Koszyk 0
Opis:
W serii Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia proponujemy kolejną piękną pozycję, której nie może zabraknąć w żadnym domu. To eleganckie wydanie ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski z niezapomnianymi ilustracjami Mirosława Tokarczyka. Znajdziemy tu legendy warszawskie, krakowskie i poznańskie, opowieści znad Wigier i baśnie śląskie. Opowieści o Warsie i Sawie, świętej Kindze i księciu Popielu. Historie o skarbach, zbójach i rycerzach, smokach, utopcach ... diabłach i innych baśniowych stworach. Doskonały prezent dla dzieci małych i dużych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2012
  • 280
  • 222
  • 170
  • 978-83-10-11484-6
  • 9788310114846
  • ZAKE0
  • 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Skarb domowej biblioteczki

Ocena:
Data:
Nie wyobrażam sobie domowej biblioteczki bez co najmniej jednego zbioru baśni, a wręcz uważam, że powinno być ich tam sporo. Nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez baśniowych opowieści. Klasyką, wręcz "żelazną", są utwory H. Ch. Andersena, braci Grimm, czy Ch. Perraulta. Obok światowego kanonu i baśni z egzotycznych zakątków naszego globu ( mam tu na myśli np. te opracowane przez Wandę Markowską i Annę Milewską) nie może zabraknąć naszych rodzimych legend, klechd i podań ...Zbiór wydany przez Naszą Księgarnię zawiera aż 51 utworów. Są tu baśnie, legendy i podania z różnych regionów Polski, od Podhala przez Śląsk, Mazowsze, Kurpie, aż po Pomorze; zarówno te najsłynniejsze i najbardziej popularne (np. Legenda o Warsie i Sawie, Złota Kaczka, Żywa woda, Królowa Bałtyku, O śpiących rycerzach w Tatrach), jak i mniej znane (np. Legenda o babiem lecie, Jak łomżyńskie wiedźmy wyniosły się z miasta, czy Łopata małego piekarczyka). Wśród autorów znajdziemy takie znamienite nazwiska jak m.in. G. Morcinek, A. Oppman, . K. W. Wójcicki, J. Kasprowicz, M. Kruger, W. Chotomska, F. Fenikowski, L. Siemieński, a nawet J. Korczak. I choć mi osobiście zabrakło "Kwiatu paproci" J.I. Kraszewskiego, to wybór tekstów dokonany przez Elzbietę Brzozę generalnie uznaję za trafny i różnorodny.

Baśnie opowiadają o fantastycznych zdarzeniach, występują tam fantastyczne postaci - diabły, zjawy, wróżki, zazwyczaj realizują pewien schemat, dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Nie obywa się też bez morału. Legendy otaczają fantastyką wydarzenia i postaci historyczne, wyjaśniają pewne zjawiska, tłumaczą pochodzenie nazw, stanowią wykładnię ludowej historii. Podania zaś wiążą się z danym regionem, miastem, czy miejscem. Wszystkie te gatunki wywodzą się z tradycji ustnego przekazu, stanowią o poczuciu wspólnoty ludu, o sile płynącej z "małych ojczyzn". Spisane przez badaczy folkloru i literatów, utrwalone w literaturze stały się dziedzictwem pokoleń. Warto je nadal ocalać od zapomnienia.

Baśnie i legendy rozwijają wyobraźnię i ciekawość świata, uczą wartości, pomagają przyswoić pewne treści, mogą być przyczynkiem do nauki historii, ale przede wszystkim dają przyjemność czytania.Niewielka objętość poszczególnych utworów oraz optymalna czcionka sprawiają, iż księga znakomicie sprawdzi się u najmłodszych odbiorców w rozwijaniu umiejętności samodzielnego czytania, nadaje się także oczywiście do głośnego czytania np przez rodziców dziecku przed snem. Dorośli również chętnie przypomną sobie znane baśnie i legendy, a może i w niektórych przypadkach poznają całkiem dla nich nowe.O szatę graficzną zadbał Mirosław Tokarczyk( na końcu publikacji znajduje się krótki biogram artysty grafika). Ilustracje są kolorowe, przyjazne, nieprzesadne. Twarda oprawa i kredowy papier przydają książce jakości.

"Baśnie i legendy polskie" zasługują na miano skarbu domowej biblioteczki, mogą być wspaniałym i uniwersalnym prezentem dla dziecka, ale i cała rodzina skorzysta z lektury.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sposób aby na chwilę stać się dzieckiem...

Ocena:
Autor:
Data:
Baśnie i legendy. Wielokrotnie, jako dziecko lubiłam sięgać po te tajemnicze i magiczne historie, w których pojawiały się czarownice, zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, a dobro i sprawiedliwość zwyciężały. To one jako jedne z pierwszych miały wpływ na kształtowanie mojej wyobraźni i dostarczały podstawowych informacji o naszej kulturze. Później jako 13-14latka przeżyłam fascynację baśniami z różnych części świata ... które to z kolei rozbudziły we mnie fascynację odległymi krajami i ich obyczajami. Teraz jestem już trochę starsza, jednak dalej lubię sobie odświeżać nasze rodzime opowieści i dlatego sięgnęłam właśnie po "Baśnie i legendy polskie".

Zbiór wydany przez Naszą Księgarnię opatrzony został wstępem p. Marty Ziółkowskiej- Sobeckiej i zawiera w sobie takie teksty jak: Orle Gniazdo, Książę Popiel i myszy, Bazyliszek, Legenda o Wiśle czy Szewczyk Dratewka. Ogółem historii jest 51 i przyznam się szczerze, że trafiłam wśród nich na kilka, których do tej pory nie znałam. Ich treści omawiać nie będę, bo szczerze wątpię, że znalazłyby się osoby, które nie znają chociaż jednej z naszych, polskich legend. Skupię się natomiast bardziej na wydaniu, gdyż zasługuje ono na chwilę uwagi.

Książka ma twardą oprawę i strony z papieru bardzo dobrej jakości. Autorem ilustracji jest p. Mirosław Tokarczyk, który moim zdaniem wykonał kawał ogromnie dobrej roboty. Rysunki są niezwykle barwne, stworzone prostą kreską i wzbogacają doznania w trakcie czytania. Jako, że jest to pozycja skierowana do najmłodszych czytelników to rozkład tekstu jest bardzo przejrzysty, marginesy są spore, a mini rysuneczki znajdują się na górze każdej ze stron. Plusem są też przypisy wyjaśniające słowa, które mogą być dla czytającego niezrozumiałe. Całość jest świetnie przemyślana i skomponowana, tak że miło się tą pozycję nawet po prostu przegląda.

"Baśnie i legendy polskie" to doskonała książka dla rodziców, którzy pragną spędzić trochę czasu na czytaniu swym pociechom. Jest to również świetny materiał na prezent dla młodszego rodzeństwa czy kuzynostwa. Poprzez bardzo różnorodne dobranie historii, każda latorośl znajdzie coś dla siebie i równocześnie pozna kawałek naszej kultury. Dodatkowo oczy cieszy w 100% dopracowane wydanie pełne kolorowych rysunków, a przecież to także jest istotne, gdyż dziecko w trakcie czytania będzie mogło przyjrzeć się postaciom występującym w poznawanych przez niego historiach. W prawdzie cena na okładce trochę ostudza zapał zakupowy (49,90zł!), to zawsze przecież można poszukać jakiejś promocji, bo dla tej jakości, naprawdę warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena