Koszyk 0
Opis:
Rozpędzona śmieciarka taranuje na nowojorskiej ulicy samochód. W płonącym aucie giną pasażerowie, kobieta i mężczyzna. Na pozór wypadek jakich wiele, ale jego ofiarą, Polakiem, interesują się nie tylko przedstawiciele najwyższych kręgów rządowych i agencji wywiadowczych, lecz także mafii, przygotowującej się do przerzutu ogromnych ilości narkotyków.. ... Sprawa zatacza coraz szersze kręgi, a na jaw wychodzą coraz to nowe powiązania, sięgające w przeszłość, do czasów drugiej wojny światowej. Rozpoczyna się skomplikowana gra: przemytnik Dominik, były esesman Gerard, agent CIA Harry, polski pułkownik Szulc i związana z Mosadem Dolores – to tylko kilkoro z jej uczestników, których ścieżki splatają się i rozchodzą. Aleksander Makowski, autor bestsellera Tropiąc Bin Ladena, bohater fascynującej książki Zawód: szpieg, debiutuje jako powieściopisarz. Konstruuje trzymającą w napięciu fabułę, nasyconą licznymi detalami z pracy wywiadowczej. Autentyczność książki podnoszą też liczne odniesienia do najważniejszych wydarzeń z pierwszego okresu zimnej wojny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Aleksander Makowski
  • 2015
  • 1
  • 484
  • 210
  • 135
  • *, 9788375545548
  • 9788375545548
  • ZCIUR

Recenzje czytelników

Fantastyczna partia politycznych szachów!

Ocena:
Autor:
Data:
Kobieta i mężczyzna. Zaaranżowane spotkanie w nowojorskim hotelu. Sygnał o potencjalnym niebezpieczeństwie. Para dyskretnie się wycofuje, odjeżdżając spod hotelu samochodem. Bez pośpiechu, aby nie zwracać na siebie uwagi. Skrzyżowanie dalej oboje giną, staranowani przez potężną śmieciarkę. Kim byli? Kto stoi za ich śmiercią? Kto jeszcze może być zamieszany w tą historię?

Biorąc do ręki pierwszy tom trylogii szpiegowskiej Makowskiego, wydawało mi się, że sięgam po historię podobną np ... do Tożsamości Bourne'a, Ludluma, albo podobnych, pełnych akcji powieści Frederica Forsytha. Tutaj Autor wyprowadził mnie w pole po raz pierwszy... Bez przebaczenia jest bowiem historią o wielkich ludziach, wielkiej polityce, wielkich pieniądzach i jeszcze większych ambicjach.

Spodziewałem się także, że język i konstrukcja książki będzie równie twarda i grubo ciosana ,co doskonale wyszkolony agent specjalny. Makowski jednak zwiódł mnie po raz drugi. Książka jest napisana bardzo barwnym językiem, wręcz wysmakowanym. I jest to język adekwatny do historii, gdyż rozmowy i negocjacje przytoczone w książce są nieprawdopodobnie subtelne.

Po raz trzeci dostałem nauczkę, gdy spodziewając się skończonej historii, Autor zostawił mnie w samym środku wydarzeń, nie dając tym samym wyboru - a przecież bo były szpiegu mogłem się tego spodziewać. Drugi i trzeci tom już czekają w kolejce i nie dam z pewnością im zbytnio ostygnąć.

Bez przebaczenia jest niewątpliwie książką bardzo interesującą. Być może, nie trafi do każdego czytelnika, ale dla tych, którzy lubią thrillery polityczne, będzie prawdziwie łakomym kąskiem. Zadziwia mnie jak ten twardy facet, potrafi delikatnie, jak po pajęczej nici prowadzić dialogi. Warto pamiętać, że tam gdzie najmożniejsi tego świata, gra toczy się naprawdę o wszystko i nawet najdrobniejszy podmuch błędu lub beztroski może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń w skali światowej. To właśnie garstka najpotężniejszych ludzi stoi za światowym porządkiem, planując prezydentury, przewroty i najważniejsze wydarzenia. Planuje na kilka lat w przód i cierpliwie czeka. Czeka na dobry moment. To, natomiast, co my widzimy w mediach (które nota bene, również są przez nich kontrolowane) to tylko marionetki tańczące w rytm, dyktowany przez stojące za nimi cienie.

W mojej ocenie to bardzo interesująca, wciągająca od pierwszych stron, a co najważniejsze szalenie rzetelna dawka prozy. Wydarzenia są wyśmienicie zaplanowane i opisane. Podobał mi się również mocny, polski akcent, który, co jest miłe, stawia nasz kraj na równi z mocarstwami - przynajmniej w niektórych kwestiach.

Trzeba pamiętać, że wydarzenia opisane w książce osadzone są w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc wtedy, gdy agencje wywiadowcze miały wybitnie dużo pracy. Odnoszę jednak wrażenie, że przedstawione przez Autora mechanizmy niewiele od tego czasu się zmieniły.

Jeśli do tej pory myślałeś(aś), że orientujesz się w światowej polityce, to zapewniam Cię, że nie masz o tym bladego pojęcia. I jeśli chociaż część rzeczywistości wygląda tak, jak przedstawia ją Makowski, to słowo demokracja, jest tylko jedną z wielu pozycji w słowniku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Poznaj mechanizmy rządzące światem...

Ocena:
Autor:
Data:
Książki sensacyjne rzadko trafiają w moje ręce, zazwyczaj omijam je z daleka, żyjąc w przekonaniu że historie w nich zawarte z pewnością mnie nie zainteresują. Tym razem jednak postanowiłam zaryzykować i zdecydowanie chwalę sobie ten krok. Historia, którą Aleksander Makowski przedstawił na kartach trylogii Szpiedzy jest niesamowicie wciągająca, a sytuacja polityczna na świecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Pierwszy tom trylogii pokazuje wydarzenia ... będące zaczątkiem przyszłego poszukiwania winnych i krwawej zemsty, którą obiecał Dominik. Pojawia się tu wiele postaci, liczna sieć powiązań, układów, które ich krępują, grania na dwa fronty. Żeby zrozumieć dalszy rozwój wypadków warto zwrócić baczną uwagę na ten intensywny początek, aby nie przegapić istotnych informacji. Zaskoczyło mnie to, że mimo bardzo dużej ilości danych, które musiałam przyswoić nie zgubiłam się, a wręcz pochłaniają przekazywaną wiedzę, niesamowicie ciekawa jak akcja potoczy się dalej i kto będzie ostatecznym zwycięzcą. Wraz z poznaniem większości bohaterów w kolejnych tomach akcja nabiera rozpędu, bohaterowie wykonują różnorakie misje, które wpływają na losy całego świata, a zemsta powoli się dokonuje.

Wśród bohaterów, których kreuje pisarz nie ma dobrych i złych, poznajemy punkt widzenia wielu osób, stojących po różnych stronach barykady, a ostatecznie okazuje się, że każdy z nich ma swoje racje. Sposób działania wywiadu, mafii i innych organizacji, różnego rodzaju znajomości, pozostałości po wojnie, zobowiązania, albo zwykła wygoda sprawiają, że nigdy do końca nie wiadomo, jak dany bohater się zachowa i do kogo pójdzie z uzyskanymi danymi.


Zakrojone na bardzo szeroką skalę akcje, które pozwalają wyeliminować przeciwników, zmusić ich do współpracy, wymusić zeznania, a wszystko to w taki sposób, żeby wina spadła na innych, czasem dla ich korzyści, a czasem wręcz przeciwnie.

Pomiędzy fikcyjnymi bohaterami pojawi się gro ludzi, których znamy z kart historii, nazwiska takie jak: Kennedy, Nixon, Churchill, politycy na najwyższych szczeblach, ale również znane rody, które kierują wszystkimi ruchami osób na podsuniętych im stołkach.
Wśród wielu bohaterów pojawia się Dominik, który jest osią wydarzeń, oraz osoby które są w bliskiej z nim współpracy, a którym zależy na odkryciu prawdy i zniszczeniu sprawców, z pobudek czysto osobistych. Zemsta najlepiej smakuje na zimno, nie jest więc natychmiastowa, przeciąga się na lata, w ciągu których dorasta kolejne pokolenie mścicieli, młodych mężczyzn pragnących pomścić swoich rodzicieli.

Przekrój bohaterów jest naprawdę imponujący: Polacy, Niemcy, Anglicy, Amerykanie, Brazylijczycy, Kubańczycy, Wietnamczycy... szpiedzy, byli oficerowie SS, agenci Jej Królewskiej Mości, FBI, CIA, Wietkong, Mosad, komuniści, rody rządzące zza kulis, przestępcy, gangi, przemytnicy...

Ta seria niesamowicie mnie wciągnęła, spowodowała, że zaczęłam się zastanawiać nad powiązaniami na świecie, sposobami komunikacji i załatwiania spraw również w obecnych czasach. Autor, który pracował w polskich służbach wywiadowczych, na pewno wie o czym pisze i choć może trochę koloryzuje sposoby pracy wywiadu (oby tak było) to na pewno wiele swojej wiedzy zdobytej wniósł do trylogii.

Oprócz historii oraz postaci bardzo istotny jest tutaj język, idealnie dopasowany do wydarzeń, lekki i przyjemny, to on wszystko spaja i pozwala szybko i bezproblemowo podążać za bohaterami.

Gdybym trafiała na tego typu historie częściej myślę, że sensacja stała by mi się bardzo bliskim gatunkiem. To trylogia z rodzaju tych, które otwierają oczy, przerażają, pokazując jak wygląda świat, do którego my, zwykli ludzie nie mamy dostępu, ale jednocześnie fascynują, pokazując to, czego nie widzimy. Z chęcią będę śledzić karierę pisarską autora i jestem pewna, że z zainteresowaniem sięgnę po kolejne tytuły, które zdecyduje się wydać. To świetny kawałek literatury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena