Koszyk 0
Opis:
Czasem słowa nie są potrzebne, by wyrazić, co kryje się w sercu. Czy są takie rany, których miłość nie zdoła uleczyć? Archer, obarczony niewypowiedzianym cierpieniem, mieszka w swojej samotni blisko lasu. Jest przekonany, że tylko tyle mu zostało. Do sennego, pobliskiego miasteczka przybywa Bree. Dziewczyna liczy na to, że w końcu odnajdzie rozpaczliwieposzukiwany spokój. Gdy spotyka Archera, jej począ ... tkowa nieufność zamienia się w rosnącą fascynację outsiderem. Próbując przedrzeć się przez warstwy niedostępności i dzikości, jakimi Archer przez lata zasłaniał się przed innymi, Bree powoli rozbiera go z kolejnych tajemnic. Czy budzące się w ciszy uczucie uwolni ich od bolesnej przeszłości? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2016
  • 1
  • 384
  • 205
  • 136
  • *, 978837515-387-3
  • 9788375153873
  • ZD5OX

Recenzje czytelników

http://be-here-now-and-forever.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Czy możliwa jest ucieczka od traumatycznych wspomnień?
Bree usiłuje uwolnić się od demonów niedalekiej przeszłości, codziennie rano budzi się z nadzieją, że to "ten dzień", kiedy wszystko będzie dobrze. Jednak wizja powrotu do normalnego życia wydaje jej się coraz bardziej odległa. Czy opuszczenie rodzinnego miasta oraz wszystkiego, co znajome, przyniesie ukojenie?
Czy można się ukryć przed życiem?
Dla Archera życie skończyło się, gdy miał siedem lat ... Od tamtej pory postawił mur wokół siebie, ukrył przed światem i nauczył żyć w samotności. Niespodziewane pojawienie się Bree - nieznajomej, która odnalazła drzwi do jego samotni - wywraca jego świat. Czy dziewczynie uda się zburzyć solidne mury?

"Cierpienie i sposoby, żeby je złagodzić, są tak różne jak ludzie, którzy go doświadczają."

Bree już dawno pogodziła się ze śmiercią matki, jednak nie potrafi się uporać z traumatycznymi zdarzeniami z nocy, podczas której zginął jej ojciec. Każdego dnia w jej głowie przewija się wizja tego wspomnienia. Dziewczyna stoi na krawędzi całkowitego załamania, ciągle ma nadzieję, że to minie i będzie lepiej. Postanawia sama poszukać szczęścia, uciekając od uciążliwej przeszłości do spokojnego miasteczka nad jeziorem. Tam poznaje Archera - miejscowego, cichego dziwaka, który może pomóc jej zapomnieć.
Pojawienie się Bree w życiu Archera rozpoczyna rewolucję jego spokojnej rzeczywistości. Chłopak przyzwyczaił się, że nikt go nie widzi i nic do niego nie mówi, w końcu tego właśnie chciał - odciąć się od ludzi, jednak dla tej dziewczyny nie jest niewidzialny. Nieznajoma próbuje powalić ścianę, którą się odgrodził, ale po tylu latach życia w oddali Archer nie jest pewien, czy jest na to gotowy.
Bree i Archer - dwie skrzywdzone dusze, które odnalazły się w tym absurdalnym świecie. Dziewczyna i chłopak - swoje wzajemne ukojenie oraz ostatni ratunek. On i ona - a krok za nimi widma ich przeszłości. Gdzie poniesie ich los?

"Ona dźwigała poczucie winy spowodowane przekonaniem, że nie walczyła wtedy, kiedy należało. Ja zaś nosiłem bliznę, która przypominała mi, co się dzieje, kiedy człowiek walczy. Każde z nas w chwili grozy zareagowało inaczej, a jednak oboje na tym ucierpieliśmy. W takich sytuacjach nie ma właściwego i niewłaściwego zachowania, czerni i bieli. Jest za to tysiąc odcieni szarości."

"Bez słów", to z pozoru typowa powieść New Adult - przypadkowe poznanie się dwójki młodych ludzi, walczących z demonami przeszłości, którzy z biegiem fabuły zaczynają poznawać siebie nawzajem, wraz z bolesnymi szczegółami. Wbrew temu wszystkiemu, Pani Mia pisząc tę książkę poszła w nieco innym kierunku - ciekawszym, bardziej fascynującym, a przy tym niepowtarzalnym. W "Bez słów" poznajemy zagubionego i przestraszonego życiem dorosłego mężczyznę, w którym wciąż tkwi mały, siedmioletni chłopiec, który na własne oczy zobaczył koniec świata - swojego świata. Autorka stworzyła postać, dla której wyzwaniem jest opuszczenie własnej posesji, by pójść na zakupy - Archer to wyjątkowy bohater o niesamowitych, rzadko spotykanych w powieściach tego typu, cechach - nadawał całej powieści osobliwego charakteru, a przy okazji dobarwiał żeńską postać, która i bez tego stanowiła atrakcyjny element książki.

Do atutów należy również przyjemne pióro autorki, która pisała w sposób prosty, lekki, a jednocześnie plastyczny i piękny - "Patrzyłam, jak nasionka fruną w powietrzu, niesione delikatnym wiatrem i miałam nadzieję, że zaniosą moją prośbę do kogoś, kto ma moc zmieniania marzeń w rzeczywistość.". Sprawnie odwzorowała wizję, którą stworzyła i dzięki słowom obrazowo przekazała ją do głowy czytelnika. Trudno jednak powiedzieć o unikalności warsztatu Pani Mii, bo choć pisała wyjątkowo, tak mimo wszystko spod jej pióra nie wyszedł fenomen. "Bez słów" to jednak nienaganna i urokliwa powieść, którą można się upajać przez kilka czarujących godzin - czas ten z pewnością nie będzie zmarnowany.

"- [...] nie namówisz mnie, żebym przestała cię kochać. Dla mnie to nie kwestia wyboru. To po prostu rzeczywistość."

Pani Sheridan w swojej powieści nawiązuje również do Legendy o centaurze Chironie, która stanowi wstęp do całej lektury. Legenda ta przede wszystkim ukazuje "moc cierpienia - sposób, w jaki ból fizyczny lub emocjonalny może stać się źródłem siły moralnej oraz duchowej" i właśnie tym śladem podążała również autorka "Bez słów". Inspirując się wartościowym tekstem o Chironie stworzyła niebanalny - można by wręcz powiedzieć, że ambitny - romans.
W swojej lekturze nasuwa również kilka innych refleksji - czytelnik momentalnie zdaje sobie sprawę, że ludzie zbyt łatwo oceniają i odtrącają osoby w jakikolwiek sposób odstające od ogółu, przyczepiając im plakietkę "dziwaków", nie dostrzegając że są to wyjątkowe osoby, których wnętrza są nieraz bogatsze niż tych z pozoru "normalnych" ludzi. Powieść mówi również o tym, że zmiany nie są złe, a czasem zamieniają koniec w początek i są drogą do lepszego życia, ale także że możemy próbować ukryć się przed światem, ale on o nas nie zapomina, a my możemy zrobić tylko jedno - żyć. Jeśli tylko potrafi się czytać między wierszami, to z tej powieści można wynieść ogrom prawd życiowych, które trafiają i do serca, i do rozumu.

Dla miłośników New Adult ta powieść to prawdziwy skarb - znajdą tu to, za co najbardziej kocha się ten gatunek, a jednocześnie coś oryginalnego, pomysłowego i świeżego. Warto przeczytać dla niesamowitej treści fabularnej, ale również dla ukrytych w niej wartości ☺
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„[…] tak naprawdę to opowieść o samotności i o dziewczynie, która okazuje się symbolem szczęścia dla mężczyzny, który nigdy go nie zaznał.”

Miłość to wsparcie, zaufanie, upływający czas dający dowód na to, że żadna z przeszkód nie jest w stanie zniszczyć zbudowanej relacji. To szczere i przemyślane kocham cię, wypowiedziane w kierunku kogoś, bez kogo nasze serce nie byłoby w stanie dłużej bić. Miłość to jednak także podarowany drugiej osobie oddech ... to zgrany ruch ciał i dążenie tą samą ścieżką, gdzie podczas wspólnej wędrówki nawet cisza wypełniona jest dozgonnym wyznaniem. Bo powierzając w czyjeś ręce własne życie, nie potrzeba hucznej ody. Wystarczą czyny, bo można kochać bez słów. Tym wstępem, nawiązującym do fabuły niesamowitej powieści, którą miałam okazję ostatnio przeczytać, chciałam Was zaprosić do zapoznania się z jej recenzją. Przed Wami Mia Sheridan i jej przepełniona wrażeniami historia o miłości i ludziach, którzy brodząc w mroku ciemności odnajdują płomyk nadziei.

Młodziutka Bree Prescott samotnie przeprowadza się do nowego miasteczka, by uciec i schować się przed bolesnymi wspomnieniami przeszłości. Dręczona przytłaczającymi wizjami rozpoczyna nowy rozdział życia pośród wielu życzliwych, poznanych ludzi. Pewnego dnia na jej drodze staje tajemniczy mężczyzna, zaniedbany, dziwny, i cichy, ale mający w sobie coś, co przykuwa jej uwagę. Archer Hale, miejscowy odludek i samotnik, to człowiek, który na wskutek drastycznych przeżyć minionych lat stroni od kontaktów z innymi, zaszywając się w swoim własnym świecie. Kiedy jednak ścieżki tych dwojga krzyżują się, historia zaczyna zmieniać swój bieg, a pośród zgliszcz zrujnowanych wspomnień rodzi się uczucie, które może wybawić zarówno ją, jak i jego.

Dziewczyna wciąż wyraźnie pamięta rozegrane kiedyś sceny. Śmierć ojca, próba gwałtu i brak walki, którego nie potrafi sobie wybaczyć. Dręczona wyrzutami wspomnienia i opuszczona przez tych najbliższych odnajduje ukojenie w miasteczku Pelion, gdzie u boku ukochanej psiny urządza sobie swój własny, mały kąt. Jednak Bree z pewnością nie spodziewała się tego, że próg jej życia przekroczy człowiek jeszcze bardziej poraniony niż ona. Wyciągając pomocną dłoń w kierunku tajemniczego mężczyzny okazuje się, że Archer może podarować jej o wiele więcej, niż wyrazy wdzięczności.

Archer, w miasteczku znany jako głuchoniemy odludek, na własnym ciele przekonał się jak smakuje zapach czającej się śmierci. Nieszczęśliwa rodzina i wypadek, w wyniku którego utracił wszystkich bliskich przyozdobiły go w rany – te widoczne na skórze jak i umyśle. Odcinając się od społeczeństwa nie oczekuje współczucia i zrozumienia, ale kiedy odwiedza go napotkana przypadkiem Bree, jego życie zaczyna stawiać powolne kroki w stronę nadziei. Archer, postanawiając jej pomóc, sam wkracza na nieznany tor, który udekorowany szczerym uczuciem prowadzi ich oboje w kierunku lepszej przyszłości.

Ja: Letnie wieczory, kiedy przez chmury przebija złoty
promień światła, i świadomość, że jesteś mój.
Archer: Na zawsze.

„Bez słów” to wzruszająca powieść o ludziach okaleczonych przez złośliwy los, o dzieciach, w sercach których lęk wyrządził tak wiele szkód, że nie w sposób tak łatwo się ich pozbyć. To jednak głównie książka o cudownej mocy miłości, która potrafi cierpliwie brnąć do przodu, zmywając z okaleczonych dusz i ciał oznaki cierpienia. Główni bohaterowie, odkrywając i ucząc się siebie nawzajem, wyzbyci uprzedzeń docierają razem tam, gdzie nikt dotąd nie dotarł. A kiedy spada piętno przeszłości i kurtyna kryjąca ból odsłania się, wychodzi na jaw chowane piękno, bo tylko miłość ma taką moc, by odkrywać skarb drzemiący na dnie mroku.

Niech jednak nie zmyli Was banalny opis obrazujący miłość, która potrafi wyeliminować każdą z przeszkód. W życiu często bywa tak, że szczęście wymaga wielu poświęceń i prób, a autorka książki najwyraźniej dobrze o tym pamiętała, kreując tę historię. Mia Sheridan targa emocjami czytelnika i kiedy prowadzi na sam szczyt, funduje bolesny upadek. Oferuje radość, uśmiech, ale także ból bogaty w niejedną łzę. „Bez słów”, pomimo niemego tytułu to lektura przepełniona wymownym uczuciem. Przeżyjecie z nią prawdziwy szok wrażeń, bo paleta emocji spoczywająca pośród jej kart wsysa, angażuje i nie pozwala o sobie zapomnieć jeszcze na długo po odłożeniu książki na bok.

Tę powieść, która niewątpliwie wkroczyła do pierwszej dziesiątki moich ulubionych historii, polecę wszystkim kobietom kochającym romantyczne, ale niebanalne i nieociekające słodyczą fabuły. Oryginalni bohaterowie, poruszająca treść i bardzo dobry styl tworzą idealną kompozycję, z którą aż żal się rozstać. Jeżeli czytałyście kiedyś „Maybe Someday” czy „Kochając Pana Danielsa” i klimaty tych tytułów pozytywnie zapisały się w Waszej pamięci, „Bez słów” powinien do nich dołączyć. Nie pożałujecie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

29,20 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
30,04 33,38

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
3,34 zł

Cena zestawu:

59,24 zł
62,58 zł
Oszczędzasz3,34 zł
Dostępne Wysyłka 24h