Koszyk 0
Opis:
Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płoną ... ce mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki? Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami. Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Marcin Kącki
 • 2015
 • 1
 • 288
 • 222
 • 142
 • *, 978838049-165-6
 • 9788380491656
 • ZCW8O

Recenzje czytelników

Mocna lektura.

Ocena:
Autor:
Data:
„Sznureczki białych liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat jest przez to odkryty i bezpieczny”
– inspiruje do czytania Olga Tokarczuk w swoim „Domu dziennym, domu nocnym”.
Ale co jeśli czytasz książkę i masz ochotę na powrót zakryć wszystko, co odkryłeś? Co jeśli po lekturze nie czujesz się bezpieczniejszy?

Skończyłam właśnie czytać jeden z grudniowych nabytków, mianowicie reportaż Marcina Kąckiego o Białymstoku ... Mieście o najsilniejszych korzeniach żydowskich, które neonaziści i faszyści zakopali pod farbą swastyk i mowy nienawiści. To miasto, które po Warszawie, ma najwyższą liczbę oskarżeń wzniesionych w sprawach ataków rasistowskich. Miasto, w którym lepiej, żebyś nie urodził się metodą in vitro, nie miał podejrzanego odcieniu skóry, nie był wiary innej niż katolickiej, nie waż się być osobą homoseksualną, nie możesz nawet nosić czerwonych spodni czy długich włosów.

To miasto skinów, którzy podczas najważniejszych uroczystości wykrzykują „Nie przepraszamy za Jedwabne, byli łatwopalni”czy „Biała Polska dla białych Polaków”, atakują nie tylko słownie, ale biją, podpalają, dźgają nożem.

To miasto, w którym ramowy program wychowania do życia w rodzinie w szkołach zakłada używanie pomocy dydaktycznych w postaci filmu „Homoseksualizm”, „dzięki któremu” uczniowie dowiadują się, że homoseksualizm jest chorobą i można to leczyć…

Miasto, gdzie w jednej ze szkół, podczas katechezy powstały rysunki typu : Parlament Europejski z napisem „Gaz”, wokół flaga unijna i może krzyży katolickich, postacie z napisami UE, gwiazdami Dawida, sierpami i młotami, które mordują katolików. Rysunków blisko czterdzieści. Sprawa trafia do prokuratory, zostaje umorzona. Kuratorium Oświaty nie robi nic, bo trzydziestoletni katecheta podlega proboszczowi…

A to przecież tutaj narodziło się pierwsze dziecko metodą in vitro i powstał język esperanto.

Kącki stworzył reportaż z najwyższej półki, stawia miastu bezlitosne diagnozy, zadaje niewygodne pytania, które sprawiają, że mówcy wstają i wychodzą. Czuje się wstyd, że to miejsce na mapie leży po polskiej stronie, bo brzmi jak z kosmosu.

Jednak śledząc dzisiejszą politykę, możemy bez wahania stwierdzić, że Polska powoli staje się jednym wielkim Białymstokiem…i to w tej lekturze przeraża najbardziej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena