Koszyk 0
Opis:
Książka „Bez czci i bez wiary” przedstawia dalsze losy dorosłej już Melanii, której dramatyczne dzieciństwo opisuje powieść pt. „Klucz”. Czytelnik spotyka bohaterkę ponownie podczas jej podróży do Francji. Mela odrzuca właśnie awanse zamożnego arystokraty polskiego pochodzenia, by powrócić do kraju, w którym czeka na nią ukochany Marcin i córka z pierwszego małżeń ... stwa, Jola. Powieść krok po kroku ukazuje koleje niełatwego życia niekochanej przez córkę matki, która na przekór przeciwnościom losu odnajduje jednak szczęście w powtórnym związku, czerpie satysfakcję z pracy zawodowej i cieszy się pięknem odwiedzanych podczas licznych podróży miejsc.Dzień zapowiadał się ładnie. Niebo było bezchmurne. Powietrze krystalicznie czyste, rześkie. Zrobiłam kanapki. Jola przygotowała kawę. Ruszyłyśmy przez las do najbliższego miasteczka. Droga była piękna. Wysokie sosny i jodły delikatnie szumiały. Przez ich korony jasnymi pasmami przedzierały się promienie słońca, oświetlając kropelki rosy na kolorowych wrzoścach. Stąpałyśmy cicho po dywanie z mchu. Dookoła unosił się zapach olejków eterycznych wydzielanych przez igliwie. Otaczała nas cisza przerywana śpiewem ptaków i krzykiem mew.[…] Czułam niewidzialną granicę, którą córka oddziela się ode mnie. Za każdym razem, gdy się do niej zbliżałam, usztywniała się i kamieniała. Nie potrafiła, lub nie chciała, ukryć narastającej niechęci. Byłam pewna, że nasz wspólny pobyt w Szwecji zmieni te relacje, teraz miałam tylko coraz bardziej słabnącą nadzieję.ELŻBIETA DANUTA WARDĘSZKIEWICZ z wykształcenia jest lekarzem medycyny. Do jej najważniejszych pasji należą osobiste próby interpretacji dzieł na fortepian takich mistrzów jak Beethoven, Schumann, Schubert, Bach, Chopin, Liszt.Interesuje się twórczością literacką swojego męża, a także losem jego pieśni, inspirując jego recitale i wieczory autorskie. Uwielbia podróże.Debiutowała w 2014 roku powieścią „Klucz”.   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elżbieta Wardęszkiewicz
  • 2015
  • 1
  • 534
  • 210
  • 131
  • 978-83-7942-991-2
  • 9788379429912
  • ZD2XZ

Recenzje czytelników

Bez czci i bez wiary

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść jest bardzo bogata w treść, dialogi i język bez zarzutu a naprzemienne skupianie się na kolejnych aspektach sprawia wrażenie, jakbyśmy czytali trzy odrębne historie (i jest to jak najbardziej plus!). Żaden z wątków nie jest przesadzony, nadpisany czy zbyt rozbudowany a autorka bardzo umiejętnie żongluje tematyką. Widać też ogrom wiedzy i przygotowania jakie musiała poczynić, by zarówno wątek medyczny jak i podróżniczy, były wiarygodne ... Dlatego napotkamy tutaj liczne problemy w kraju i za jego granicami, głównie dlatego że Mela jest człowiekiem przyciągającym wręcz niecodzienne zdarzenia.

"Bez czci i bez wiary" to książka o prawdziwym życiu, jego trudach i niejednokrotnie o potrzebie umiejętnego spadania na "cztery łapy". O radzeniu sobie z traumą przeszłości, która choćby podświadomie wpływa na nas tu i teraz a trzeba przeć do przodu, choćby pod wiatr, by odnaleźć siebie i swój własny sposób na szczęście. Znajdziemy tu również świat medycyny, piękno otaczającego świata i rzeczywistość pełną problemów, śmierci bliskich, niespieszności sądów, łapówkarstwa, zazdrości czy nawet zawiści. Ale nie pominięto tych najważniejszych i pozytywnych jak miłość, przyjaźń i wsparcie. A co Ty odnajdziesz w tej książce dla siebie?

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/04/elzbieta-wardeszkiewicz-bez-czci-i-bez.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bez czci i bez wiary

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ukazuje dalsze losy Melanii, nad którą w dzieciństwie znęcał się ojciec, w późniejszym czasie psychicznie torturował poprzez zniewagę mąż. Teraz śledzimy kolejne walki toczone przez bohaterkę, tym razem głównie z jej córką, która również daje jej nieźle w kość, pilnie słuchając kłamstw ojca i powielając jego słowa. Wraz z Melą przeżywamy dalsze podboje świata, poznajemy nowych, zagranicznych ludzi, a także obserwujemy ciężkie próby znalezienia odpowiedniej i sprawiedliwej w ocenie pracy ... Co rusz pojawiają się nowe miejsca, gdzie nasza bohaterka podejmuje dorywcze roboty, można powiedzieć, że dzięki jej obyciu i inteligencji firmy się o nią zabijają, by móc wykorzystać do swoich celów, a później oszukać. Czytamy również o próbie jaką podejmuje w związku ze sprawą sądową odnośnie utraty zdrowia przez szpital i fabrykę, która ciągnie się latami. Najważniejszym jednak elementem jest tutaj rodzina, o którą stara się walczyć. Ciężko chora matka, pod skrzydłami despoty, córka, która nienawidzi matki, mąż, który również miewa ciężkie chwile. Czy nasza postać książkowa poradzi sobie ze wszystkimi problemami? Przekonajcie się!

Niestety muszę nadmienić, że książka mnie trochę męczyła. Miałam wrażenie, jakby wszystko było już naciągane, bo czy może człowieka spotykać na każdym kroku jakaś przykrość, same chmury bez promyka słońca? Jednak były momenty, kiedy z napięciem czytałam rozgrywające się wydarzenia, niekiedy nawet uroniłam kilka łez. Mimo narzekania uważam, że dwie części lektury zmieniły moje życie, bo nauczyły wytrwałości w walce o szczęście. I to jest w tym najważniejsze, aby odnaleźć siłę, by dalej toczyć bitwę z losem, który rzuca nam kłody pod nogi. Mela miała mnóstwo tych pokładów w sobie, jednak nie zawsze wystarczająco, niestety miewała chwile załamania. Wtedy cierpiałam razem z nią, bo nie mogłam znieść, jak człowiek może traktować tak drugą istotę, równie kochającą i równie zmęczoną. Nie mogłam również zrozumieć, jak bohaterka nie potrafiła sprzeciwić się córce w jej niesprawiedliwych osądach, oszczerstwach. To nadal jest dla mnie zagadką nierozwiązaną i zakończenie naprawdę w tym przypadku bardzo przypadło mi do gustu. No, może poza ostatnim zdaniem, które sprawiło, że nie wytrzymam do końca roku bez trzeciej części!

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena