Koszyk 0
Opis:
Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu! Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Mł ... odzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach. W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Praca Zbiorowa
  • 2015
  • 240
  • 220
  • 168
  • *, 9788310-12871-3
  • 9788310128713
  • ZCO6M
  • 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

O Bajkoterapii od Books and Babies

Ocena:
Autor:
Data:
W życiu każdego rodzica/opiekuna przychodzi taki moment, kiedy musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami dziecka albo tłumaczeniem różnych sytuacji. Zamiast pytań: "A co to?", "A po co to", zaczynają się pytania typu: "Dlaczego rodzice Zosi się kłócą", "Czemu Michał inaczej wygląda?", "Dlaczego dzieci się ze mnie śmieją?", "Co to jest rozwód?". Rodzice stają też przed poważnym sprawdzianem: jak nauczyć dziecka samodzielności; jak sprawić ... by nie popadło w kompleksy; jak uchronić go przed czającymi się zewsząd zagrożeniami? Kiedy zwykłe "uważaj", "nie dotykaj", "nie przejmuj się", nie działa, sięgnijcie po "Bajkoterapię" wydaną przez Naszą Księgarnię. "Bajkoterapia" wiele mi rozjaśniła w głowie, choć z satysfakcją muszę przyznać, że jako mama intuicyjnie stosowałam wiele metod proponowanych przez Katarzynę Klimowicz, eksperta od bajkoterapii.

Do pełnej recenzji odsyłam na http://www.booksandbabies.pl/

Mądrze napisane książki mają dużą wartość terapeutyczną, potrafią uleczyć umysł i duszę. To samo dotyczy bajek i różnych bajkoterapeutycznych opowieści dla dzieci. W "Bajkoterapii" opowieści te nazywa się bajkami-pomagajkami. Czym różnią się one od bajek? Nie są pisane wierszem i nie zawierają wyraźnego morału; za to są świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci potrafiły się w nich odnaleźć, by odnalazły swoje uczucia, emocje i problemy, z jakimi się borykają. Bajki-pomagajki wspierają, dają poczucie bezpieczeństwa, uwalniają z poczucia winy; zawierają dużo wskazówek.

Na "Bajkoterapię" składa się 14 bajek napisanych zarówno przez zawodowych pisarzy - jak np. Janusz L. Wiśniewski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Beata Ostrowicka czy Agnieszka Tyszka - jak i osoby znane, ale nie z twórczości literackiej: Artur Barciś, Katarzyna Dowbor, Grażyna Wolszczak czy Rafał Królikowski. Nie, nie obawiajcie się, że znane nazwiska są tylko magnesem, który ma jedynie zachęcić do zakupu książki, a bajki przez nich napisane nie mają żadnej wartości literackiej czy terapeutycznej. Przeciwnie. Każda z 14 opowieści opatrzona jest fachowym komentarzem eksperta od bajkoterapii - Katarzyny Klimowicz. Przed każdą z bajek-pomagajek znajduje się informacja, kiedy i w jakiej sytuacji najlepiej bajkę przeczytać; po bajce natomiast - komentarz bajkoterapetyczny oraz sugestie dotyczące rozmowy z dzieckiem na temat bajki oraz propozycje różnych zabaw i ćwiczeń, które mają utrwalić pewne wartości, tezy i wskazówki zawarte w tekście.

Książka poprzedzona jest wstępem Katarzyny Klimowicz, z którym koniecznie trzeba się zapoznać, zanim zaczniemy czytać dzieciom bajki-pomagajki. Wstęp zawiera wiele cennych wskazówek dla rodziców/opiekunów, m.in. jak z dzieckiem rozmawiać o bajce; czy oceniać to co o bajkach mówią dzieci; co robić, gdy dziecko podczas czytania boi się. Powiecie, że przecież to nic trudnego, że to wszystko wiemy. Nie, nie wiemy:-) Pozwólmy przestać widzieć w sobie nauczyciela-eksperta, który wszystko wie lepiej, i pozwólmy iść tropem, który podpowiada nam Katarzyna Klimowicz.

Czy warto kupić sobie "Bajkoterapię"? Czy bajki są na tyle interesujące?
Zobacz na http://www.booksandbabies.pl/

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bajki terapeutyczne

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba każdy chciałby ukształtować dziecko tak, aby dobrze radziło sobie w życiu codziennym, rozumiało świat i nie czuło się samotne w swoich odczuciach - to właśnie na tłumaczeniu podobnych prawideł w dużej mierze opiera się wychowanie. Choć otoczenie dostarcza niewyczerpanych inspiracji do dialogu, często łatwiej jest posłużyć się metaforą. W tym miejscu z pomocą przychodzą nam bajki terapeutyczne.

W Bajkoterapii znajdziemy 14 historii ... z których każda opatrzona jest odpowiednią otoczką i wytłumaczeniem. I tak będziemy mieli tutaj okazję poznać Małgosię, której przyjaciółka mocno się zmieniła, zobaczymy jak Julce udało się uratować Mamę, dowiemy się także, jak pewien niespotykany koralik poradził sobie z poczuciem inności... Każda z historii jest oryginalna i podejmuje oddzielny temat, a tych poruszone jest całkiem sporo - asertywność, wiara w siebie, kontakty z obcymi, ale też świadome korzystanie z internetu czy numerów alarmowych. Dodatkowo na początku każdej opowieści znajduje się krótki wykaz problemów, przy których może pomóc, zaś po treści bajki otrzymujemy komentarz wyjaśniający treść, podsuwający tematy do rozmowy i możliwe przeżycia dziecka w związku z lekturą.

Co do samych baśni - wszystkie bez wyjątku niezmiernie mi się spodobały. Choć nie każdy z zaangażowanych w projekt twórców jest pisarzem, absolutnie nie dostrzega się różnic i dysproporcji - jak widać bajki może pisać każdy. W niektórych tekstach jest co prawda pewna sztuczność charakterystyczna dla opowieści terapeutycznych (drobne nagięcie do celu, w jakim bajka została napisana), ale nie jest to absolutnie nic negatywnego, w końcu gatunek ten ma to do siebie, że powinien nieść ze sobą konkretny przekaz.

Niezwykle ważnym elementem książki jest wstęp; to jego znajomość w dużej mierze odpowiada za powodzenie całej inicjatywy. Przygotowane przez Katarzynę Klimowicz wskazówki zostały napisane w sposób prosty i życiowy, a ich znajomość zdecydowanie ułatwi rodzicowi pracę z dzieckiem. Duży nacisk jest tutaj położony na rozmowę - podjęcie dialogu pomoże rodzicowi wysondować, czy maluch poprawnie zrozumiał treść i wyciągnął odpowiednie wnioski, a także otworzy drzwi do poznania poglądów dziecka i jego poziomu rozumienia.

Nie zgodzę się tylko z jedną zawartą we wstępie tezą - otóż moim zdaniem bajki terapeutycznie nie różnią się aż tak bardzo od tych klasycznych, a przynajmniej nie na tym polu, które jest tu wskazane. Również wcześniejsze baśnie miały na celu pokazanie dzieciom pewnych wzorców i oswojenie ich z realiami życia i taką właśnie funkcję - a nie tylko tę rozrywkową - spełniały. Dziś za to odeszło się od pokazywania dzieciom świata takim, jaki jest; dorośli najczęściej starają się chronić pociechy poprzez "ugładzanie" otoczenia, tymczasem maluchy prędzej czy później konfrontują się z trudną rzeczywistością. Tę lukę wypełniają bajki terapeutyczne, wspomagające tłumaczenie różnorodnych sytuacji za pomocą metafor. Moim zdaniem są zatem zjawiskiem wtórnym.

To była jednak drobna dygresja - absolutnie nie odnosi się ona krytycznie do idei powstawania bajek terapeutycznych. Uważam, że każda forma wsparcia dla dialogu dziecko-rodzic jest cenna i potrzebna, a Bajkoterapia doskonale się do tego celu nadaje, bo jest zbiorem świetnie przygotowanym. Oprócz samych opowieści otrzymujemy tutaj świetną inspirację do pracy, co wielu rodzicom powinno ułatwić sprawę. Istotny jest również fakt, że z perspektywy dziecka ważnym czynnikiem dobroczynnym jest już sam kontakt z rodzicem - rytuał czytania bajek (jakichkolwiek!), bliskość i rozmowa. Bajkoterapia to tylko zbiór narzędzi, które mogą ten czynnik rozwinąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena