Koszyk 0
Opis:
Piękna powieść opowiadająca o zamierzchłych czasach kolonializmu. Jej trwałą wartością pozostaje obraz dalekiego, egzotycznego kraju o starej kulturze i tradycji, obcego i niezrozumiałego dla garstki białych pracowników małej placówki w dżungli, zmuszonych do życia w zabójczym klimacie, w całkowitej izolacji, pozbawionych widoków na przyszłość. Główny bohater ulega wprawdzie urokowi Birmy, jest z nią emocjonalnie związany, utrzymuje kontakty z tubylcami ... lecz nade wszystko pragnie miłości i zrozumienia, a pozostaje samotny. Odtrącenie przez ukochaną kobietę i środowisko prowadzi do tragicznego finału. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • George Orwell
 • 2014
 • 1
 • 336
 • 205
 • 125
 • 978-83-7758-602-0
 • 9788377586020
 • ZBDF2

Recenzje czytelników

Ironiczna i smutna historia kolonializmu w pigułce

Ocena:
Autor:
Data:
„Żadnemu Europejczykowi bynajmniej nie zależy na dowodach. (…). Parę anonimów dokona cudu. To jedynie kwestia wytrwałości; oskarżaj, oskarżaj, wciąż oskarżaj” (s. 15).

„Birmańskie dni” to przejmująca książka. Początkowo może wydawać się anachroniczna, ponieważ dotyczy spraw, które są już nieaktualne. Jednak szybko okazuje się, że jest napisana bardzo sprawnie i szybko wciąga.

Jej pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem Muzy. Chociaż jest to druga książka autora ... widać po niej doskonałe opanowanie materiału.

Główny bohater, Flory, handlarz drewnem, mieszka w Birmie i jest Brytyjczykiem. Należy dodać, że akcja dzieje się w latach dwudziestych XX w., a Birma była wówczas angielską kolonią. Sam bohater ma nieciekawą przeszłość, ale jest wciąż pełen ideałów, o których nie może rozmawiać z kilkoma Anglikami małej osadzie, w której mieszka.

Miniaturowa społeczność brytyjska została odmalowana z bardzo dużą intensywnością negatywnych uczuć, jakie bohater (a właściwie Orwell, który również służył w Birmie) żywi wobec ich poglądów na temat „tubylców”.

Całość nie jest tylko opisem drobnych kłótni kilku Brytyjczyków, ale składa się również z romansu oraz zarysowanej od samego początku intrygi jednego z Birmańczyków. Autor oddał w ten sposób sprawiedliwość – nikt nie jest tutaj idealny, ani Anglicy, ani „tubylcy”, z którymi sympatyzuje Flory. Fascynujące jest, że ostatecznie głównym wrogiem bohatera stał się Birmańczyk – ale o tym Flory się nawet nie dowiedział.

Jest to książka, którą warto polecić i przeczytać, mimo, że została napisana dawno temu i dotyczy świata, którego już nie ma.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena