Koszyk 0
Opis:
Czy naprawdę istnieli Borgiowie, o których mówią legendy? G.J. Meyer, opierając się na wyczerpujących badaniach i materiałach źródłowych, do których niewielu przed nim dotarło, odkrywa fascynującą prawdę o ludziach zaklętych w powtarzanym od wieków micie. Poruszająca historia o jednym z najsławniejszych rodów w dziejach zostaje ujawniona w wyjątkowej, nowej pracy uznanego autora, G.J. Meyera. Odrzucając plotki, oszczerstwa i przekłamania, które od stuleci spowijały losy Borgiów ... Meyer odkrywa nieznany wcześniej obraz niesławnej rodziny i osławionej epoki, w której żyli jej członkowie. W ciągu burzliwego półwiecza – jako papieże, mężowie stanu, żołnierze, kochankowie i żądni przygód polityczni awanturnicy o ambicjach sięgających tego, co nieosiągalne – zajmują centralne miejsce na wspaniałej, lecz skąpanej we krwi scenie włoskiego renesansu. Są w samym środku walk o władzę, w których europejscy królowie i włoscy watażkowie ścierają się ze sobą na śmierć i życie. Równie pouczające jest światło, które autor rzuca na wybitnych ludzi, wśród których obracali się Borgiowie, i dynamiczną, ekscytującą epokę, której pomogli nadać kształt. Epokę, w której zachodnia cywilizacja z jednej strony zniżała się do zwierzęcej brutalności, a z drugiej osiągała wyżyny humanizmu i estetyki. Epoki, której wojny i polityczne turbulencje odbijają się echem do dziś. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • G.J. Meyer
  • 2013
  • 1
  • 520
  • 235
  • 155
  • 9788389981622
  • 9788389981622
  • ZB3LK

Recenzje czytelników

Borgiowie, jakich nie znacie

Ocena:
Autor:
Data:
Borgiowie to jeden z najbardziej znanych rodów renesansu. Do dziś autorzy i twórcy filmów bądź seriali telewizyjnych czerpią inspirację z ich historii, przedstawiają najsłynniejszych przedstawicieli rodziny w świetle dawnych czasów i nie da się ukryć, że spotyka się to z całkiem sporym odbiorem ze strony widzów bądź czytelników. Nawet sam Mario Puzo napisał swoją powieść „Rodzina Borgiów” inspirując się tym rodem i uznając go za pierwszą rodzinę mafijną ... Ale jaka jest prawda kryjąca się za tym hiszpańskim rodem?
Książka pana Meyera jest bardzo obfitą publikacją na temat rodziny Borgiów. Co ciekawe, nie rozpoczynamy zapoznawania się z ich historią od czasów Rodriga Borgii (którego to znakomicie w serialu odegrał Jeremy Irons), a od czasów jeszcze wcześniejszych. Oczywiście nie da się ukryć, że to on i jego dzieci są najbardziej znane z całego rodu, ale tak naprawdę nie można ograniczać się tylko do tych postaci. Faktycznie, stanowią główną część tej książki – ich życie, sposób bycia, poglądy, działania, poczynania, małżeństwa i afery – ale autor nie pominął również innych członków rodziny.
Co ciekawe, wprowadzone zostały tutaj również rozdziały o tle historycznym. Dostajemy więc informację nie tylko o tym, co się działo w danych latach z Borgiami, ale także ogólne spojrzenie na sytuację polityczną i gospodarczą. Książka jest rzeczywiście naszpikowana faktami historycznymi, bowiem autor dotarł do wielu materiałów źródłowych, być może nawet do tych, do których innym autorom piszącym o tym rodzie się nie udało. Pojawia się całe mnóstwo informacji – jedne są bardziej znane i powszechne, drugie nieco mniej, i to właśnie one tutaj przeważają. Pan Meyer ujawnia tajemnice, spiski i intrygi, które stały za osiągnięciem władzy i tak ogromnych wpływów. A może to czysty spryt i inteligencja?
Nie mogę napisać, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. Książki dokumentalne nie należą do tego typu literatury, który ma nam zapewnić rozrywkę. Język autora jest w porządku, ale każdy doskonale wie, czego można się spodziewać po dokumentach. Oczywiście jedne są łatwiejsze w odbiorze, drugie mniej, część wymaga od nas ogromnego skupienia, część niekoniecznie. „Borgiowie. Historia nieznana” to ten drugi typ, głównie ze względu na ogrom informacji, których na pierwszy raz nie idzie sobie przyswoić w żaden sposób. Jednak z pewnością jest to pozycja, która nada się dla osób zajmujących się rodziną Borgiów w pracach naukowych – świetny materiał, z którego można naprawdę wiele wynieść.
Sam tekst to nie wszystko. Całości dopełniają zdjęcia, a właściwie obrazy, bo o zdjęciach w tamtych czasach ciężko mówić, przedstawiające ród Borgiów (tych najważniejszych członków rodziny) oraz inne osoby, które były z nim niejako powiązane. Właściwie w tej publikacji pojawia się również sporo informacji o postaciach takich jak Giuliano Della Rovere czy Girolamo Savonarola, ale również co nieco o rodzinie Sforzów czy Medyceuszy. Świetnym rozdziałem jest ten znajdujący się już na samym końcu, o badaniu stereotypów. Bibliografia, na której opierał się autor jest spora, a poszukiwanie danych informacji umożliwia indeks.
Muszę szczerze przyznać, że jest to najobszerniejsza książka dokumentalna o rodzinie Borgiów, jaką miałam okazję do tej pory przeczytać. Autor musiał włożyć w to naprawdę sporo pracy, aby powstała tak dobra publikacja. Książka z pewnością warta uwagi i swojej ceny.

bookeaterreality.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena