Koszyk 0
Opis:
Niewiele było w historii nazwisk budzących tak wielką odrazę jak nazwisko Borgiów. Współcześni i potomni uczynili z nich potworów zdolnych do wszelkich oszustw i łotrostw. Najważniejsze role w dziejach odegrali: kardynał Rodrigo, późniejszy papież Aleksander VI; jego syn Cezar, ambitny i okrutny, pierwowzór słynnego Księcia Machiavellego; piękna Lukrecja Borgia, pani o stu twarzach. Roberto Gervaso, włoski pisarz i publicysta, znakomicie rysuje ich sylwetki i odtwarza epokę, w której żyli.
Mniej Więcej
  • Roberto Gervaso
  • 2012
  • 0
  • 304
  • 210
  • 148
  • 9788324594306
  • 9788324594306
  • ZAQ6D

Recenzje czytelników

Piękne obiektywne przedstawienie tego fascynującego rodu!

Ocena:
Autor:
Data:
Rodzina Borgiów budziła spore kontrowersje za czasów swojego panowania. Jednak nie tylko wtedy. Do tej pory wielu historyków sprzecza się, co do tej „pierwszej rodziny mafijnej”, jak nazwał ich pisarz Mario Puzo. Pojawiają się sprzeczności, tajemnice i niedopowiedzenia. Skąd tak naprawdę wzięli się Borgiowie, czym wzbudzali nienawiść, ale zarazem respekt i na czym polegał ich sekret? Jeśli chcecie się co nieco o nich dowiedzieć, to książka Roberto Gervaso będzie dla Was idealna ...
Ród Borgiów fascynował mnie odkąd tylko pamiętam. Sama do końca nie jestem w stanie określić dlaczego, ale zawsze było w nich coś, co przyciągało moją uwagę. Właśnie z tego powodu ta książka trafiła w moje ręce, bo jakże mogłabym przejść obojętnie obok pozycji, która dotyczy czegoś, na co mój mózg reaguje jednoznacznie?
Uprzedzam wszystkich, którzy myślą, że będzie to lektura lekka i prosta, bo nie będzie. Nie jest to powieść, raczej książka dokumentalna, a z pewnością historyczna. Takie książki zazwyczaj mają to do siebie, że nie należą do leciutkich książek, które czytamy w jeden wieczór. Jednak może Was zdziwię, ale jak na książkę historyczno-dokumentalną jest ona napisana naprawdę znakomitym językiem, który sprawia, że czytelnik zostaje wciągnięty w ten niesamowity świat intryg i spisków. Styl autora jest bardzo zrozumiały i przejrzysty, dzięki czemu całkowicie możemy zrozumieć losy bohaterów czy też powiązania między nimi.
Tematyka raczej jest oczywista. Poznajemy historię Rodriga Borgii oraz tego, w jaki sposób doszedł do władzy papieskiej. Równie dobrze poznajemy jego syna – Cezara, w nieco mniejszym stopniu pozostałych członków rodziny, którzy jednakże odegrali swoje role w historii tej rodziny. Oczywiście nie sposób się obejść bez postaci pobocznych, których jest naprawdę sporo – oto dowód na to, jak daleko sięgały wpływy Borgiów. Autor przedstawia wszelkie plany, podboje i zamiary Borgiów – zarówno te zrealizowane, jak i te nie do końca. Czy były to cele dobre czy złe, to już kwestia perspektywy. Wiadomo, że każdy kij ma dwa końce.
Książka jest naprawdę dobrze napisana i idealnie dopracowana. Roberto Gervaso ma na swoim koncie już wiele biografii sławnych ludzi czy rodzin, co jest bardzo zauważalne podczas czytania. Widać, że autor jest już obeznany z tego typu stylem i świetnie się w nim czuje, ponieważ potrafi szczerze zainteresować czytelnika. Przytacza on wiele dzieł, które poruszają problemy moralne Borgiów, ale także przedstawiają ich w różnych światłach: z jednej strony widzimy, że byli ludźmi, dla których rodzina była najważniejsza i za wszelką cenę pragnęli osiągnąć swoje cele. Ich cel i upór są naprawdę godne podziwu. Z drugiej strony widzimy, że nic nie było w stanie ich powstrzymać, a grzechy, które towarzyszyły im w przeciągu całego życia nie wpłynęły dobrze na ich wizerunek.
Zdecydowanie mogę polecić do dzieło literackie każdemu, kto równie mocno jak ja jest zafascynowany tym rodem. Mogę polecić ją także historykom, którzy lubią poznawać jedną historię z wielu punktów widzenia, a tak przy okazji myślę, że będzie ona idealna dla osób, które akurat piszą pracę czy to licencjacką czy magisterską, czy też jakąkolwiek inną na ów temat. Książka ta zawiera sporo faktów historycznych, ale jest to ten rodzaj historii, który czyta się z wielkim zaangażowaniem i przyjemnością. Zachęcam każdego do sięgnięcia po nią, ponieważ uważam, że naprawdę warto poznać obiektywne przedstawienie tej owianej tajemnicą rodziny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena