicy, choć ona jedna zdaje się mówić mu prawdę. Kiedy ku zaskoczeniu i Nieba, i Piekła dusze nowo zmarłych ludzi zaczynają znikać bez śladu, sprawy Bobby'ego D. błyskawicznie przybierają bardzo zły obrót - taki na miarę końca świata i Apokalipsy. Znalazłszy się jak w potrzasku między furią mocy piekielnych, niebezpieczną strategią jego własnej strony i potwornym nieumarłym mścicielem, który niczego nie pragnie goręcej niż urwać mu głowę i wyssać zeń duszę, Bobby będzie potrzebował pomocy wszystkich przyjaciół: w Niebie i na Ziemi, i wszędzie, gdzie tylko uda mu się ich znaleźć. Tad Williams (ur. 1957) to człowiek o niemal renesansowej osobowości. Prowadził audycje w radiu i telewizji, ilustrował książki oraz komponował muzykę. Światową sławę przyniósł mu wydany w 1988 roku pierwszy tom cyklu "Pamięć, Smutek i Cierń". Tada Williamsa okrzyknięto największym talentem w fantasy od czasu Tolkiena. Dotychczas książki Williamsa przełożono na kilkadziesiąt języków. REBIS opublikował trylogię "Pamięć, Smutek i Cierń" oraz cykle: "Inny Świat", "Marchia Cienia" i "Zwyczajna Farma" (we współpracy z Deborah Beale). W 2007 roku autor gościł w Polsce, a w 2014 odwiedzi nasz kraj po raz wtóry. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tad Williams
 • 2014
 • 1
 • 488
 • 200
 • 130
 • 978-83-7818-406-5
 • 9788378184065
 • ZBCWA

Recenzje czytelników

Anioł z bronią w ręku

Ocena:
Autor:
Data:
Czy zastanawialiście się kiedyś, co nastąpi po szybkim, acz bolesnym akcie śmierci?
Ostatni oddech. Serce wybijające się z jednostajnego rytmu, stopniowo spowalniające swą miarową pracę. Koniec? Czy wraz z zakończeniem uciążliwej ziemskiej wędrówki i śmiercią naszego ciała, dusza również kończy swą powinność? Czy może dusza, w końcu prawdziwie wolna, odrywa się od grzesznego ciała i dopiero wtedy rozpoczyna swą najważniejszą misję - tę niebańską ...

Bobby Dolar - jedyny w swoim rodzaju urodziwy i charakterny adwokat - anioł. Oddelegowany na Ziemię, pod maską zwyczajnego człowieka, jest odpowiedzialny za miliony dusz, które czekają w niepokoju na rozstrzygnięcie swojego losu. Jego boskie zadanie to należyte i godne reprezentowanie wszystkich nowych dusz przed ostatecznym sądem, ale tylko w taki sposób, by jak największa ich ilość trafiło wprost do bram Nieba. Po drugiej stronie barykady, jako największy Przeciwnik anioła- adwokata, stoi reprezentant upiornego Piekła, który z odpowiednią troską, doszukuje się wszelkich grzechów i grzeszków nowo przybyłej duszy, by móc w pełnej krasie uchylić je przed obliczem Sędziego Archanioła i zabrać w końcu upragnioną duszę w bezdenne czeluści Piekieł.

Bobby ma niełatwe zadanie, dlatego pod postacią zwyczajnego ziemskiego osobnika, przebywa wśród ludzi, by móc poznać ich zwyczaje i nierzadko grzeszny styl życia. Główny bohater, z niezwykłą precyzją, wczuwa się w prawdziwe oblicze mężczyzny, korzystając w pełni z uroków ziemskiej egzystencji. Papierosy, sowicie lejący się zewsząd alkohol czy przede wszystkim ostry i często niecenzuralny język, to z pewnością nie cechy, którymi powinien charakteryzować się prawdziwy anioł. Ale Bobby, żyjąc z dala od wścibskich spojrzeń swoich zwierzchników, zdaje się nie przejmować małymi grzeszkami, które nagminnie przecież popełnia.

Wszystko zmienia się w dniu, gdy podczas rutynowej obrony nowej duszy w procesie sądowym, Dolar dostrzega, że ta niespostrzeżenie nagle znikła, co zdaje się nie być winą ani Przeciwnika, ani samego Sędziego, którzy sami bowiem są zmrożeni nagłym incydentem. Nigdy wcześniej w historii Nieba nie miało przecież miejsca tak rażące uchybienie. Gdzie podziała się dusza, której los nie został jeszcze rozstrzygnięty? Kto jest odpowiedzialny za jej nagłe zniknięcie? Czy dociekliwy Bobby, który znalazł się w samym centrum dziwnych wydarzeń, zostając tym samym wciągnięty w intrygę, odkryje w końcu prawdę?

"Brudne ulice Nieba" to z pewnością oryginalne oraz niezwykle świeże spojrzenie autora w stronę niebiańskiej rzeczywistości. Obraz Nieba przedstawiony jakby w krzywym zwierciadle, poraża momentami czytelnika swoją osobliwością. Anioł, który zwykł w naszym mniemaniu, reprezentować prawdziwie nieskazitelny charakter, w tym wydaniu jest zgoła odmienny. Przyznam, że początkowo dość trudno było mi się wbić tą specyficzną atmosferę książki. Bo przecież nieprzypadkowo Bobby Dolar stanął na świetlistej drodze świętości, by już w wydaniu ziemskim, nagle zapomnieć o swoich wcześniejszych zasługach, ulegając nieprzerwanie pokusom doczesnym. Warto dodać, że główny bohater nierzadko przemierzał ulice miasta ze śmiertelną bronią w ręku. Niby w celu obrony przed Przeciwnikami Piekła, którzy niestrudzenie czyhają na jego życie, ale dla mnie, mimo wszystko, ten niestandardowy obraz jednak momentami był zbyt krwawy i grzeszny, jakże daleki od sztywnych zasad ustalonych przez Niebo.

Pierwsze rozdziały książki, początkowo mogą nieco nużyć, ale gdy w końcu niebanalna intryga, w postaci zaginionych dusz, w pełni się rozwinie, odsłaniając tym samym swe mroczne oblicze, szybka i dynamiczna akcja jest już gwarantem. Obrazy bowiem przewijają się wtedy niczym w kalejdoskopie, przez co czytelnik ma zapewnioną stałą dawkę adrenaliny.
Nietuzinkowe postacie, ironiczny i sugestywny język, wplecione w zdania liczne żarty, a nawet wątek zakazanej miłości (tak, w Niebie:)), z pewnością stanowią największe zalety tej książki. Polecam tytuł wszystkim tym czytelnikom, którzy lubią niestandardowe połączenia w lekturze i są otwarci na specyficzne historie, gdzie przedstawiciel niebiańskiej strony, kryje się tuż za rogiem z potężną bronią w dłoni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Brudne Ulice Nieba - Tad Williams, czyli walka Dobra ze Złem. Tylko kto tak na prawdę jest zły?

Ocena:
Autor:
Data:
Odwieczne pytania: Czy istniejemy po śmierci? Czy istnieje Niebo, Czyściec, Piekło? Czy siły Dobra i Zła walczą o każdą duszę? Według Tada Williamsa - tak! Umierasz. Życie przelatuje Ci przed oczyma - żałujesz czegoś? Byłeś dobry, a może zły? Masz czyste sumienie, a może grzeszyłeś na każdym kroku? O tym decyduje sąd, w którym sędzia, adwokat i prokurator to siły Dobra i Zła - anioły i demony. Jeśli masz szczęście wysłannik Nieba wybroni Cię. Wszystko jest lepsze od Piekła, choćby Czyściec ... Ten porządek zostaje zakłócony. Dusze ludzkie znikają nie trafiając do żadnej ze stron. Rozpoczyna się śledztwo, obie strony szukają winnych, a w samym środku tego zamieszania znajduje się Anioł Doloriel - były członek elitarnym zastępów Nieba - obecnie adwokat dusz zwany Bobby'm Dolar'em. Jakby tego było mało ktoś nasyła na niego nieumarłą bestię, a najlepszy kumpel zwala na niego świeżaka, którego przydzielono mu na przeszkolenie. Siły ciemności uważają, iż im coś ukradł, a Jego Archanioł udziela mu dość interesujących instrukcji. Doloriel, aby rozwiązać tę zagadkę i uratować swoją duszę, będzie szukał pomocy u najróżniejszych przyjaciół tych dobry i tych złych, jak Caz - kobieta demon, która wie więcej niż mówi. Gdzie znikają duszy i dlaczego? Czy zarówno siły Nieba i Piekła są w to zamieszane?
Brudne ulice nieba to po prostu rewelacyjna fantastyka, z mnóstwem ciętego dowcipu i naprawdę fajną fabułą. Świat stworzony w tej opowieści wydaje się wręcz realny, jeśli wierzymy w istnienie sił Dobra i Zła, a fakt, iż jesteśmy osądzani i złe osoby, którym wiodło się wręcz rewelacyjnie za życia, skazywane są na potępienie jest swego rodzaju pocieszeniem, choć okrutnym i małostkowym. Bo tak naprawdę czy rodzimy się źli, a może to świat, nasze otoczenie, wybory życiowe - takimi Nas czynią? Czy wtedy nie zasługujemy także na drugą szansę? Na takie pytania odnalazłam odpowiedzi w tej pozycji, choć jest ona typowo rozrywkową powieścią.
Brudne ulice nieba napisane są fajnym językiem, a świat przedstawiony zachwyca masa szczegółów. Odnajdziemy w niej opis światów, tego co dzieje się z naszą duszą po śmierci, poznamy hierarchie i struktury Nieba i jego Przeciwnika, poznamy motywy sprawców całego zamieszania i odkryjemy jaka była rola Bobbiego w tej zagadce. Dolar - choć jest Aniołem, to nie świętoszek, a pełnoprawny grzesznik i rozrabiaka, ale uczciwy i oddany sprawie. To także postać grająca swego rodzaju żołnierza zastępów Nieba, który posiada ciekawe poczucie humoru, podejście do kobiet i umiejętność pakowania się w kłopoty. Odrobinę przeszkadzała mi jego nieporadność w pewnych momentach, po prostu chciałbym, aby było w nim więcej intelektualisty, a mniej żołnierza, który sporo zyskuje przez przypadek - choć dzięki temu ta powieść bywa tak zabawna i wartka niczym dobra amerykańska sensacja.
Na uwagę zasługuje także Caz - jest kobietą demonem, wysłannikiem sił Przeciwnika Niebios - jednak ja nie osądzałbym jej tak surowo, polubiłam ją bardzo i jestem ciekawa czym mnie zaskoczy w kolejnej części serii.

"Życie jest wieczne, miłość nieśmiertelna,
Śmierć to tylko horyzont,
A horyzont to nic innego
Jak granica, za którą wzrok Nasz nie sięga. R.W. Raymond" s.354

Podsumowując Brudne ulice nieba to powieść dla fanów fantastyki z aniołami i demonami w tle oraz ironicznym poczuciem humoru, sporą dawką akcji i wątkiem miłosnym w typowo męskim stylu. Polecę ją fanom takich książek. Ja osobiście jestem zachwycona i myślę już o drugiej części serii.

http://mkczytuje.blogspot.com/2014/07/brudne-ulice-nieba-tad-williams-czyli.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena