Koszyk 0
Opis:
Po raz pierwszy w Polsce! Jedna z najbardziej prowokacyjnych i fascynujących powieści Henry’ego Jamesa. Basil Ransom, młody, konserwatywny prawnik z Missisipi, przyjeżdża w odwiedziny do swojej dalekiej kuzynki Olive, zamieszkałej w Bostonie zamożnej emancypantki. Idzie z nią na spotkanie sufrażystek, gdzie oboje poznają Verenę Tarrant, młodą działaczkę wątpliwego pochodzenia. Mimo dezaprobaty dla jej poglądów, Basil jest oczarowany dziewczyną, próbuje „nawrócić” ... ją na własny punkt widzenia i podbić jej serce, lecz Olive ma wobec niej własne plany. Rozpoczyna się zaciekła, bezkompromisowa walka o duszę i umysł dziewczyny… „Bostończycy” to portret świata rozdartego pomiędzy sferą dawnych wartości i duchem czasu oraz bezlitosna satyra społeczna na postęp, który bywa zaskakująco wsteczny. Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską. „Bostończyków” zekranizował w 1984 roku James Ivory. W rolach głównych wystąpili między innymi Vanessa Redgrave i Christopher Reeve. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Henry James
  • 2014
  • 560
  • 205
  • 130
  • 978-83-7839-760-1
  • 9788378397601
  • ZBG37

Recenzje czytelników

Idealna ksiązka

Ocena:
Autor:
Data:
Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Nowym Jorku zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.
Henry James urodził się jako drugie z pięciorga dzieci (William, ur. 1842, Garth Wilkinson, ur. 1845, Robertson, ur. 1846, i Alice, ur. 1848) Henry'ego Jamesa seniora i Mary Robertson Walsh. Dzięki fortunie dziadka rodzina nie znała problemów finansowych. Brat Henry'ego Jamesa, William James, został profesorem Uniwersytetu Harvarda i jednym z prekursorów pragmatyzmu ... Istniała między nimi pewna rywalizacja, mimo że więzi, które ich łączyły, były bardzo silne.
Po 5-letnim pobycie w Europie rodzina przeniosła się do Nowej Anglii, gdzie pozostała do końca wojny domowej. We wrześniu 1862 Henry zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu Harvarda, który później porzucił, poświęcając się twórczości literackiej. Pierwszą swą nowelę opublikował w 1864 anonimowo. The Story of the Year, jego pierwsze podpisane opowiadanie, ukazało się w marcu 1865 w "Atlantic Monthly".
Od lutego 1869 do wiosny 1870 James podróżował po Europie, udając się najpierw do Anglii, później do Francji, Szwajcarii i Włoch. Po powrocie do Cambridge opublikował Watch And Ward (1871).
W 1915, zawiedziony postawą USA wobec Wielkiej Wojny, przyjął obywatelstwo brytyjskie. Umarł kilka tygodni później, 28 lutego 1916 roku, po dwóch atakach serca.

Nie ocenia się książki po okładce, ale w tym przypadku jest trudno na nią nie zwrócić uwagi. Spacer mężczyzny i kobiety, jak się domyślamy na podstawie tytułu ma miejsce w Bostonie. Sama historia jest przewrotna i niespieszna. To wychodzi książce na plus. Przecież opowieść dotyczy delikatnej i płochliwej miłości. I tutaj jest problem. Ta miłość nie miała prawa się narodzić. Basil Ransom przyjeżdża do dalekiej kuzynki Olive mieszkającej w Bostonie u bogatej emancypantki. Olivia zabiera kuzyna na spotkanie kobiet, na którym poznają Basil Ransom, kobietę pełną wiary we własne, słuszne działania. Basil próbuje zmienić jej punkt widzenia i pokazać to, co w jego przekonaniu jest słuszne. Zaczyna się walka o kobietę, jej przekonania i ciało.

Henry James pokazał zazębiające się przekonania, odmienne światy, zniechęconych sobą ludzi i powstanie czegoś nowego w Ameryce. Kobieta, która zabiera publicznie głos, łamiąc święte i wielopokoleniowe zasady nie może być niezauważona. Na ile są zdolni poświęcić siebie? Co jest ważniejsze? Miłość, pożądanie, a może wszystko doprowadzi do ścieżki tragedii? Autor pokazuje rewolucje obyczajowe, a za nimi zmiany myślenia. Na ile człowiek jest godny nagiąć własne przekonania? Konserwatysta kontra feministka. Lektura godna polecenia, przemycająca ponadczasowe prawdy o człowieku. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena