facebook
promocje
 

42,22 zł

49,90 zł

Oszczędzasz: 7,68 zł
(15%)

Szybka wysyłka 24h!

Dostawa do księgarni
ZA DARMO
Honoré de Balzac był tytanem pracy, pisał po dwanaście godzin dziennie, stojąc przy pulpicie i wypijając morze kawy. Zajmował się także robieniem interesów, ale że nie miał do nich szczęśliwej ręki – nieustannie tonął w długach. Przy tym wszystkim cenił sobie luksus i prowadził bujne życie towarzyskie.
W swoich książkach krytykował stany niższe, jednak zecerzy składający jego książki czytali je z zachwytem. Elity nie chciały przyjąć go w swoje szeregi, nie dostał się do Akademii, nie wybrano go posłem. Kościół katolicki, któremu pragnął służyć, wpisał wszystkie jego książki na indeks.
Niedługo po ślubie z ukochaną, Polką Eweliną Hańską, zaczął podupadać na zdrowiu. Zmarł w wieku zaledwie 51 lat, wyczerpany postępującą chorobą serca.
Stefan Zweig w niezwykle żywy i ciekawy sposób opisuje historię życia i twórczości wielkiego pisarza. Ukazuje potęgę geniuszu Balzaka i jego ludzkie słabości.

Nagła decyzja dwudziestoletniego syna, że chce być pisarzem, poetą, w każdym razie zaś człowiekiem wolnym i twórczym, nie żadnym notariuszem lub adwokatem, podziałała na jego nieprzeczuwającą niczego rodzinę jak grom z jasnego nieba. Porzucić pewna karierę? Balzac, wnuk szanownych Sallambierów, ma uprawiać zawód tak podejrzany jak literatura? A gdzie gwarancja, gdzie pewność solidnych i niezawodnych zarobków? Literatura, poezja – na taki zbyteczny luksus może sobie pozwolić książę de Chateaubriand, który gdzieś w Bretanii posiada piękny zamek, albo pan de Lamartine, a choćby syn generała Hugo, ale w żadnym razie nie syn mieszczańskiej rodziny. A po wtóre, czy ten niewydarzony chłopak okazał kiedykolwiek najlżejszy ślad uzdolnienia? Czy kiedykolwiek napisał piękne wypracowanie lub opublikował wiersze w prowincjonalnym piśmie? Nigdy! We wszystkich szkołach siedział w oślej ławce, w łacinie był na trzydziestym drugim miejscu, nie mówiąc już o matematyce, która przecież dla każdego porządnego kupca winna być wiedzą najważniejszą.
fragment

W moim pisarstwie głównie interesowało mnie psychologiczne przedstawienie postaci oraz ich życia; to właśnie mnie skłoniło, by napisać kilka szkiców i studiów biograficznych znanych ludzi.
Stefan Zweig

Balzac był dla Zweiga opus magnum, nad którym pracował dziesięć lat. Miał być podsumowaniem jego doświadczenia jako autora i tego, czego nauczyło go życie.
Richard Friedenthal
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Balzac. Biografia
Autor Stefan Zweig
Wydawnictwo WAB
Oprawa twarda
Rok wydania 2008
Numer wydania 3
Liczba stron 358
Długość [mm] 248
Szerokość [mm] 165
Seria Fortuna i Fatum
ISBN 9788374145299
EAN 9788374145299
Indeks W5970
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Balzac. Biografia