Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść autorki światowego bestsellera Inicjały zbrodni Damon Blundy to kontrowersyjny publicysta i autor kąśliwych felietonów, które regularnie wydłużają listę jego antagonistów. Błyskotliwy, przystojny, bezkompromisowy.  Żonaty z kobietą, której — jak sama twierdzi — nigdy nie kochał. Nieopodal domu Bludy’ego mieszka Nicki Clements, czterdziestodwuletnia żona i matka ... Wraz z rodziną niedawno przeniosła się z Londynu do Spilling — typowego miasteczka, w którym sąsiedzi widzą wszystko, ale udają, że nie widzą nic. Jak każda pani domu, Nicki ma własne małe sekrety oraz… kłopot z bocznym lusterkiem swojego srebrnego audi. W poniedziałkowy poranek, 1 lipca 2013 roku, w jednym z wiktoriańskich domów w okolicy zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Przed śmiercią został unieruchomiony za pomocą taśmy oraz ogłuszony ciężkim przedmiotem. Do uśmiercenia swojej ofiary zabójca użył noża, choć w nieco niekonwencjonalny sposób: nieboszczyk nie został nim pchnięty, a… uduszony. Na ścianie jego gabinetu morderca pozostawił zagadkowy napis, a w skrzynce mailowej, do której znał hasło, tajemnicze selfie z ogłuszoną ofiarą.  Aha, i jeszcze coś! Zamordowany to Damon Blundy. Wiadomo już, że śledztwo nie będzie należało do najłatwiejszych, a jedynym tropem okazuje się… srebrne audi, krążące wokół miejsca zbrodni. Wyjawić Ci pewien sekret? Dobrze się zastanów, nim odpowiesz… Błąd w zeznaniach to świeży, absorbujący thriller psychologiczny, w którym autorka łączy nowoczesne spojrzenie na mroczną stronę ludzkiej psychiki z najlepszymi tradycjami anglosaskiego kryminału, zdobywając przy tym ogromną popularność i uznanie recenzentów. „Niewielu pisarzy jest w stanie dorównać talentowi Sophie Hannah, jej genialnym pomysłom i zaskakującym zwrotom akcji”.DAILY EXPRESS. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sophie Hannah
  • 2015
  • 1
  • 462
  • 207
  • 145
  • 9788308-05534-2
  • 9788308055342
  • ZCJVR

Recenzje czytelników

Dlaczego Damon ginie? Kim jest morderca?

Ocena:
Autor:
Data:
„Wyjawić ci pewien sekret?
Dobrze się zastanów, nim odpowiesz…”

Ludzie nieprzeciętni, którzy nie obawiają się głośnego wyrażania własnych opinii publicznie, często narażają się na negatywną krytykę ze strony innych. Mogłoby się wydawać, że to przecież nic groźnego, bo przecież zyskanie kilku dodatkowych wrogów niekoniecznie musi kogoś obchodzić. Bywa jednak niestety i tak, że czasami jedno powiedziane za dużo słowo może stać się nawet zagrożeniem życia. Wszystko zależy bowiem od tego ... komu się narażamy i jak bardzo dla kogoś staje się to niewygodne. Czy zatem warto? Sophie Hannah, autorka światowego bestsellera „Inicjały zbrodni”, wprowadza czytelnika w świat człowieka, słynnego felietonisty, który swoimi publikacjami wzbudzał wielkie kontrowersje. Wzbudzał, bo jego odważny tryb życia musiał zakończyć się przedwcześnie. Teraz, jako nieco bierny bohater powieści „Błąd w zeznaniach” staje się zagadką, której rozstrzygnięcie wcale nie będzie takie łatwe.

W jednej z zamożnych posesji zostają znalezione zwłoki słynnego felietonisty, Damona Blundy. Ofiara ma przyklejony do twarzy nóż, jednakże przyczyną zgonu okazuje się nie rana kłuta, a uduszenie. Uwagę policji szybko zwraca istotny i wyróżniający się element. Na ścianie gabinetu, w którym znaleziono ciało, widnieje napis „Jest nie mniej martwy”. Pełna zagadek i symboliki śmierć staje się początkiem śledztwa, jednak obranie właściwego tropu graniczy z cudem. Liczba wrogów, którym zamordowany mężczyzna się naraził, nie ma końca. A jak się okazuje, utalentowany publicysta i idealny z pozoru mąż, prowadził całkiem bujne i grzeszne życie.

Obok posesji zmarłego już Deamona Blundy kilkakrotnie przejeżdża srebrne audi. Nicki Clements, jako poukładana matka, podążając do szkoły na ratunek dzieciom, za każdym razem dziwnie się zachowuje. Zdenerwowanie, strach przed policją, momentami popadanie w obłęd… Kobieta stara przekonać samą siebie, że od pewnego czasu nie zrobiła niczego złego. Czy aby na pewno?

Tymczasem w sieci pojawia się nietypowe ogłoszenie noszące tytuł „Szukam kobiety z tajemnicą”, w którym podano dokładny opis dokonanej zbrodni…

„Tu właśnie wkraczam ja, Twój powiernik, gotowy Cię wysłuchać. A czy Ty jesteś powiernicą tajemnicy, którą chcę komuś wyjawić?”

Śmierć kontrowersyjnego felietonisty stawia na nogi nie tylko policję, ale całe miasteczko. Zamordowany mężczyzna staje się wyzwaniem, któremu niełatwo będzie sprostać. Śledczy zdają sobie sprawę z tego, jak wielu ludzi mogło mieć motyw, by dokonać czegoś tak okrutnego, jednakże zdeterminowany funkcjonariusz Simon nie zamierza się poddać. Przesłuchując żonę Damona słyszy wiele sprzecznych informacji na temat nieżyjącego już mężczyzny. Z jednej strony idealny w każdym calu mąż, z drugiej – wzbudzający wiele podejrzeń o zdradę. Czy rozpacz Hannah Blundy to rzeczywiście ból po utracie ukochanej osoby? A może dla kobiety nieco bardziej istotne jest poznanie kochanki męża? Czy jej podejrzenia są słuszne? Kto zamordował Damona? Czy na to zasłużył?

Wraz z pierwszą stroną powieści czytelnik wkracza w dwa światy, które w pewnym momencie ściśle się łączą. Pierwszym z nich jest komisariat i napięta sytuacja wśród policjantów, którym los podarował skomplikowaną zagadkę. Ginie człowiek i to w niebanalny sposób, szykując tym samym niemałą sensację, o której mówią wszyscy. Tutaj pojawia się narrator trzecioosobowy, który relacjonuje poczynania Simona i jego współpracowników.
Drugim narratorem jest Nicki i to właśnie ona wprowadza czytelnika w swój świat, w zakamarki swojej psychiki, tłoczących się myśli i skrywanych kłamstw. Otwiera przed nim nie tylko potajemnie pisane maile, ale także trzymane w strachu serce. Dlaczego kobieta żyje w lęku? Czemu tak często kłamie? Czym są odliczane dni, w których nie popełniła niczego złego, a tym samym, co takiego zrobiła w te dni, które uważa za grzeszne?

Sophie Hannah, nazywana przez wielu następczynią Agaty Christie, postawiła poprzeczkę bardzo wysoko, kiedy przekazała światu literatury genialny kryminał – „Inicjały zbrodni”. Teraz, wydając kolejną książkę, nie zawiodła. „Błąd w zeznaniach” to psychologiczny thriller zapewniający czytelnikowi chaos myśli oraz ciężką pracę umysłu. Tutaj nic nie jest takie oczywiste, a wiele genialnych z pozoru wniosków gaśnie tak szybko, jak tylko się pojawia. Autorka wodzi za nos i naprowadza na mylne tropy. Przewagę nad czytelnikiem zyskuje dzięki wielu podsuwanym poszlakom, bo dzięki nim niczego nie można być pewnym. Apetyt na odkrycie zagadki podsyca fakt o pozostawionych przez mordercę nietypowych znakach: przyklejonym do ust ostrzu czy też dziwnym, jakby niedokończonym napisie widniejącym na ścianie. Po co to wszystko? Czy ktoś chce w ten sposób coś przekazać?

Brnąc w głąb treści, zamiast otrzymywać odpowiedzi, czytelnik zyskuje coraz to nowe pytania. To, co początkowo było takie oczywiste, bardzo szybko okazuje się takim nie być. A właśnie o to chodzi w dobrym kryminale, by napięcie i ciekawość rosły, a nie malały. Pojawiają się nietypowi i wzbudzający podejrzenia bohaterowie, którzy łatwo zapadają w pamięć. Akcja nie zwalnia, ale jej tempo przyspiesza. Śledztwo w powieści, to nie tylko bierne rozpatrywanie podejrzeń i rutynowe, nudne przesłuchania. Tutaj przez cały czas coś się dzieje. Klimat panujący w książce uświadomił mi po raz kolejny, że nie tylko szwedzkie kryminały potrafią być dobre. Dokładnie skomponowana fabuła, w której nie widać uchybień i braków, składa się w jedną całość i ostatecznie znajduje ciekawe rozwiązanie, które powinniście poznać, jeżeli tylko jesteście fanami takiego gatunku literackiego.

Umiejętne i dogłębne przedstawienie psychiki bohaterów, ich nietypowego myślenia i nieraz dziwnego zachowania oraz bardzo ciekawy pomysł na przebieg wydarzeń, czynią z tej książki godną polecenia powieść. Czy będziecie w stanie samodzielnie dopatrzyć się błędu w zeznaniach? Czy domyślicie się, któż taki jest mordercą? Jeżeli thriller psychologiczny to Wasz gatunek, macie kolejną pozycję do zapisania na Waszej liście „chcę przeczytać”. Odkryjcie tajemnice skrywane przez bohaterów, tylko pamiętajcie, że poznanie cudzych sekretów często niesie ze sobą niebezpieczne konsekwencje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Mroczne sekrety, internetowe związki i prawdziwe emocje...

Ocena:
Autor:
Data:
Mnóstwo tropów, mocny początek - który od razu zapoznaje nas we wręcz drobiazgowy sposób z zagadkową zbrodnią i niepozorna bohaterka: niepracująca, zajmująca się domem, dwojgiem dzieci... Cóż może mieć wspólnego z ofiarą - błyskotliwym, a jednocześnie bardzo krytycznie oceniającym wiele osób felietonistą Damonem Bludym? Wydaje się to absurdalne, ale kolejne strony przynoszą coraz bardziej zaskakujące informacje. Damon miał bardzo wielu wrogów - i to ustosunkowanych, zajmujących znaczne pozycje ... od dłuższego czasu toczących spory z nonkonformistycznym dziennikarzem.
Główna bohaterka, z której punktu widzenia poznajemy część wydarzeń we fragmentach pierwszoosobowej narracji to osoba mająca za sobą trudne doświadczenia z czasów dorastania, skonfliktowana z rodziną, zachowująca się impulsywnie, a czasem irracjonalnie - czy jest też zdolna do pozbawienia kogoś życia? Jej rodzina tak właśnie podejrzewa i ochoczo dzieli się swymi domniemaniami z policją.
Kolejne rozdziały to małe kroki w śledztwie na drodze do ustalenia prawdy, to możliwość poznania bliżej Nicki Clements, dostrzeżenia, że jej irytujące czasem zachowanie jest sposobem radzenia sobie z rzeczywistością. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie między tymi rozdziałami felietonów autorstwa zamordowanego Bludy’ego. Są one swego rodzaju kontrapunktem do poczynań policji, pokazują, jaką osobą był ich twórca, jakie miał poglądy, a przy okazji są to rzeczywiście interesujące teksty: wnikliwe, ostre, ale i wywołujące uśmiech. Nic dziwnego, że przyciągały takie grono czytelników - czy zatem ktoś skrytykowany w jednym z tekstów zapałał żądzą zemsty i wymierzył - w swoim mniemaniu - sprawiedliwość? Pomysłowo skonstruowana i drobiazgowo opracowana historia do końca trzyma w napięciu, a wyniki dochodzenia zaskoczą chyba każdego czytelnika - jeśli macie ochotę przeczytać coś emocjonującego i niebanalnego, to ta książka na pewno nie zawiedzie!

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena