Koszyk 0
Opis:
Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę – bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Wiej stąd, mały to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie ... Książka została przetłumaczona na dwanaście języków, a obecnie trwają prace nad jej ekranizacją. Uri Orlev (1931) – właśc. Jerzy Henryk Orłowski. Urodził się w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną przebywał najpierw w warszawskim getcie, a potem w hitlerowskim obozie Bergen-Belzen. W latach 70. wyjechał do Palestyny, obecnie mieszka w Jerozolimie. Jest autorem ponad 30 książek przetłumaczonych na 38 języków. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Uri Orlev
 • 2013
 • 1
 • 240
 • 195
 • 125
 • 978-83-7747-906-3
 • 9788377479063
 • ZBAQ1

Recenzje czytelników

Biegnij chłopcze, biegnij

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgnęłam po tę książkę gdy dowiedziałam się, że do kin wchodzi właśnie film pod tym samym tytułem. Gdy tylko obejrzałam zwiastun wiedziałam już, że moja wrażliwość po prostu nie pozwoli mi na to, by go obejrzeć. Już od szkoły średniej nie mogłam czytać ani oglądać niczego na temat II wojny światowej, Holokaustu, getta, obozów zagłady. Wszystko było dla mnie, i jest nadal, tak bardzo przejmujące, tak brutalne, że po prostu nie jestem w stanie przez to przejść ... Nie potrafię zmierzyć się z tymi emocjami.

Książka Uriego Orleva 'Biegnij chłopcze, biegnij' jest inna. Narracja jest prosta i rzeczowa. Nie sposób się od niej oderwać, ale też ze spokojem można dotrwać do końca. Wszystkie wydarzenia zostały opowiedziane wiarygodnie, w sposób bezpośredni i klarowny, jednak całkowicie pozbawiony emocji. Styl, jaki zaproponował czytelnikowi Orlev zasługuje, z mojej strony, na wielkie brawa. Książka absolutnie mnie porwała, ale nie pozostawiła w moim sercu tego emocjonalnego ciężaru, który niewątpliwie bardzo długo bym nosiła.

'Biegnij chłopcze, biegnij' to przejmująca opowieść o losach ośmioletniego chłopca, Srulika, który zgodnie z obietnicą daną ojcu, za wszelką cenę stara się przeżyć. Gdy udaje mu się wydostać z warszawskiego getta, jego życie zmienia w wielką, nieustającą ucieczkę. By się ratować, zmienia nazwisko na polskie i powoli zapomina o swojej żydowskiej tożsamości. Tuła się od wsi do wsi, by zarobić na chleb. Pasie krowy, owce, kozy i inne hodowane przez chłopów zwierzęta. Nie śpi w domu, lecz w oborach i chlewach. Gdy musi uciekać schronienie daje mu las, wtedy śpi na drzewach, poluje na ptaki i inne drobne zwierzęta. Czasem trafia do dobrych ludzi, czasem jednak wręcz przeciwnie. Musi radzić sobie sam.

Książkę bardzo polecam, zwłaszcza, że jest ona zapisem prawdziwych wydarzeń, opowiedzianych Orlevowi przez głównego bohatera, żyjącego do dziś Yorama Friedmana.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena