Koszyk 0
Opis:
Prawdziwa historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich.To jedno zdarzenie zachwiało całym jej życiem: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie. Miliony ludzi znają historię Götha. W „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” ... i rywalem wybawcy Żydów Oskara Schindlera. Göth był odpowiedzialny za śmierć tysięcy osób i został powieszony w 1946 roku. Jego życiowa towarzyszka i ukochana babcia Jennifer Teege, Ruth Irene, w 1983 roku popełniła samobójstwo. Jennifer jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, studiowała w Izraelu. Po swoim odkryciu musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Jak jeszcze kiedyś ma spojrzeć w oczy swoim żydowskim przyjaciołom? Co powinna powiedzieć własnym dzieciom? Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłością: wyjeżdża do Polski i raz jeszcze do Izraela. Krok po kroku, z przerażenia mrocznymi losami rodziny, tworzy historię własnego wyzwolenia. Jennifer Teege (ur. 1970) – jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Gdy miała cztery tygodnie, została oddana do domu dziecka, a w wieku siedmiu lat adoptowana. Przez cztery lata mieszkała i studiowała w Izraelu. Od 1999 roku pracuje jako copywriterka w branży reklamowej. Mieszka w Hamburgu. Nikola Sellmair (ur. 1971) – absolwentka szkoły dziennikarskiej DJS (Deutsche Journalistenschule). Studiowała ekonomię, nauki polityczne oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Od roku 2000 redaktorka tygodnika „Stern”. Nagrodzona wieloma wyróżnieniami przyznawanymi dziennikarzom, w tym Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską 2013 za artykuł „Mój dziadek by mnie zastrzelił”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jennifer Teege, Nicola Sellmair
  • 2014
  • 1
  • 304
  • 205
  • 125
  • 9788378397007
  • 9788378397007
  • ZBC6Z

Recenzje czytelników

Wielka bohaterka Jennifer

Ocena:
Autor:
Data:
Urodziłem się 13 lat po zakończeniu II wojny światowej. Od małego interesowałem sie tematyką wojenną a szczególnie poruszały mnie różnego rodzaju opowiadania naocznych świadków obozów koncentracyjnych. Okrucieństwa dokonane przez zbrodniarzy hitlerowskich są tak straszne, że aż same łzy człowiekowi lecą gdy słucha lub czyta o tamtych chwilach. Książka napisana jest moim zdaniem w bardzo inteligętny sposób ... opisując historię wnuczki Amona Gotha stopniowo poznajemy postać jej rodziny i przede wszystkim jej Jennifer Teege. Bardzo świetna lektura dla potomnych. Jennifer jest dla mnie bohaterką sama w sobie to co przeżyła jako dziecko oraz od momentu gdy dowiedziała sie kim był jej dziadek i kim była matka, babcia. Miłość do rodziców i braci adopcyjnych ich przeżycia są pięknie opisane. Poznawanie nowej historii rodziny Jennifer, kamuflaż matki i babci kochający na swój sposób Amona Gothe jest częściowo zrozumiały przez Jennifer. Różnego rodzaju rozterki co do bycia wnuczką zbrodniarza wojennego i oswojenie sie z tą świadomością z tym zmaga się Jennifer. Jest ona jednak kochaną matką i żoną no i wnuczką. Potrafiła przez takie zawirowania przejść do życia codziennego mimo pewnych załamań nerwowych. Oficjalnie opowiadając swoją historię młodzieży żydowskiej w miejscu dokonanywanych zbrodni przez jej dziadka Amona Gothe jest nie lada odwagą i przeżyciem samym w sobie. Moim zdaniem Jennifer z podniesioną głową może opowiadać swoją historię bez żadnych obaw, że ktoś może jej przerwać nie chcąc słuchać lub czytać jej dalej. Jest wspaniałą osobą, kobietą,żoną, matką i wnuczką i orzede wszystkim jest odważną i dla mnie to ona jest bezdyskusyjnym bohaterem. Książka świetna i wzruszająca. Izrael fantastycznie przedstawiony jak i jego mieszkańcy. Polecam lekturę z całą odpowiedzialnością jest warta przeczytania. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

wstrząsająca lekcja historii II Wojny światowej połączona ze wzruszającą autobiografią

Ocena:
Autor:
Data:
Jeśli chcesz poznać historię co czuje dojrzała, czarnoskóra Jennifer, która wychowała się w rodzinie zastępczej? Jak wygląda życie wśród białych rodziców, rodzeństwa, przyjaciół? Jak tęsknota za biologiczną babcią i matką, niezrozumienie, ból rozbija życie? Dlaczego popada w depresje, izoluje się? Czy w końcu, co rodzi się w niej, gdy w wieku 38 lat przypadkowo sięga w bibliotece po książkę ... która okazuje się być lekturą o jej prawdziwych korzeniach sięgających najstraszniejszych zbrodni II Wojny Światowej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak Jennifer stara się udźwignąć to brzemię historii, którym dzieli się ze swoimi najbliższymi - rodziną oraz przyjaciółmi z Izraela, i w końcu jak odkrywa nową siebie, to jest to książka dla Ciebie.
Dowiesz się prawdy jak Jennifer czuła się, gdy po przeczytaniu książki dowiedziała się, że jeden z najgorszych hitlerowskim oprawców- Amon Goeth, jest jej biologicznych dziadkiem.
Poznasz uczucia dojrzałej kobiety, która zmaga się ze odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, po odwiedzeniu m.in. Krakowa i obozu w Płaszowie, po przeczytaniu dostępnych książek, obejrzeniu filmu Listy Schindlera.
Książka ta, to kawałek trudnej historii i wiele prywatnych przemyśleń. To znajdziesz w tej książce.
Jestem pasjonatką okresu II Wojny Światowej. Szukam książek, które oddają tło historyczne przedstawione oczami samych walczących, więzionych, czy też, tak jak w tym przypadku ich wnuków – trzeciego pokolenia. Książka mnie bardzo wzruszyła, ale też momentami przeraziła. Autorka wprost opisuje m.in. takie szczegóły, jak Amon z zimną krwią strzelał z balkonu swojej willi do więźniów obozu w Płaszowie. Zaskakująca jest postawa Jennifer, zastanawiającej się, ile w niej jest z dziadka. Jest to wzruszająca autobiografia kobiety, która decyduje się opowiedzieć nowo poznaną prawdę o swoim pochodzeniu, uczniom żydowskiej szkoły Tel Avivu, przed pomnikiem ofiar faszyzmu - Ludzi w Wydartymi Sercami w Płaszowie. Po tej lekturze nie ma się złudzeń! Polecam, czyta się jednym tchem.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena