Koszyk 0
Opis:
"Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie ... że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć. Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów. Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon. Mariusz Szczygieł, reporter ""Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"" Mariusz Wilk" Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jacek Hugo-Bader
 • 2011
 • 3
 • 400
 • 220
 • 135
 • *, 97883-7536-2664
 • 9788375362664
 • ZA314

Recenzje czytelników

Tam, gdzie nie docierają turyści

Ocena:
Autor:
Data:
Wspaniale napisany reportaż (a właściwie zbiór reportaży) z podróży po byłych republikach ZSRR. Czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem.

Podziwiam autora za wielką odwagę i determinację (bo potrzeba obu tych cech, by wybrać się samotnie w tak niebezpieczną i daleką podróż). Jestem też pełna uznania dla jego dziennikarskiego kunsztu, gdyż pisze żywiołowo, bardzo obrazowo, z literackim zacięciem, a jednocześnie w sposób prosty i komunikatywny ... Połączenie tych walorów wcale nie jest łatwe.

W książce na uznanie zasługuje przede wszystkim reporterska dociekliwość, rzadko spotykany we współczesnym dziennikarstwie zmysł obserwacji i jeszcze rzadsza umiejętność cierpliwego, spokojnego słuchania rozmówcy.

Autorowi wspaniale udało się pokazać warunki życia mieszkańców Rosji, Mołdawii i innych miejsc, do których nie docierają okazjonalni turyści szukający przede wszystkim wypoczynku i estetycznych wrażeń. W świecie, po którym podróżuje Jacek Hugo-Bader nie ma nic pięknego, czasem jedynie przyroda zachwyca swoimi możliwościami. Ludzie są brzydcy, schorowani, przedwcześnie postarzali, zmęczeni życiem i nadużywanym alkoholem. Nielicznym udaje się w tym świecie fizycznej i duchowej nędzy znaleźć światełko nadziei i namiastkę szczęścia.

Czytelnika może przerażać wszechobecny bandytyzm, korupcja, alkoholizm, który uważa się za cechę narodową. Taki jednak jest świat, a autorowi udało się pokazać go bardzo wiernie i przekonująco. Dlatego lektura "Białej gorączki" nie jest lekka i przyjemna. Warto jednak poświęcić jej trochę czasu, bo to przykład niezwykle rzetelnego i żywiołowego dziennikarstwa, które na pewno bardziej przemawia do odbiorcy niż telewizyjne newsy albo literacka fikcja.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

CZYTAM z zapartym tchem

Ocena:
Autor:
Data:
Hugo-Badera właściwie nie trzeba polecać. Kto czyta reportaże, ten wie jak pisze i jak bardzo wciąga w temat. Obok Powrotu na Broad Peak ta relacja z republik radzieckich pochłania czytelnika na całość. Odkrywa świat prawdziwy - trudny i czasem nie do zniesienia. Polecam jako baaardzo dobry (!!!) reportaż o ludziach i ich problemach dnia codziennego. Bader to mistrz reportażu!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena